Zaczerwieniona skóra twarzy - Przyczyny, Skuteczne Środki i Porady

Zaczerwieniona twarz może być objawem choroby

Zaczerwienienia na twarzy mogą wskazywać na rozwijający się w organizmie stan chorobowy. Wiele z nich ma charakter ogólnoukładowy.

  • Alergie – czerwone plamy na twarzy, które powodują uczucie swędzenia, mogą pojawić się jako reakcja alergiczna na ukąszenie owada błonkoskrzydłego, a jeżeli towarzyszy im wysypka, mogą być objawem nieprawidłowej reakcji na leki. Może też stanowić objaw alergii kontaktowej, w której czynnikiem uczulającym mogą być np. stosowane kosmetyki.
  • Łuszczyca – jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym i charakterze przewlekłym, zapalnym, nawrotowym i niezakaźnym. W przebiegu choroby dochodzi do nadmiernego rogowacenia i łuszczenia się skóry, co skutkuje wystąpieniem zmian w postaci czerwonych, płaskowyniosłych grudek z charakterystycznymi białymi łuskami. Łuszczyca może objąć cały obszar ciała, jednak najczęściej zmiany pojawiają się rękach, stopach, łokciach, kolanach, kończynach górnych i dolnych, fałdach skórnych i na owłosionej skórze głowy. Zaczerwienienia na twarzy dotyczą przede wszystkim dzieci, jednak mogą wystąpić także u osób dorosłych. Charakterystyczną cechą choroby jest nasilenie objawów pod wpływem działania stresu.
  • Trądzik różowaty – jest to choroba ograniczona do skóry twarzy, której przyczyną jest łojotok i zaburzenia naczyniowe, a naukowcy mówią też o czynnikach autoimmunologicznych. Najczęściej dotyczy kobiet, jednak u mężczyzn zwykle przybiera cięższą postać. W początkowej fazie rozwoju objawów choroby na twarzy pojawia się rumień, który po czasie zaczyna pokrywać się krostkami i grudkami. Jeżeli nie zostanie podjęte leczenie, zmiany zaczynają powodować uczucie swędzenia i szczypania. Poza leczeniem farmakologicznym (antybiotykami, retinoidami, sulfonami), ważne są zmiany w stylu życia chorego. Należy unikać stresu, czekolady, kawy, mocnej herbaty, alkoholu, tytoniu, słońca, gorących kąpieli i intensywnego wysiłku fizycznego.

Sprawdź też:

  • Atopowe zapalenie skóry – choroba autoimmunologiczna o podłożu genetycznym, która ma charakter niezakaźny i należy do najczęściej występujących przewlekłych chorób skóry. Występujące objawy skórne wynikają z jej dysfunkcji jako bariery ochronnej przed czynnikami zewnętrznymi. W rezultacie ich działania dochodzi do reakcji alergicznej i rozwoju stanu zapalnego. Skóra jest zaczerwieniona, pojawiają się pęcherzyki z osoczem i plamy, a zmiany często swędzą i pieką. Skóra atopowa jest zaczerwieniona i sucha, pęka i łuszczy się, często poddaje się infekcjom. Nieleczone i postępujące AZS prowadzi do rozwoju astmy oskrzelowej i alergii pokarmowych, sprzyja też zapadalności na choroby zapalne.
  • Celiakia – jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym, wywołaną przez nietolerancję glutenu – białka obecnego w zbożach glutenowych, takich jak pszenica, żyto, orkisz i jęczmień. Objawia się przede wszystkim dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, ale występuje także w postaci skórnej. W takim przypadku u chorego pojawiają się czerwone plamy ze zmianami grudkowatymi lub pęcherzami. Zmiany najczęściej pojawiają się symetrycznie pod pośladkami, na łokciach i między łopatkami, ale w niektórych przypadkach obejmują również twarz. Może towarzyszyć im uporczywe uczucie silnego świądu.
  • Toczeń rumieniowaty układowy – choroba układowa tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym. Powoduje powstawanie zmian, które najczęściej zajmują skórę, stawy i nerki, choć mogą dotyczyć każdej tkanki i narządu. Choroba może charakteryzować się przebiegiem łagodnym lub ciężkim i zagrażać życiu. Występowanie poszczególnych symptomów zależy od zajętego chorobowo obszaru. W przypadku skóry, toczeń rumieniowaty powoduje wystąpienie charakterystycznych zmian na twarzy w kształcie motyla, obejmujących grzbiet nosa i policzki, czasami pojawia się także w okolicy oczu, czoła, szyi i dekoltu. Zmiany pojawiają się po ekspozycji na słońce, a znikają, gdy aktywność schorzenia ulegnie osłabieniu. W przebiegu choroby pojawiają się też nadżerki błony śluzowej jamy ustnej i nosa.

Jak pozbyć się zaczerwienienia na twarzy?

Jak zlikwidować zaczerwienienia na twarzy? Aby skutecznie walczyć z zaczerwienioną skórą, musimy poznać jej przyczynę. Jeśli za pojawienie się rumienia i pieczenia odpowiedzialny jest konkretny składnik, należy całkowicie wykluczyć go ze swojej pielęgnacji. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku spożywania niektórych pokarmów. Pamiętaj jednak, że jeśli zauważysz u siebie objawy, które mogą wskazywać na trądzik różowaty, powinieneś udać się do dermatologa, który będzie w stanie dokładnie ocenić źródło rumieńca na policzku lub ewentualnie zleci dodatkowe badania w celu potwierdzenia diagnozy.

W leczeniu trądziku różowatego w zależności od nasilenia objawów stosuje się najczęściej kwas azelainowy lub nadtlenek benzoilu. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się zastosowanie antybiotyków na zmienioną chorobowo skórę.

