Włosy płaczą i wypadają - Jak dbać o swoje włosy

Utrata włosów po chemioterapii

To jak będzie przebiegał proces łysienia zależy od specyfiki konkretnego leku cytostatycznego, jego dawki i predyspozycji pacjenta. Nie wszystkie cytostatyki prowadzą do wyłysienia. Polichemioterapia jest z reguły bardziej toksyczna niż monochemioterapia jednym lekiem. Do cytostatyków najczęściej powodujących utratę włosów należą: taksoidy, inhibitory topoizomerazy, środki alkilujące, antymetabolity. W większości przypadków łysienie po chemioterapii jest odwracalne, jednak w przypadku leczenia raka z zastosowaniem cyklofosfamidu lub busulfanu może mieć ono charakter trwały.

Przy naświetlaniu guzów mózgu lub przerzutów mózgowych wymagane są tak duże dawki, że cebulki włosów zostają zniszczone na długo. Powstaje wyłysienie bliznowate. Najczęściej obejmuje ono tylko ten fragment głowy, który był naświetlany.

Wypadanie włosów po chemioterapii to temat który dotyczy wielu pacjentów onkologicznych. Szczególne dla kobiet utrata włosów spowodowana przyjmowaniem leków cytostatycznych oznacza poważne obciążenie i źródło stresu. Pacjentki, które w związku z leczeniem onkologicznym łysieją, często tracą wiarę we własne możliwości i w swoją kobiecość.

Wiele osób decyzję o zakupie peruki odkłada jak najdłużej, ale są też Panie, które jeszcze przed rozpoczęciem chemioterapii zaczynają działać – idą do fryzjera i zawczasu mocno skracają swoje włosy. Dzięki temu udaje się zniwelować przykre doświadczenie wypadania dużych kłębków włosów. Właściwe przygotowanie i wiedza mogą bardzo pomóc przejść trudny okres terapii onkologicznej.

Łysienie po chemioterapii

Obecnie nie istnieją sprecyzowane zalecenia terapeutyczne dotyczące zapobiegania utracie włosów po chemioterapii. Najlepiej poznaną metodą jest miejscowa hipotermia skóry głowy (system chłodzenia skóry głowy). Pacjenci stosują również opaski uciskowe, ale ich efekt wątpliwy. W celu ochrony mieszka włosowego można zastosować miejscowo minoksydyl, choć jego skuteczności nie udowodniono w ochronie włosów przed wypadaniem, lecz w przyspieszonym odroście włosa. Pewną nadzieją są również cząsteczki, takie jak inhibitory kinazy cykliozależnej 2 (CDK2). Niektórzy Pacjenci decydują się na stosowanie dedykowanych temu problemowi specjalistycznych kosmetyków.

Plączące się włosy – przyczyny

Dlaczego robi się kołtun we włosach? Wskazujemy przyczyny, czyli nasze grzechy główne, które sprowadzają kołtuny na nasze głowy.

Rozjaśnianie i gorące powietrze

Po pierwsze nie możesz pozwolić na pozbawienie kosmyków naturalnej wilgoci. Rozjaśnianie i prostowanie może doprowadzić do przesuszania, łamliwości i plątania się włosów. Powstawanie kołtunów spowodowane jest nadmiernym używaniem gorącego powietrza w suszarce czy korzystaniem z prostownicy lub lokówki bez stosowania preparatów termoochronnych. Pamiętaj, że kołtuny najczęściej powstają na pasmach zniszczonych przez zbyt częste koloryzacje lub trwałą ondulację.

Zbyt rzadkie rozczesywanie włosów

Plączące się włosy są często wynikiem złego czesania lub jego braku. To nieprawda, że czesanie powoduje wyrywanie kosmyków – odpowiednio wykonane jest podstawowym elementem codziennej pielęgnacji. Włosy trzeba czesać! Pamiętaj jednak, by robić to delikatnie. Nie szarp ich i nie ciągnij, ponieważ źle rozczesywane będą się plątać. Szczotkuj włosy rano i wieczorem. Gdy pojawi się kołtun, zawsze rozpoczynaj rozplątywanie pasm od końcówek, a następnie kieruj się w górę, aż do samej nasady.

