Wyprysk potnicowy - Grzybica dłoni
Leczenie grzybicy potnicowej
Jak leczyć grzybicę potnicową? Terapię zmian grzybiczych można rozpocząć już w zaciszu domowym. Skuteczne środki na grzybicę dostępne są zarówno na receptę, jak i bez recepty - mogą być to preparaty do stosowania miejscowego.
Początek treści sponsorowanej
Produkt, który w swoim składzie zawiera cyklopiroksolaminę - działa grzybobójczego, ma silne właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Stosowanie odpowiedniego szamponu przeciwłupieżowego zwalcza i zapobiega nawrotom łupieżu, łojotoku, towarzyszącego im świądu skóry oraz odpowiednio wpływa na wygląd włosów. Kliknij tutaj i dowiedz się więcej o produkcie.
Koniec treści sponsorowanej
Sprawdzą się one przede wszystkim w początkowej fazie choroby. Leczenie grzybicy potnicowej warto poprzedzić jednak odpowiednią diagnostyką, np. u lekarza dermatologa albo u podologa.
Specjalista zapyta pacjenta o to, jak długo już boryka się z określonymi dolegliwościami, w których miejscach zauważył pierwsze zmiany. Leczenie wyprysku potnicowego na stopach wywołanego zakażeniem grzybami wymaga także tego, by przyjrzeć się temu, czy paznokcie nie zostały zakażone. Wówczas również one muszą zostać objęte odpowiednimi działaniami zaradczymi.
Leczenie egzemy potnicowej, która nie ma podłoża grzybiczego opiera się na innych zasadach niż, np. leczenie wyprysku potnicowego o charakterze grzybiczym - stosuje się inne środki zapobiegające takim zmianom, np. preparaty alergiczne.
Te drugie zmiany wymagają stosowania na zmiany preparatów zawierających substancje przeciwgrzybicze. W zasadzie sposób na to, jak leczyć wyprysk potnicowy nie różni się wiele od tego, jak leczyć grzybicę między palcami u nóg.
Nierzadko grzybica potnicowa pojawia się również na dłoniach. Wówczas leczenie grzybicy potnicowej dłoni można oprzeć na tych samych preparatach, co terapię grzybicy potnicowej stóp.
Wyprysk potnicowy – przyczyny
Wyprysk potnicowy (ang. dyshidrotic eczema, pompholyx) należy do najczęściej występujących chorób skóry (dermatoz). Potnica to charakterystyczne zapalenie skóry zlokalizowane na dłoniach oraz stopach, będące reakcją alergiczną organizmu na kontakt z którąś z uczulających substancji. Alergeny mogą być pochodzenia wewnętrznego (endogennego), jak i zewnętrznego (egzogennego). Najczęstszymi alergenami są metale ciężkie (m.in. nikiel, kobalt, chrom) oraz bakterie. Wyprysk potnicowy może się też ujawnić pod wpływem stosowanych leków. Choć nazwa tej dermatozy kojarzy się z potem, to powstające w przebiegu choroby pęcherzyki nie są związane z gruczołami potowymi.
Wyprysk potnicowy ma formę niedużych (maksymalna średnia to ok. 2–3 mm), bezbarwnych pęcherzy wypełnionych surowiczym płynem. Pęcherze powstają w skupiskach. Wyprysk potnicowy czasem, chociaż nie zawsze, powoduje ból. Charakterystyczne dla wyprysku potnicowego jest uporczywe swędzenie. Zmiany skórne pojawiają się głównie na dłoniach (w ok. 70% przypadków), na dłoniach i podeszwach stóp (20% przypadków) albo tylko na podeszwach (10%). Wyprysk potnicowy może mieć związek z zakażeniem grzybiczym (np. obecność pęcherzy na dłoniach może oznaczać grzybicę stóp). Choroba bardzo często występuje u osób z atopowym zapaleniem skóry.
Objawy grzybicy potnicowej. Gdzie się pojawia?
Dolegliwości związane z tą odmianą choroby zwykle dotyczą skóry stóp.
