Wysypka - Objaw alergii pokarmowej i Jak ją Skutecznie Zwalczyć

Alergia pokarmowa objawy

Alergia może mieć konsekwencje związane z układem pokarmowym czy oddechowym a także objawiać się reakcjami skórnymi, zmianami w jamie ustnej i nawet zagrażającą życiu anafilaksją. Ponadto objawy alergii pokarmowej mogą wystąpić od razu po spożyciu alergenu, jak i po kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu minutach później.

Alergia pokarmowa – objawy:

  • obejmujące układ oddechowy – duszności, katar o wodnistej wydzielinie, alergiczny nieżyt nosa, kichanie, zapalenie zatok, atak astmy alergicznej
  • dotyczące układu pokarmowego – biegunka, wzdęcia, zaparcia, ból brzucha, odbijanie, zgaga, zapalenie jelit spowodowane uporczywymi biegunkami
  • obejmujące zmiany w obrębie jamy ustnej – obrzęk warg, pieczenie i zaczerwienienie w jamie ustnej
  • dające symptomy skórne – bąble pokrzywkowe, świąd, wysypka, łuszczenie się naskórka
  • związane z anafilaksją – zaczerwienienie skóry, świszczący oddech i trudności z oddychaniem spowodowane obrzękiem górnych dróg oddechowych, spadek ciśnienia tętniczego krwi, wymioty, utrata przytomności

Objawy alergii pokarmowej mogą być zintensyfikowane wysiłkiem następującym po spożyciu posiłku zawierającego alergeny – to tzw. anafilaksja indukowana wysiłkiem fizycznym. Co ciekawe – chorzy nie zauważą u siebie symptomów, jeśli po przyjęciu pokarmu nie narażą się na wysiłek. I na odwrót – gdy rozpoczną aktywność fizyczną bez uprzedniego spożycia alergenów 2 .

Wysypka alergiczna – przyczyny – co może ją wywołać?

Przyczyn, które wywołują wysypkę alergiczną, jest nieskończenie wiele. To, co dla zdrowej osoby jest zupełnie nieszkodliwe, dla drugiej może okazać się powodem silnej reakcji alergicznej. Jednak pomimo wielu przyczyn wysypki alergicznej można określić te najczęściej występujące.

Wysypka alergiczna – przyczyny:

  • alergeny wziewne – roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt, pyłki roślin, zarodniki grzybów pleśniowych
  • alergeny pokarmowe – jaja kurze, mleko krowie, orzechy, ryby, owoce morze, cytrusy
  • alergia iniekcyjna – leki podawane poprzez wstrzyknięcie, ale i ukąszenia owadów
  • alergeny kontaktowe – formaldehyd, nikiel, chrom, konserwanty, lateks

Jak rozpoznać wysypkę alergiczną? Badanie

Istnieje wiele chorób o podłożu wirusowym i bakteryjnym, które objawiają się plamami na skórze. Dlatego ciężko samemu stwierdzić co konkretnie wywołało problem czerwonych plam, bąbli czy grudek. Jak zatem rozpoznać wysypkę alergiczną? Należy udać się do lekarza alergologa, który oceni wygląd wysypki i na podstawie przeprowadzonego wywiadu zleci odpowiednie badania. Mogą być to:

  • alergiczne testy skórne – iniekcyjne wprowadzenie niewielkiej ilości alergenu i obserwacja odczynu
  • alergiczne testy z krwi – badania laboratoryjne mające na celu określenie stężenia swoistych przeciwciał IgE
  • testy prowokacyjne – celowa ekspozycja na dany alergen i obserwacja reakcji skórnej

Wykonanie testów alergicznych pozwoli stwierdzić jakie substancje powodują dolegliwości skórne.

Wysypka alergiczna u dorosłych

Wysypka alergiczna u dorosłych często różni się od tej występującej u dzieci czy niemowląt – zarówno pod kątem objawów, jak i przyczyn. U dorosłych wysypka alergiczna często spowodowana jest alergenami kontaktowymi (alergia kontaktowa) – zwykle noszoną biżuterią z niklu, bądź farbami do koloryzacji włosów czy rękawiczkami lateksowymi wymaganymi w pracy – natomiast u dzieci częstą przyczyną występowania zmian są pokarmy.

Po jakim czasie znika wysypka alergiczna u dorosłych? W dużej mierze zależy to od przerwania ekspozycji na alergen, podjęcia dopasowanej kuracji i ogólnego stanu zdrowia. Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki – wysypka u dorosłych może trwać od kilku dni do nawet kilku tygodni.

Wysypka alergiczna u dziecka

Z kolei wysypka alergiczna u dziecka spowodowana jest najczęściej alergenami pokarmowymi – mlekiem krowim, pszenicą czy jajami kurzymi, ale i często alergenami wziewnymi – pyłkami roślin, roztoczami kurzu domowego – oraz kontaktowymi – nowym proszkiem do prania czy środkami pielęgnacyjnymi.

Alergia pokarmowa u niemowląt i dzieci

Uczulenie na dane pokarmy może występować już u kilkutygodniowych niemowląt, ponieważ jest to spowodowane przenikaniem niektórych alergenów do mleka matki. Dlatego też istotna jest obserwacja nawyków żywieniowych kobiety i reakcji ze strony układu immunologicznego dziecka.

Najczęstsze objawy alergii pokarmowej u niemowląt i dzieci:

  • objawy skórne – swędząca i sucha skóra, wysypka na twarzy, na zgięciach kolan i łokci
  • symptomy ze strony układu oddechowego – katar, kaszel, przezroczysta wydzielina z nosa, obrzęk błon śluzowych
  • symptomy ze strony układu pokarmowego – wymioty, biegunki, ulewanie, kolki, krew w stolcu

Najczęstsze pokarmy uczulające dzieci i niemowlęta:

  • mleko krowie
  • jajka
  • orzechy
  • ryby i owoce morza
  • pszenica

Rozszerzanie diety dziecka powinno odbywać się stopniowo, aby w razie pojawienia się objawów uczulenia, rozpoznać alergizujący składnik.

Według definicji, alergia pokarmowa to niepożądana reakcja organizmu w postaci powtarzalnych i odtwarzalnych objawów po spożyciu nawet niewielkiej ilości wybranych produktów , które u zdrowych osób nie wywołują żadnych dolegliwości.

Czytaj dalej...

obecność swędzących zmiany o różnorodnym obrazie klinicznym grudki, pęcherzyki, zmiany pokrzywkowe i rumieniowe umiejscowione w okolicy łokci, kolan, pośladków czy tez skóry owłosionej głowy w pierwszej kolejności sugerują opryszczkowate zapalenie skóry , będące skórną manifestacją nietolerancji glutenu,.

Czytaj dalej...

Za powstawanie wysypki alergicznej mogą odpowiadać wielorakie substancje pokarmy, leki, składniki kosmetyków, barwniki, lakiery, farby, środki czyszczące, kolczyki, składniki oprawek do okularów, guzików, monety mówi dr Joanna Sułowicz.

Czytaj dalej...

obecność swędzących zmiany o różnorodnym obrazie klinicznym grudki, pęcherzyki, zmiany pokrzywkowe i rumieniowe umiejscowione w okolicy łokci, kolan, pośladków czy tez skóry owłosionej głowy w pierwszej kolejności sugerują opryszczkowate zapalenie skóry , będące skórną manifestacją nietolerancji glutenu,.

Czytaj dalej...