Tarcia włosów o ubranie

Dlaczego włosy się plączą szczególnie zimą i jesienią? Winne są golfy, swetry i czapki – niestety w wyniku pocierania o ubrania kosmyki bardzo się plączą. Twoje włosy są skołtunione od razu po przebudzeniu? Podobnie jak w przypadku odzieży, podczas snu pasma narażone są na tarcie o poduszkę. A może Twoim problemem są plączące się włosy z tyłu głowy? To także skutek noszenia golfów i swetrów oraz wisiorków.

Niewłaściwa pielęgnacja

Plączące się włosy to często efekt stosowania zbyt mocno odtłuszczających szamponów, niedokładne pokrywanie kosmyków maską lub silikonowym serum oraz nieostrożne rozczesywanie. Zwróć uwagę na to, jakie kosmetyki do pielęgnacji wybierasz oraz w jaki sposób je stosujesz, a zmniejszysz ryzyko pojawienia się kołtunów na Twojej głowie.

Jak przebiega zabieg depilacji laserowej?

Depilacja laserowa to nic innego jak trwałe uszkodzenie mieszków włosowych. Laser emituje wiązkę światła na określony obszar na ciele, a ta następnie jest pochłaniana przez melaninę zawartą w mieszku włosowym. W kolejnym etapie następuje kumulacja energii cieplnej, a w efekcie tego procesu cebulka ulega zniszczeniu. Wysoka temperatura bezpowrotnie uszkadza mieszek włosowy, przez co włos nie ma możliwości odrośnięcia w tym miejscu.

Warto mieć na uwadze, że zabieg depilacji laserowej jest bardziej skuteczny u osób o ciemniejszych włosach. Dlaczego? W całym procesie dużą rolę odgrywa obecność melaniny. Duża zawartość naturalnego barwnika w strukturze włosa działa na wiązkę światła lasera, zwiększając temperaturę i uszkadzając w większym stopniu mieszki włosowe.

Należy pamiętać o tym, że depilacja laserowa to w pełni bezpieczna metoda, ponieważ impulsy mają niską energię, w efekcie czego skóra jest podgrzewana tylko do momentu, w którym dostarczona zostanie wystarczająca energia potrzebna do uszkodzenia mieszka włosowego. Jakie są etapy wypadania włosów po depilacji laserowej?


Większość dzieci, jeśli rodzi się z włosami które powstają w życiu płodowym około 12 tygodnia ciąży , gubi je w pierwszym roku życia, by zazwyczaj do czwartego miesiąca życia włoski wytarły się im zupełnie.

Czytaj dalej...

Należą do nich między innymi olej z pestek malin, olej z pestek winogron, olej migdałowy, olej z orzechów laskowych, olej z krokosza, olej z wiesiołka, olej z czarnuszki, olej z kiełków pszenicy, olej konopny, olej lniany, olej słonecznikowy, olej z nasion czarnej porzeczki, olej jeżynowy, olej tamanu, olej jojoba i olej rokitnikowy.

Czytaj dalej...

Popularne są umaszczenie aguti naprzemiennie ciemne i jasne pasy koloru , dutch grzywka i przednia połowa korpusu biała, kolorowa głowa , roan na całym ciele mieszają się ciemniejsze i białe włosy , dalmatyńczyk ciemne plamy, reszta biała i himalaya czerwone oczy, ciało białe, a nos, uszy i stopy brązowe lub czarne.

Czytaj dalej...

Idealnie proste włosy to marzenie wielu kobiet - wyglądają elegancko i efektownie, ale też schludnie w przeciwieństwie do krnąbrnych fal i loków, które kręcą się często w sposób nieprzewidywalny i w najmniej odpowiednim momencie wymykają się spod kontroli.

Czytaj dalej...