Tonik na trądzik różowaty

Trądzik różowaty - objawy i leczenie. Jak wygląda początek choroby?

Niezwykle ważne jest uwrażliwienie społeczeństwa na pierwsze, często niepozorne zmiany skórne, jak nawracający rumień twarzy. Niestety pacjenci na początku choroby nie zdają sobie sprawy z konieczności leczenia i nie szukają pomocy u dermatologa, a właśnie wczesne rozpoznanie trądziku różowatego oraz rozpoczęcie właściwego postępowania i terapii to szansa na uniknięcie zaostrzeń – ekspert kampanii „Róż się do lekarza” dermatolog dr hab. Aleksandra Batycka-Baran z Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Początek trądziku różowatego może przebiegać jako napadowe czerwienienie skóry twarzy („okres prerosacea”). Między epizodami występowania rumienia skóra wygląda prawidłowo.

1 Niektóre pokarmy i napoje mogą zaostrzać trądzik różowaty

Uważa się, że niektóre pokarmy i napoje zaostrzają trądzik różowaty. W ankiecie przeprowadzonej wśród ponad 400 pacjentów przez National Rosacea Society 78% uczestników zmieniło dietę z powodu trądziku różowatego, a 95% osób z tej grupy zaobserwowało późniejszą redukcję zaczerwienienia 3 . Typowe bodźce to m.in. gorąca kawa i herbata, alkohol, przyprawy, ostre sosy, pieprz cayenne i pokarmy zawierające aldehyd cynamonowy, takie jak pomidory, czekolada i cytrusy 4 .

Warto prowadzić dziennik żywieniowy, aby ustalić, czy istnieją powiązania między danymi pokarmami i napojami a objawami, a następnie sprawdzić, czy ich wyeliminowanie przyniesie poprawę. Współpraca z doświadczonym ekspertem w celu zidentyfikowania wszelkich alergii pokarmowych jest również dobrym pomysłem.

Miejsce 4 – Iwostin Rosacin – krem na noc zmniejszający rumień w trądziku różowatym

Krem na noc Iwostin Rosacin przeznaczony jest do pielęgnacji cery naczynkowej oraz z trądzikiem różowatym. Zawiera substancje aktywne działające zarówno na same wypryski, jak i główną przyczynę ich powstawania – pękające naczynia krwionośne:

  • wyciąg z algi złotej + neutrazen: to kompleks, który poprzez zmniejszanie aktywności neuropeptydów, redukuje wrażliwość skóry, a także niweluje rumień i powstawanie zmian grudkowo-krostkowych. Dodatkowo połączenie tych składników bardzo skutecznie zmniejsza podatność skóry na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych,
  • Pronalen Aesculus: to składnik działający przeciwrumieniowo. Ponadto poprawia napięcie i elastyczność naczyń włosowatych,
  • biolin: to prebiotyk, który stymuluje wzrost pożytecznych dla skóry mikroorganizmów, dzięki czemu wzmacnia barierę ochronną wrażliwej, podatnej na uszkodzenia skóry,
  • physiogenyl: to bogate źródło mikroelementów (np. cynk i mangan). Przywraca równowagę hydrolipidową naskórka i wzmacnia jego barierę ochronną,
  • witamina C: to skuteczny antyoksydant, który hamuje działanie wolnych rodników,
  • Lipex Omega 3/6: to składnik przywracający równowagę hydrolipidową, a także wzmacnia jego barierę ochronną.
Zalety Iwostin Rosacin
✅ Zróżnicowane składniki aktywne
✅ Redukcja krostek
✅ Wzmocnienie naczynek
✅ Łagodzenie podrażnień
✅ Zmniejszenie zaczerwienienia
✅ Działanie pielęgnacyjne

Iwostin Rosacin działa na skórę łagodząco, zmniejsza zaczerwienienia, wzmacnia naczynia krwionośne, redukuje wypryski. Buduje barierę ochronną skóry, dzięki czemu jest ona mniej podatna na uszkodzenia związane z negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. To też świetna profilaktyka dla osób, które zmagają się z cerą naczynkową i chcą zapobiec pojawieniu się trądziku różowatego.

9 Wypróbuj ziół

Według Zielarza Meilyra Jamesa, właściciela Herbal Clinic w Swansea w Walii, trądzik różowaty może być związany z problemami z układem nerwowym, układem hormonalnym, wątrobą lub jelitami. Leczenie w jego wydaniu polega na przeprowadzeniu pełnej oceny indywidualnej pacjenta, aby ustalić przyczynę i zająć się nią za pomocą odpowiednich ziół i diety.

