Przyczyny Trądziku Różowatego - Wszystko, Co Powinieneś Wiedzieć

Jak wygląda leczenie trądziku różowatego?

Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry, która wymaga odpowiedniej pielęgnacji i mycia twarzy dedykowanymi kosmetykami w codziennym życiu.

Trądzik różowaty – kosmetyki

Niektóre kosmetyki stosowane w innych schorzeniach skóry będą niewskazane u pacjentów z trądzikiem. Zabiegi złuszczające czy rozgrzewające mogą nasilać stany zapalne. Kosmetyki nie powinny być nadmiernie bogate w składniki aktywne, gdyż to także może pogorszyć stan skóry.

Należy również dbać o ochronę przeciwsłoneczną (np. kremy z SPF) oraz stosowanie delikatnych kosmetyków do mycia twarzy, niezawierających agresywnych detergentów. W doborze odpowiedniej pielęgnacji może pomóc wizyta u dermatologa i kosmetologa.

Trądzik różowaty - leczenie farmakologiczne

Poza postępowaniem skupionym na leczeniu zmian skórnych warto zadbać o równowagę hormonalną. Istotne jest także leczenie współistniejącego zakażenia H. pylori, co pozwala na zlikwidowanie zapalenia błony śluzowej żołądka i może być istotne zwłaszcza, jeśli obserwuje się także zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego.

W leczeniu choroby wykorzystuje się antybiotyki tetracyklinowe (np. tetracyklina, limecyklina, doksycyklina), lub - w przypadku występujących przeciwwskazań - makrolidy (erytromycyna, azytromycyna, klarytromycyna).

Możliwe jest także leczenie ogólne retinoidami - stosowane zwykle u pacjentów, u których inne metody nie odniosły pożądanego skutku.

Leczenie izotretynoiną niesie ze sobą jednak duże ryzyko działań niepożądanych związanych zwykle z dużą suchością skóry i błon śluzowych (co może się objawiać np. krwawieniami z nosa), nadwrażliwością skóry, bólami stawów czy hipertriglicerydemią.

Trądzik różowaty – wszystko na jego temat.

Szacuje się, że trądzik różowaty dotyka około 10% populacji, głównie osób w wieku powyżej 30 lat. Choroba ta jest częściej diagnozowana u kobiet niż u mężczyzn i często występuje u osób o jasnej karnacji.

Diagnoza trądziku różowatego opiera się na obserwacji charakterystycznych objawów klinicznych, takich jak zaczerwienienie, obrzęk, pęknięcia naczyń krwionośnych i stany zapalne na twarzy. Jednak diagnoza ta wymaga również wykluczenia innych możliwych schorzeń skórnych o podobnych objawach. W celu uzyskania pełniejszego obrazu klinicznego, przeprowadzam szczegółowy wywiad z pacjentem, który pozwala mi poznać historię choroby, obecne objawy oraz czynniki, które mogą mieć wpływ na nasilenie objawów. W niektórych przypadkach, aby potwierdzić diagnozę trądziku różowatego i wykluczyć inne schorzenia skórne, mogą być konieczne dodatkowe badania. Testy skórne, takie jak testy alergiczne lub testy wrażliwości na różne substancje.mówi dr n. med. Igor Michajłowski – dermatolog z Clinica Dermatologica w Gdańsku

Jaka dieta przy trądziku różowatym?

W przypadku trądziku warto zadbać o odpowiednią dietę i unikać pikantnych przypraw. Głównym winowajcą zaostrzeń trądziku jest kapsaicyna obecna m.in. w ostrych papryczkach. Kolejnym czynnikiem, który może powodować zaostrzenia, jest alkohol.

Zaobserwowano także, że negatywny wpływ może mieć spożywanie gorących napojów - lepiej sięgnąć po zimne lub ciepłe. Przypuszczalnie również cytrusy, cynamon czy czekolada mogą negatywnie wpływać na przebieg choroby.

Inną grupą pokarmów, której wykluczenie można rozważyć, to te bogate w histaminę i podobne substancje - sery pleśniowe, wino, przetworzone mięso. Trądzik bywa nasilony także przez spożywanie tłustych pokarmów.

Zaobserwowano, że trądzik występuje częściej u osób ze schorzeniami takimi jak zespół jelita drażliwego, przerostem bakterii jelitowych i innymi, co może powodować dalszą konieczność zmiany diety. Ciekawym kierunkiem w leczeniu trądziku jest stosowanie probiotyków, natomiast wymaga to przeprowadzenia dalszych badań.

Pacjenci z postacią oczną mogą odnosić korzyści ze spożywania pokarmów bogatych w kwasy omega-3 (np. ryby morskie) i ich suplementacji.

Wbrew wcześniejszym podejrzeniom, kofeina nie wpływa na zaostrzenia choroby (znaczenie ma jednak temperatura spożywanej kawy). Interesujące jest, że nabiał - często odradzany w przypadku trądziku pospolitego - może mieć pozytywny wpływ w przypadku trądziku różowatego, natomiast wymaga to dalszych badań i obserwacji.

Trądzik różowaty jest chorobą, która u różnych osób ma zmienny przebieg i każdy pacjent może być w inny sposób wrażliwy na zmiany diety, dlatego warto obserwować swój organizm i odpowiednio dostosowywać sposób odżywania.

