Przyczyny Trądziku Różowatego - Wszystko, Co Powinieneś Wiedzieć

Leczenie miejscowe trądziku różowatego - jak wygląda?

W miejscowym leczeniu trądziku można stosować rozmaite maści i kremy. Najczęściej używane substancje to kwas azelainowy (zwłaszcza jeśli występują krosty i grudki, np. Skinoren), sulfacetamid sodowy z siarką czy nadtlenek benzoilu (zwłaszcza u pacjentów z postacią przerostową, np. Benzacne, Epiduo - preparat łączony z klindamycyną.

Możliwe jest także miejscowe stosowanie antybiotyków, takich jak erytromycyna, klindamycyna czy tetracyklina. Krotamiton może być wskazany w przypadku obecności Demodex folliculorum.

W obrębie zmian przerostowych można także zastosować zabiegowe metody leczenia trądziku z użyciem lasera lub noża elektrycznego.

Jak leczy się trądzik różowaty

W wielu przypadkach odpowiednia pielęgnacja cery w domowym zaciszu stanowi skuteczną kurację. Gdy to nie pomoże konieczna jest wizyta u dermatologa. Może on zalecić terapię przy pomocy specjalistycznych leków. Najczęściej terapia zaczyna się od przepisania specjalistycznych maści i kremów. Gdy jednak leczenie zewnętrzne zawodzi, dermatolog może zdecydować się na tabletki, które pomogą zapanować nad problemem.

Leczenie trądziku różowatego zależy od stopnia zaawansowania choroby i objawów, które występują u pacjenta. W zależności od indywidualnego przypadku, lekarz może zalecić różne leki i preparaty, które pomagają w kontrolowaniu objawów choroby.

  • Antybiotyki: które działają przeciwzapalnie i zmniejszają stan zapalny skóry. Często stosowane jest w postaci żelu, który nakłada się na skórę dwa razy dziennie.
  • Kwas azelainowy: działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwutleniająco. Może być stosowany w postaci żelu lub kremu, który nakłada się na skórę raz/ dwa razy dziennie.
  • Leki przeciwpasożytnicze: hamujące rozwój roztoczy np. Demodex – nużeńców, które są uważane za jedną z przyczyn trądziku różowatego. Może być stosowana w postaci kremu lub maści.
  • Retinoidy: to pochodne witaminy A, które pomagają zmniejszyć stan zapalny skóry i zapobiegają powstawaniu zaskórników. Mogą być stosowane doustnie lub miejscowo w postaci kremów lub żeli. Mają jednak częste działania niepożądane, najczęściej występuje suchość skóry i błon śluzowych.

Trądzik różowaty - często zadawane pytania

Jakie są domowe sposoby na trądzik różowaty?

Trądzik różowaty należy do chorób, które często wymagają specjalistycznego leczenia dermatologicznego, jednak istnieje kilka domowych sposobów, z których można skorzystać, aby złagodzić rumień.

W pielęgnacji można wykorzystać takie produkty jak aloes, namoczone płatki owsiane, rumianek czy miód. Warto także pić zieloną herbatę lub (ostudzoną) stosować w kompresach.

Jak rozpoznać trądzik różowaty?

Jeżeli podejrzewasz u siebie tę chorobę, zgłoś się do dermatologa. Decydujący będzie wywiad oraz badanie, a przede wszystkim - przetrwały rumień w środkowej części twarzy.

Czy da się całkowicie wyleczyć trądzik różowaty?

Osoby z trądzikiem różowatym aktualnie niestety nie mogą liczyć na całkowite wyleczenie z choroby.

Jednak odpowiednie leczenie i tryb życia pozwala na złagodzenie zmian oraz unikanie zaostrzeń choroby.

Co nasila objawy trądziku różowatego?

Objawy mogą nasilać się na skutek wielu czynników: słońca, stresu, diety z zastosowaniem ostrych przypraw czy alkoholu.

Jakie są czynniki zaostrzające?

Głównymi czynnikami, które wiążą się z rozwojem, ale i z zaostrzeniem trądziku są stres oraz ekspozycja na słońce. Warto jednak zadbać o inne nawyki - choć mogą się nie wydawać bezpośrednio związane ze skórą - które pozwolą uchronić cerę osób z trądzikiem przed nasileniem objawów.

Co nasila objawy trądziku różowatego?

W trakcie leczenia trądziku warto zadbać o odpowiednie nawyki żywieniowe - unikać ciężkostrawnych potraw i alkoholu. Nasilenie objawów może wywołać także korzystanie z sauny czy basenów z chlorowaną wodą.

Niektóre problemy zdrowotne, takie jak choroby endokrynologiczne (np. choroby tarczycy) mogą wpływać na przebieg choroby. Podobnie z zaostrzeniami trądziku mogą współistnieć zaburzenia miesiączkowania.

Na objawy choroby mogą wpływać niektóre leki obniżające cholesterol, nadmierna podaż witamin z grupy B czy stosowanie preparatów sterydowych na skórę twarzy. Skóra z trądzikiem różowatym może mieć też "niechcianych lokatorów" - drożdżaki, pasożyta Demodex folliculorum czy opryszczkę wargową.

Formuła kremu opiera się na Cytryńcu chińskim, wąkrotce azjatyckiej, Morwie białej, Niacynamidzie oraz Azeloglicynie, które są niezbędnymi składnikami w walce z trądzikiem różowatym i cerą naczynkową.

Czytaj dalej...

Długotrwałe działanie czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV, wiatr, mróz, susza powietrza, detergenty, kosmetyki i stres, mogą drażnić skórę i prowadzić do powstawania trądziku różowatego.

Czytaj dalej...

Zalety Acnerose Skuteczne działanie przeciwzapalne Wsparcie dla regeneracji skóry Nawilżanie skóry Zwalczanie krostek i grudek Normalizacja pracy gruczołów łojowych Ochrona i poprawa elastyczności naczyń krwionośnych Zapobieganie powstawaniu rumienia i czerwienienia się twarzy.

Czytaj dalej...

Skóra skłonna do trądziku różowatego wymaga także odpowiedniej pielęgnacji , łagodzącej widoczność zmian skórnych, redukującej zaczerwienienie i uczucie pieczenia skóry oraz wspierającej mikrobiom skóry.

Czytaj dalej...