Ogólnie rzecz biorąc, wspomaganie oczyszczania przez jelita jest skuteczne, ponieważ poprawia zdrowie mikrobiomu jelitowego, którego brak równowagi wiąże się z trądzikiem różowatym. W przypadku spowolnionej perystaltyki zaleca się następujący środek zaradczy:

Połącz równe części nalewek z przeczyszczającego szakłaku (Rhamnus cathartica, 1:3) i kopru włoskiego (Foeniculum vulgare, 1:3). Bierz 20 kropli w małej ilości wody wieczorem przez 2-3 dni, a następnie ponownie dokonaj oceny.

Powinno wystąpić uczucie całkowitego oczyszczenia po co najmniej 1 (do 3) wypróżnień dziennie. W razie potrzeby dawkę można zwiększyć, przyjmując 1 lub 2 dodatkowe dawki w ciągu dnia po posiłku.

  • J Cosmet Dermatol, 2019, 18: 1686-92
  • Cutis, 2006, 77(1 Suppl): 11-6
  • Rosacea Review, Fall 2005. www.rosacea.org/rr/2005/fall/article_3.php
  • Dermatol Pract Concept, 2017, 7: 31-7
  • Adv Ther, 2021 Jan 28: doi: 10.1007/s12325-021-01624-x
  • J Am Acad Dermatol, 2016, 75: e113- 5
  • BMJ Open, 2015, 5: e007651
  • Cutis, 2005, 76: 135-41
  • Clin Exp Dermatol, 2005, 30: 632-5
  • Curr Eye Res, 2016, 41: 1274-1280
  • Rocz Akad Med Bialymst, 2005, 50 Suppl 1:49-53, Psychol Res Behav Manag, 2010, 3: 51-63
  • PLoS One, 2020, 15: e0231078, Arch Dermatol Res, 2020 Jun 27, doi: 10.1007/s00403-020-02095-w
  • J Clin Aesthet Dermatol, 2011, 4: 31-49
  • Int J Dermatol, 2006, 45: 857-61
  • Int J Dermatol, 2012, 51: 459-62

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie trądziku różowatego?

Trudno jest osiągnąć całkowite wyleczenie zmian skórnych w przebiegu trądziku różowatego, choć za pomocą odpowiedniego leczenia można uzyskać długotrwałą remisję. Stosując odpowiednie leczenie preparatami miejscowymi, lekami doustnymi, zabiegi chirurgiczne (rhinophyma) lub laserowe można zminimalizować postęp choroby. Trądzik różowaty należy leczyć, ale nie ma preparatów, które raz na zawsze zwalczą chorobę. Celem terapii jest zmniejszenie i/lub usunięcie istniejących objawów, a następnie zapobieganie pojawieniu się nowych zmian.

U pacjentów z trądzikiem różowatym przeciwwskazane są takie zabiegi, jak: złuszczanie z użyciem kwasów owocowych, kwasu trójchlorooctowego, kwasu salicylowego. Powodują one przekrwienie skóry, co nasila i utrwala rumień, a także intensywne płatowe złuszczanie, któremu towarzyszy niemiłe uczucie pieczenia i palenia skóry. Niewskazane są także zabiegi rozgrzewające. Przy pielęgnacji skóry należy unikać tarcia, ucisku, a także stosowania kosmetyków bogatych w substancje aktywne, które zamiast wpływać dobroczynnie na skórę, wywołują podrażnienie lub uczulają.

Wybierz cienki, matujący filtr przeciwsłoneczny cięższe filtry przeciwsłoneczne do ciała mogą dodatkowo zatykać pory, więc stosowanie lekkiego kremu przeciwsłonecznego na dotkniętych obszarach pomoże zminimalizować to ryzyko.

Czytaj dalej...

Formuła kremu opiera się na Cytryńcu chińskim, wąkrotce azjatyckiej, Morwie białej, Niacynamidzie oraz Azeloglicynie, które są niezbędnymi składnikami w walce z trądzikiem różowatym i cerą naczynkową.

Czytaj dalej...

Długotrwałe działanie czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV, wiatr, mróz, susza powietrza, detergenty, kosmetyki i stres, mogą drażnić skórę i prowadzić do powstawania trądziku różowatego.

Czytaj dalej...

Faktycznie podkład do cery z trądzikiem różowatym poprawi samopoczucie, ale oprócz tego trzeba sięgnąć jeszcze po krem nawilżający na dzień i na noc oraz odpowiedni preparat do głębokiego oczyszczania twarzy.

Czytaj dalej...