Alergia pokarmowa - Wysypka u dorosłych - Przyczyny, Objawy i Sposoby Leczenia

Leczenie alergii u dorosłych

Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć alergię, pierwszym krokiem powinno być ustalenie, jaki alergen jest jej winien. W tym celu skonsultuj się z lekarzem alergologiem, który przeprowadzi odpowiednie testy.

W przypadku każdej alergii, najlepszym sposobem unikania wiążących się z nią dolegliwości jest wyeliminowanie kontaktu z alergenem. Wiemy jednak dobrze, że nie zawsze jest to możliwe. Skuteczną i coraz częściej stosowaną formą leczenia alergii jest odczulanie. U wielu osób działa także świadome i kontrolowane narażanie się na kontakt z alergenem, jednak w ilości na tyle małej, by nie zdołał wywołać niepożądanych objawów i stopniowe zwiększanie jego intensywności. W przypadku silnych alergii stosuje się również terapię farmakologiczną.

Uciążliwe objawy możesz łatwo złagodzić stosując specjalistyczne preparaty z ektoiną . Ich wyjątkowe właściwości i unikalny skład sprawiają, że nie tylko pomagają pozbyć się związanych z alergiami dolegliwości, lecz także przyspieszają regenerację podrażnionych błon śluzowych i chronią organizm przed szkodliwym działaniem alergenów. W zależności od rodzaju alergii, możesz wybrać krople i spray do nosa, krople do oczu, pastylki do ssania, a także kremy i maści zawierające tę substancję.

Alergia to schorzenie o wiele bardziej poważne niż mogłoby się wydawać. Nieleczona może doprowadzić do rozwoju groźnych dla zdrowia i życia chorób. Badania pokazują też, że alergia znacząco obniża jakość życia zmagających się z nią osób i zwiększa ryzyko wystąpienia u nich stanów depresyjnych. Jeśli zauważasz u siebie jakiekolwiek objawy mogące wskazywać na alergię, nie lekceważ ich. Skonsultuj się z lekarzem, który pomoże Ci ustalić, na co dokładnie masz uczulenie i ustali z Tobą plan leczenia.

Alergia a nietolerancja

W 2003 roku World Allergy Organization przedstawiła terminologię, w której dokonała rozgraniczenia na alergię pokarmową IgE-zależną oraz pozostałe niealergiczne reakcje pokarmowe IgE-niezależne. W skład ostatniej grupy wchodzą nietolerancje nieimmunologiczne często mylone z alergią 3 .

Niealergiczne reakcje pokarmowe zostały dodatkowo podzielone na:

  • reakcje autoimmunologiczne – uwarunkowana genetycznie celiakia
  • reakcje pseudoalergiczne – spowodowane dodatkiem konserwantów, pokarmem bogatym w histaminę czy w salicylany
  • nietolerancje nieimmunologiczne – laktozy, glutenu, fruktozy
  • reakcje IgG zależne

Nietolerancje pokarmowe mogą dawać objawy podobne do nadwrażliwości mających swą genezę w układzie immunologicznym. Stąd też trudności w postawieniu prawidłowej diagnozy.

Wysypka przy alergii pokarmowej

W przebiegu alergii pokarmowej najczęstszą i najbardziej powszechną reakcją jest wysypka na twarzy, dłoniach i stopach, rzadziej w innych okolicach ciała. Drobno lub gruboplamista wysypka występuje pod postacią grudek, krost lub pęcherzyków wypełnionych treścią surowiczą, które po pęknięciu tworzą bolesne nadżerki. Skóra jest zaczerwieniona, obrzęknięta, a sama wysypka powoduje nasilony świąd. W przypadku przewlekłego działania czynnika uczulającego zmiany na skórze mogą przybrać blady kolor, skóra staje się sucha i pogrubiała, co może prowadzić do rozwoju liszaja. Rozdrapane w fazie ostrej zmiany mogą pozostawić po sobie drobne przebarwienia albo blizny.

Wysypkę leczy się przy użyciu preparatów stosowanych bezpośrednio na skórę w postaci kremów, maści, zasypek, roztworów. Miejscowo stosowane są preparaty steroidowe o działaniu przeciwzapalnym i przeciwświądowym oraz preparaty odkażające z zawartością antybiotyków lub leków przeciwgrzybiczych. Wspomagająco zaleca się doustne leki przeciwhistaminowe, które zmniejszają ogólną nadwrażliwość organizmu. Pielęgnacja domowa obejmuje stosowanie środków przeznaczonych dla alergików i osób z atopowym zapaleniem skóry oraz wybieranie proszków do prania i płynów do płukania o najuboższym składzie chemicznym, aby dodatkowo nie podrażniać zmian.

10 patentów dla alergika. Jak nie dać się alergii?

W przypadku utrzymywania się zaczerwienienia, krostek, gorącej skóry, popękanych naczynek na twarzy przez długi czas należy udać się do lekarza, który sprawdzi, czy wszystko z naszym stanem zdrowia w porządku.

Czytaj dalej...

W obecnych czasach, ze względu na zmieniający się styl życia, a często również postępujące zanieczyszczenie środowiska, u coraz większej liczby osób zostaje wykrywana alergia na skórze lub różne zmiany o podłożu alergicznym, takie jak krosty uczuleniowe.

Czytaj dalej...

W ciężkich przypadkach pokrzywki szczególnie gdy dojdzie do obrzęku naczynioruchowego lekarz może zdecydować o podaniu doustnych glikokortykosteroidów te w maści przepisuje się bardzo rzadko - stosuje się je możliwie krótko, bo ich stosowanie wiąże się z licznymi skutkami ubocznymi.

Czytaj dalej...

Są to biegunka lub zaparcia, bóle brzucha często kolkowe , śluz lub krew w stolcu, wymioty nawet o charakterze chlustającym , refluks żołądkowo-przełykowy, zespół alergii jamy ustnej, enteropatia wysiękowa.

Czytaj dalej...