Pielęgnacja cery naczynkowej

Cera naczynkowa jest typem skóry, który wymaga szczególnego traktowania. Dlatego też oprócz profilaktyki i unikania czynników pogarszających jej objawy, bardzo istotną rolę odgrywa właściwa pielęgnacja. Dobierając kosmetyki do cery naczynkowej, powinniśmy bardzo dużą uwagę zwracać na zawarte w nich składniki. Jak już wiadomo, niektóre z nich mogą silnie ją podrażnić, a także zaostrzyć objawy trądziku różowatego.

Do demakijażu warto sięgać po łagodnie oczyszczające mleczka lub specjalne olejki bądź balsamy usuwające makijaż. Najczęściej zawierają w swoim składzie emolienty, które delikatnie natłuszczają i tym samym zabezpieczają wymagającą skórę. W przypadku oczyszczania twarzy dobrze sprawdzą się pianki do cery wrażliwej. Składnikiem, który świetnie sprawdzi się w przypadku cery naczynkowej, jest oczar wirginijski. Warto stosować go po oczyszczaniu skóry w formie toniku do twarzy lub hydrolatu.

Czerwona skóra na twarzy - przyczyny

Aby poradzić sobie z zaczerwienioną twarzą, należy wdrożyć odpowiednie leczenie lub właściwą pielęgnację. Najpierw trzeba jednak poznać powód wystąpienia przebarwień. Pomocna może okazać się konsultacja z lekarzem dermatologiem. Poniżej opisujemy najpopularniejsze przyczyny czerwonej skóry.

Rozszerzone naczynia krwionośne

Zaczerwienienie twarzy może wynikać z poszerzenia naczyń krwionośnych w związku z nagłym przyspieszeniem mikrokrążenia. Dzieje się tak między innymi pod wpływem stresu, silnych emocji, zimnego powietrza czy wysokiej temperatury. Rozszerzenie naczynek powoduje również spożywanie ostrych przypraw, kawy i alkoholu.

Cera naczynkowa

Niektórzy posiadają wrażliwą, płytko unaczynioną skórę twarzy. Mowa wówczas o cerze naczynkowej. U takich osób naczynia krwionośne mają szczególną tendencję do rozszerzania się i pękania, w efekcie czego powstają zaczerwienienia. Czasem ustępują one samoistnie, a innym razem przekształcają się w trwały rumień.

Niewłaściwa pielęgnacja

Za czerwoną skórą na twarzy może stać również niewłaściwa pielęgnacja. Wszelkie stosowane kosmetyki należy dobrać do potrzeb własnej cery, upewniając się, że nie zawierają potencjalnie drażniących substancji. Po zakupie nowego kosmetyku powinniśmy przetestować go na niewielkim fragmencie skóry, aby upewnić się, że nie dojdzie do reakcji alergicznej.

Wahania hormonalne

Znaczący wpływ na wygląd skóry mają również hormony. Zaczerwieniona twarz może wystąpić u kobiet w ciąży czy w okresie menopauzy. Do osłabienia elastyczności naczyń w związku z wahaniami hormonalnymi dochodzi także w okresie dojrzewania. U części nastolatków pojawiają się więc podrażnienia i przebarwienia cery.

Podłoże genetyczne

Występowanie zaczerwienień na twarzy może wynikać także z uwarunkowań genetycznych. U niektórych naczynia krwionośne są bowiem z natury szczególnie widoczne i aktywne. Te osoby powinny unikać czynników zewnętrznych, potęgujących skłonność do zaczerwienienia.

Rumieńce, zaczerwienienie skóry, czerwone plamy i trądzik różowaty: gdy naczynka krwionośne w skórze są osłabione

Ludzka skóra to niesamowity organ. Ochrania delikatne narządy wewnętrzne, odbiera bodźce docierające do niej ze środowiska zewnętrznego, odgrywa bardzo ważną rolę w procesie termoregulacji, a także zabezpiecza organizm przed szkodliwymi czynnikami jak drobnoustroje, promieniowanie UV czy substancje chemiczne. Oprócz tego pełni istotną funkcję w zapewnieniu homeostazy, a do tego wpływa na odporność naszego organizmu. Pomimo swej wytrzymałości i wszystkich wymienionych wyżej cech, ludzka skóra bywa bardziej wrażliwa na działanie niektórych czynników, które mogą sprawić, że zaczynają pojawiać się na niej rumieńce, suche czerwone plamy na twarzy czy charakterystyczne czerwone policzki. Jeśli dostrzegasz je u siebie, bardzo prawdopodobne, że jesteś posiadaczem cery naczynkowej lub występują u Ciebie pierwsze objawy trądziku różowatego. Sprawdź, jakie są przyczyny zaczerwienienia skóry twarzy oraz jaką pielęgnację stosować.

Powinnas zadbac o odpowiednie kosmetyki, cera przetluszczajaca to cera broniaca sie przed silnymi detergentami - koniecznie zlikwiduj drogeryjne kosmetyki pielegnacyjne, uzywaj jedynie naturalnych kosmetykow najlepiej jest robic je samemu lub kupowac w aptece.

Czytaj dalej...

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...

Czerwone plamy na skórze rąk mogą wystąpić również po kontakcie z rękawiczkami jednorazowymi niektóre osoby reagują w ten sposób na lateks, inne nawet na talk wsypywany do środka w celu łatwego zakładania rękawic na ręce.

Czytaj dalej...

Ponadto łuszczyca jest chorobą, której występowanie ma miejsce w bardzo usystematyzowany sposób jeśli schodząca skóra z nosa i łuszczenie skóry na twarzy zaatakowało Cię nagle, bez żadnych wcześniejszych objawów, typu czerwone wykwity na skórze lub zmatowiała płytka paznokcia, raczej również nie masz powodów do obaw.

Czytaj dalej...