Przyczyny swędzenia skóry głowy i wypadania włosów - Rozwiązania i Porady
Swędzenie skóry głowy – SZAMPON
- Jeśli swędzi Cię skóra głowy – zmień szampon! Dobrym sposobem na swędzenie skóry głowy jest zmiana szamponu na szampon dla dzieci, np. najzwyklejszy Bambino, Babydream, Bambi. Polecamy szampon SCALP – specjalistyczny szampon na swędzenie skóry głowy!
- Zmieniaj szampon … częściej. Miej pod ręką 2-3 rodzaje różnych szamponów o łagodnym składzie. Pomaga. Dobrze, jeśli chociaż jeden z szamponów jest typowo na swędzenie skóry głowy.
- Nie używaj szamponów gęstych, perłowych, ciężkich dla skóry. Wybieraj te przezroczyste, żelowe, bardziej lejące się. Jeśli natomiast masz takiego pecha, że KAŻDY szampon powoduje swędzenie skóry głowy – rozcieńcz go!
- Odstaw produkty 3 w 1! Szampon, żel pod prysznic i żel do mycia twarzy? To, co do wszystkiego, jest do niczego. Kupuj je osobno! Oczywiście nie jest to reguła bez wyjątku i znajdą się osoby, które latami będą używać kosmetyków wielofunkcyjnych i problem piekącej skóry głowy, krostek i strupów na głowie ich ominie.
- Krótki skład! Im krótszy skład szamponu, tym lepiej. Chemiczna bomba nigdy nie służy skórze i daje większe prawdopodobieństwo trafienia na czynnik, który powoduje swędzenie skóry głowy. Dlatego zazwyczaj skład szamponu swędzenie skóry głowy będzie krótszy niż „zwykłego” szamponu.
- Swędzenie głowy z tyłu! Zła technika mycia włosów może doprowadzić do swędzenia z tyłu głowy. Powodem jest najczęściej słabsze domywanie i niedokładne spłukiwanie szamponu.
Swędząca skóra głowy i krostki
Drobne krostki na skórze głowy towarzyszące świądowi mogą być oznaką zapalenia mieszków włosowych. Jest to stan wywołany przez „zamieszkujące” skórę bakterie, np. gronkowce lub paciorkowce, które – wnikając do wewnątrz – namnażają się i przyczyniają do powstania zapalenia. Stan taki wymaga przeważnie leczenia antybiotykami (miejscowymi lub ogólnoustrojowymi).
Swędzące krostki na skórze głowy będące symptomem stanu zapalnego mają zwykle postać drobnych, żółtawych grudek pojawiających się u nasady każdego włosa. Zaobserwowanie takich objawów powinno zostać niezwłocznie skonsultowane z trychologiem lub dermatologiem.
Co na swędzenie skóry głowy wywołane zapaleniem? Niestety zakażenia bakteryjnego nie da się zwalczyć domowymi sposobami i z reguły konieczne jest rozpoczęcie antybiotykoterapii, jednak leczenie można wspomagać, stosując odpowiednią pielęgnację o charakterze łagodzącym podrażnienia.
Przede wszystkim pomaga to niwelować dokuczliwy objaw swędzenia.
Swędzenie skóry głowy - przyczyny. Jakie domowe sposoby pomagają?
Swędzenie skóry głowy to uciążliwa dolegliwość, z którą wielu ludzi kilkakrotnie boryka się w ciągu swojego życia. Jej przyczyny mogą być bardzo różne, w zależności od nich rozmaite są też sposoby radzenia sobie z problemem. Które z nich są skuteczne?
- Swędzenie skóry głowy to powszechna dolegliwość, która może mieć bardzo różne przyczyny. Niekiedy wynika z niewłaściwej pielęgnacji, innym razem jest objawem choroby.
- Choroby objawiające się świądem głowy to np. łuszczyca, zapalenie mieszków czy AZS. W takich przypadkach konieczne jest odpowiednie leczenie.
- Tradycyjną terapię można wspierać domowymi sposobami, jak oleje czy wcierki. Należy też zawsze pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji dobranej do indywidualnych potrzeb skóry.
- Dlaczego swędzi skóra głowy?
- Swędzenie skóry głowy i wypadanie włosów
- Swędząca skóra głowy i krostki
- Swędząca skóra głowy i łupież
- Swędzenie skóry głowy po farbowaniu
- Swędząca skóra głowy u dziecka
- Szampon na swędzącą skórę głowy
- Co na swędzenie skóry głowy?
- Domowe sposoby na swędzenie skóry głowy
Swędzenie głowy neurogenne
Swędzenie skóry głowy może być objawem chorób związanych z układem nerwowym: centralnym lub obwodowym. Do takiego rozpoznania skłania występowanie parestezji, niedoczulicy lub przeczulicy i innych objawów neurologicznych. Konieczne jest wykonanie podstawowych badań (morfologii, glukozy), a także badań neurologicznych (EMG, przewodnictwa nerwowego) i obrazowych, np. rezonansu magnetycznego.
Swędzenie głowy może też wynikać z cukrzycy, która z czasem prowadzi do uszkodzenia nerwów obwodowych (neuropatia cukrzycowa). Najczęściej jednak świąd dotyczy w tym przypadku dłoni i stóp.
Także półpasiec, który często ujawnia się na głowie, powoduje neuropatyczne swędzenie skóry. Ten rodzaj swędzenia może dotyczyć 1/3 pacjentów z półpaścem.
Aby wyleczyć swędzenie należy w powyższych przypadkach leczyć choroby podstawowe. Metody zależą od ustalonej przez lekarza przyczyny.