Grzybica potnicowa stóp wywołuje takie symptomy jak:
- pojawienie się pęcherzyków - mogą one pojawić się nie tylko na podeszwach, ale też między palcami stóp,
- pęcherzyki mogą przenieść się na ręce i rozwinąć na całej ich powierzchni, nie wyłączając przestrzeni między palcami - niekiedy określane są również jako krosty z wodą na dłoniach,
- pęcherzyk na palcu może zlewać się z innymi,
- pęknięte wypryski potnicowe wykazują tendencję do złuszczania się - nie mamy wówczas do czynienia jednak z grzybicą złuszczającą stóp, ale po prostu z kolejnym etapem i objawem grzybicy potnicowej,
- zmianom - tak jak przy innych rodzajach grzybicy na stopach czy dłoniach - mogą towarzyszących nieprzyjemne odczucia swędzenia, pieczenie między palcami nóg,
- z czasem zmiany związane z potnicową grzybicą stóp zaczynają nieprzyjemnie pachnieć, co również przekłada się na obniżenie nastroju.
Pamiętaj, że podobne objawy mogą wystąpić w przebiegu innych chorób, np. łuszczycy, dlatego, jeżeli nie jesteś pewien, z czym się borykasz, koniecznie zgłoś się ze swoimi wypryskami potnicowymi do specjalisty.
Co to jest wyprysk potnicowy?
Czy kiedykolwiek borykałeś się z powierzchownym stanem zapalnym skóry? Pojawiły się u Ciebie najpierw rumienie, potem pęcherzyki wypełnione ropną treścią, po ich pęknięciu – wysięk, a na koniec łuszczenie się naskórka i niewielkie strupy?
To najprawdopodobniej wyprysk potnicowy, zwany inaczej potnicą. Ta choroba skóry znana jest też pod określeniem wyprysk dyshydrotyczny.
W klasyfikacji ICD-10 oznaczony jest kodem L30.1. Potnicowe zapalenie skóry nazywane również potoczenie egzemą potnicową zostało uwzględnione także w klasyfikacji ICD-11 i ma kod EA85.0.
Wyprysk potnicowy, inaczej potnica pęcherzykowa, jest jednym z wielu rodzajów wyprysku. Wśród typów wyprysku, obok potnicy, można wskazać wyprysk:
- kontaktowy,
- zawodowy,
- podudzia,
- mikrobowy,
- pieniążkowaty.
Wskazuje się na dwie postacie wyprysku potnicowego: o przebiegu ostrym i przewlekłym. W pierwszym przypadku potnica pojawia się nagle i ma zaostrzony przebieg. Z kolei w drugim przypadku wyprysk potnicowy ciągnie się miesiącami, a jej nasilenie zależy od pacjenta.
Można zastosować nieoficjalny podział potnicy na:
- grzybiczą – gdy powodem jej wystąpienia jest zakażenie grzybami. Po wyleczeniu grzybicy potnicowej wyprysk potnicowy powinien minąć,
- alergiczną – gdy potnica to efekt alergii na nikiel lub inne metale,
- idiopatyczną – przyczyna jej pojawienia nie jest znana.
Objawy wyprysku potnicowego
Po czym poznać, że bąble świadczą o potnicy? Zgodnie z danymi przedstawionymi przez specjalistów z Zakładu Dermatologii Doświadczalnej i Kosmetologii - autorów publikacji “Podział i definicje chorób z kręgu wyprysku”, wyprysk potnicowy jest swędzącą wysypką kontaktową pojawiającą się:
- w około 70 proc. przypadków na dłoniach,
- w około 20 proc. przypadków na dłoniach i stopach,
- w około 10 proc. przypadków na podeszwach.
Wbrew powszechnemu przekonaniu wyprysk potnicowy to jednak nie tylko swędzące krostki z płynem na dłoniach, ale też zmiany na innych częściach ciała.
Co więcej, określenie potnica może sugerować, że krostki to efekt nieprawidłowej pracy gruczołów potowych. Tymczasem bąble w wyprysku potnicowym mają zupełnie inne podłoże – zwykle alergiczne i grzybicze.
Jak wygląda potnica? Charakterystyczne objawy tej dermatozy ujawniają się zazwyczaj na bocznej powierzchni drugiego i piątego palca ręki.