Przyczyny Trądziku Różowatego - Wszystko, Co Powinieneś Wiedzieć
Jak rozpoznać trądzik różowaty?
W przypadku zaobserwowania u siebie podobnych objawów warto zgłosić się do dermatologa. Lekarz stawia diagnozę na podstawie wywiadu oraz badania fizykalnego. Najważniejszym objawem jest utrzymywanie się zaczerwienienia w środkowej części twarzy.
Trądzik różowaty a trądzik pospolity
Trądzik różowaty oraz trądzik pospolity mogą wyglądać wystarczająco podobnie, aby można je było pomylić. Zwykle jednak zaczerwienienie w trądziku pospolitym jest bardziej ograniczone do bezpośredniego podłoża grudek i krost, a w trądziku różowatym jest bardziej rozlane.
Dodatkowo pomocny w odróżnieniu tych schorzeń jest wywiad medyczny - trądzik różowaty rozwija się z czasem, początkowo obserwuje się przede wszystkim skłonność do zarumieniania się twarzy, np. w sytuacjach stresowych.
Trądzik różowaty a trądzik hormonalny
Tak jak trądzik pospolity, trądzik hormonalny może być podobny do różowatego, ale wyżej podane cechy odróżniające (również i w tym przypadku) ułatwiają postawienie prawidłowej diagnozy.
Warto pamiętać, że schorzenia endokrynologiczne mogą predysponować do trądziku różowatego, a skłonność do trądziku hormonalnego nie wyklucza możliwości rozwoju trądziku różowatego.
Leczenie trądzika różowatego
Jak wygląda leczenie trądzika różowatego
Leczenie trądzika różowatego stosuje lekarz dermatolog. Najczęściej zaleca on leczenie miejscowe maściami antybiotykowymi i żelami z metronidazolem. Stosuje się również kwas azelainowy, nadtlenek benzoilu lub sulfacetamid sodowy. W przypadku silnych zmian wprowadza się leczenie ogólne przy pomocy antybiotyków.
Metod leczenia trądzika różowatego jest bardzo dużo. Pomocne mogą być również zabiegi laserowe lub fizykoterapeutyczne np. jonoforeza. Korzystne może być stosowanie krioterapii, która zamyka naczynia krwionośne.
Leczenie trądzika różowatego wymaga również poprawy diety. Warto stosować zdrową, zbilansowaną dietę z przewagą warzyw i owoców. Należy unikać produktów mocno przetworzonych, zawierających konserwanty i sztuczne dodatki.
Jeśli cierpimy na trądzik różowaty, warto wykluczyć z diety takie potrawy jak:
- napoje i potrawy bardzo gorące,
- produkty bogate w tyraminę, histaminę,
- sery pleśniowe,
- ostre przyprawy,
- tłuste ryby morskie,
- czekolada,
- czerwone wino,
- alkohol wysokoprocentowy,
- kakao,
- bakłażany,
- cytrusy,
- figi,
- śliwki,
- banany,
- rośliny strączkowe,
- nabiał.
Należy jednak pamiętać, że trądzik różowaty jest chorobą nieuleczalną. Jednak wczesne wykrycie, odpowiednia dbałość o skórę, prawidłowa dieta i zabiegi pomogą poprawić stan skóry. W niektórych przypadkach szpecących przerostów skóry stosuje się zabiegi chirurgiczne.
Jak pielęgnować skórę z trądzikiem różowatym
Szczególnie ważna jest pielęgnacja cery z trądzikiem różowatym. Należy stosować kosmetyki do cery naczynkowej i wrażliwej, które delikatnie nakładamy na nos i okolice. Skóra z trądzikiem różowatym ma tendencje do przesuszania się, dlatego też warto stosować kremy nawilżające, które mają za zadanie odbudowę bariery lipidowej. Latem bardzo ważne jest stosowanie kremów z wysokim filtrem. Najlepsze są filtry UV SPF50+, jak również posiadające ochronę przed promieniowaniem UVA PA+++ lub PA++++. Ponadto dwa razy w tygodniu wykonujemy delikatny peeling.
Trądzik różowaty – wszystko na jego temat.
Szacuje się, że trądzik różowaty dotyka około 10% populacji, głównie osób w wieku powyżej 30 lat. Choroba ta jest częściej diagnozowana u kobiet niż u mężczyzn i często występuje u osób o jasnej karnacji.
Diagnoza trądziku różowatego opiera się na obserwacji charakterystycznych objawów klinicznych, takich jak zaczerwienienie, obrzęk, pęknięcia naczyń krwionośnych i stany zapalne na twarzy. Jednak diagnoza ta wymaga również wykluczenia innych możliwych schorzeń skórnych o podobnych objawach. W celu uzyskania pełniejszego obrazu klinicznego, przeprowadzam szczegółowy wywiad z pacjentem, który pozwala mi poznać historię choroby, obecne objawy oraz czynniki, które mogą mieć wpływ na nasilenie objawów. W niektórych przypadkach, aby potwierdzić diagnozę trądziku różowatego i wykluczyć inne schorzenia skórne, mogą być konieczne dodatkowe badania. Testy skórne, takie jak testy alergiczne lub testy wrażliwości na różne substancje. – mówi dr n. med. Igor Michajłowski – dermatolog z Clinica Dermatologica w Gdańsku
Leczenie miejscowe trądziku różowatego - jak wygląda?
W miejscowym leczeniu trądziku można stosować rozmaite maści i kremy. Najczęściej używane substancje to kwas azelainowy (zwłaszcza jeśli występują krosty i grudki, np. Skinoren), sulfacetamid sodowy z siarką czy nadtlenek benzoilu (zwłaszcza u pacjentów z postacią przerostową, np. Benzacne, Epiduo - preparat łączony z klindamycyną.
Możliwe jest także miejscowe stosowanie antybiotyków, takich jak erytromycyna, klindamycyna czy tetracyklina. Krotamiton może być wskazany w przypadku obecności Demodex folliculorum.
W obrębie zmian przerostowych można także zastosować zabiegowe metody leczenia trądziku z użyciem lasera lub noża elektrycznego.
Co na trądzik różowaty? Metody leczenia
Leczenie trądziku różowatego stanowi złożony proces, który jest uzależniony od stopnia nasilenia objawów oraz stadium choroby. Wśród metod, które stosuje się najczęściej, wymienić należy:
- leczenie miejscowe, w ramach którego stosuje się maści i kremy zawierające takie substancje jak metronidazol, kwas azelainowy, sulfacetamid sodowy oraz nadtlenek benzoilu,
- antybiotykoterapię – pacjentom podaje się m.in. erytromycynę, tetracyklinę oraz klindamycynę,
- unikanie czynników odpowiedzialnych za zaostrzenie choroby, jak np. ekspozycji na słońce, silnych peelingów i złuszczania kwasami.
W leczeniu trądziku różowatego ważna jest także odpowiednia pielęgnacja skóry twarzy, w ramach której zaleca się unikać stosowania kosmetyków na bazie alkoholu oraz tych o działaniu wysuszającym. Warto zadbać o poprawę bariery hydrolipidowej skóry poprzez nawilżanie i natłuszczanie skóry, a także regularne stosowanie kosmetyków z filtrem UV.