Leczenie trądzika różowatego

Jak wygląda leczenie trądzika różowatego

Leczenie trądzika różowatego stosuje lekarz dermatolog. Najczęściej zaleca on leczenie miejscowe maściami antybiotykowymi i żelami z metronidazolem. Stosuje się również kwas azelainowy, nadtlenek benzoilu lub sulfacetamid sodowy. W przypadku silnych zmian wprowadza się leczenie ogólne przy pomocy antybiotyków.

Metod leczenia trądzika różowatego jest bardzo dużo. Pomocne mogą być również zabiegi laserowe lub fizykoterapeutyczne np. jonoforeza. Korzystne może być stosowanie krioterapii, która zamyka naczynia krwionośne.

Leczenie trądzika różowatego wymaga również poprawy diety. Warto stosować zdrową, zbilansowaną dietę z przewagą warzyw i owoców. Należy unikać produktów mocno przetworzonych, zawierających konserwanty i sztuczne dodatki.

Jeśli cierpimy na trądzik różowaty, warto wykluczyć z diety takie potrawy jak:

  • napoje i potrawy bardzo gorące,
  • produkty bogate w tyraminę, histaminę,
  • sery pleśniowe,
  • ostre przyprawy,
  • tłuste ryby morskie,
  • czekolada,
  • czerwone wino,
  • alkohol wysokoprocentowy,
  • kakao,
  • bakłażany,
  • cytrusy,
  • figi,
  • śliwki,
  • banany,
  • rośliny strączkowe,
  • nabiał.

Należy jednak pamiętać, że trądzik różowaty jest chorobą nieuleczalną. Jednak wczesne wykrycie, odpowiednia dbałość o skórę, prawidłowa dieta i zabiegi pomogą poprawić stan skóry. W niektórych przypadkach szpecących przerostów skóry stosuje się zabiegi chirurgiczne.

Jak pielęgnować skórę z trądzikiem różowatym

Szczególnie ważna jest pielęgnacja cery z trądzikiem różowatym. Należy stosować kosmetyki do cery naczynkowej i wrażliwej, które delikatnie nakładamy na nos i okolice. Skóra z trądzikiem różowatym ma tendencje do przesuszania się, dlatego też warto stosować kremy nawilżające, które mają za zadanie odbudowę bariery lipidowej. Latem bardzo ważne jest stosowanie kremów z wysokim filtrem. Najlepsze są filtry UV SPF50+, jak również posiadające ochronę przed promieniowaniem UVA PA+++ lub PA++++. Ponadto dwa razy w tygodniu wykonujemy delikatny peeling.

Jak rozpoznać trądzik różowaty?

W przypadku zaobserwowania u siebie podobnych objawów warto zgłosić się do dermatologa. Lekarz stawia diagnozę na podstawie wywiadu oraz badania fizykalnego. Najważniejszym objawem jest utrzymywanie się zaczerwienienia w środkowej części twarzy.

Trądzik różowaty a trądzik pospolity

Trądzik różowaty oraz trądzik pospolity mogą wyglądać wystarczająco podobnie, aby można je było pomylić. Zwykle jednak zaczerwienienie w trądziku pospolitym jest bardziej ograniczone do bezpośredniego podłoża grudek i krost, a w trądziku różowatym jest bardziej rozlane.

Dodatkowo pomocny w odróżnieniu tych schorzeń jest wywiad medyczny - trądzik różowaty rozwija się z czasem, początkowo obserwuje się przede wszystkim skłonność do zarumieniania się twarzy, np. w sytuacjach stresowych.

Trądzik różowaty a trądzik hormonalny

Tak jak trądzik pospolity, trądzik hormonalny może być podobny do różowatego, ale wyżej podane cechy odróżniające (również i w tym przypadku) ułatwiają postawienie prawidłowej diagnozy.

Warto pamiętać, że schorzenia endokrynologiczne mogą predysponować do trądziku różowatego, a skłonność do trądziku hormonalnego nie wyklucza możliwości rozwoju trądziku różowatego.

Leczenie ogólne retinoidami niesie ze sobą ryzyko wystąpienia wielu działań niepożądanych wysuszenie warg, błony śluzowej jamy ustnej i nosa, krwawienie z nosa, wypadanie włosów, zaburzeń parametrów lipidowych i in.

Czytaj dalej...

Rzadką odmianą przypadłości jest ziarniniakowy trądzik różowaty , którego cechą charakterystyczną jest pojawienie się twardych grudek lub guzków w kolorze żółtym, brązowym lub czerwonym, które mają skłonność do bliznowacenia.

Czytaj dalej...

Formuła kremu opiera się na Cytryńcu chińskim, wąkrotce azjatyckiej, Morwie białej, Niacynamidzie oraz Azeloglicynie, które są niezbędnymi składnikami w walce z trądzikiem różowatym i cerą naczynkową.

Czytaj dalej...

Zalety Acnerose Skuteczne działanie przeciwzapalne Wsparcie dla regeneracji skóry Nawilżanie skóry Zwalczanie krostek i grudek Normalizacja pracy gruczołów łojowych Ochrona i poprawa elastyczności naczyń krwionośnych Zapobieganie powstawaniu rumienia i czerwienienia się twarzy.

Czytaj dalej...