Zaczerwieniona skóra twarzy - Przyczyny, Skuteczne Środki i Porady
Pielęgnacja czerwonej skóry twarzy
Czerwona twarz wymaga od nas specjalnej pielęgnacji. Przy wyborze kosmetyków warto zwrócić szczególną uwagę na takie z delikatnym składem, przeznaczone do skóry suchej i wrażliwej. Należy sięgnąć po produkty, które pomagają w odbudowie, regeneracji i wzmocnieniu warstwy ochronnej skóry oraz wzmocnią naczynia krwionośne (kapilary).
Pożądanymi składnikami w kosmetykach będą witaminy C, K oraz E, gliceryna, pantenol, kwas laktobionowy, wyciąg z kasztanowca i arniki, oczar wirginijski, nagietek, rutyna, a także oleje roślinne (np. olej z awokado) oraz ceramidy.
Należy unikać peelingów gruboziarnistych, mycia w gorącej lub zbyt zimnej wodzie oraz pocierania twarzy ręcznikiem. Wybieraj kosmetyki, które w składzie nie posiadają alkoholu oraz mocnych detergentów.
Warto, żeby produkty nawilżały i natłuszczały skórę. Do tego zadania idealnie sprawdzą się emolienty, które nawilżają i dodatkowo zostawiają delikatną warstwę na powierzchni skóry (chroni ona przed wysychaniem naskórka). Zaleca się także codzienne używanie kremu z filtrem UV SPF 50 do ochrony przed promieniowaniem słonecznym (również zimą).
Domowe sposoby na zaczerwienioną skórę
Domowe zabiegi pielęgnacyjne mogą pomóc w niwelowaniu zaczerwienionej skóry twarzy. Chcąc odpowiednio o nią dbać, warto stosować kilka z nich. Większość nie wymaga skomplikowanego przygotowania i możemy używać ich na co dzień bez dużego nakładu finansowego. Należy pamiętać, że są one tylko częścią całego procesu redukowania rumienia, a tylko opinia lekarza może wykluczyć problemy na tle zdrowotnym, którym często towarzyszy farmakoterapia.
Do metod, które są warte polecenia, z pewnością należą:
- Okłady ze znanej ze swoich właściwości przeciwzapalnych zielonej herbaty. Po przygotowaniu naparu wystarczy ostudzić go, nasączyć nim ręcznik oraz przyłożyć do twarzy na około 10 minut.
- Okłady z ziół, takich jak na przykład uszczelniający ścianki naczyń krwionośnych skrzyp polny.
- Kojąca maseczka, na przykład z zawierających skrobię, fenole i beta-glukany płatków owsianych. Do jej przygotowania wystarczy około szklanki płatków zmieszanych z niewielką ilością wody. Po naniesieniu maseczkę należy pozostawić na twarzy mniej więcej przez kwadrans.
- Działające łagodząco i dające poczucie chłodzenia plastry zielonego ogórka. Po pokrojeniu wystarczy przyłożyć je do twarzy na około 15 minut.
Sprawdź też:
- Atopowe zapalenie skóry – choroba autoimmunologiczna o podłożu genetycznym, która ma charakter niezakaźny i należy do najczęściej występujących przewlekłych chorób skóry. Występujące objawy skórne wynikają z jej dysfunkcji jako bariery ochronnej przed czynnikami zewnętrznymi. W rezultacie ich działania dochodzi do reakcji alergicznej i rozwoju stanu zapalnego. Skóra jest zaczerwieniona, pojawiają się pęcherzyki z osoczem i plamy, a zmiany często swędzą i pieką. Skóra atopowa jest zaczerwieniona i sucha, pęka i łuszczy się, często poddaje się infekcjom. Nieleczone i postępujące AZS prowadzi do rozwoju astmy oskrzelowej i alergii pokarmowych, sprzyja też zapadalności na choroby zapalne.
- Celiakia – jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym, wywołaną przez nietolerancję glutenu – białka obecnego w zbożach glutenowych, takich jak pszenica, żyto, orkisz i jęczmień. Objawia się przede wszystkim dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, ale występuje także w postaci skórnej. W takim przypadku u chorego pojawiają się czerwone plamy ze zmianami grudkowatymi lub pęcherzami. Zmiany najczęściej pojawiają się symetrycznie pod pośladkami, na łokciach i między łopatkami, ale w niektórych przypadkach obejmują również twarz. Może towarzyszyć im uporczywe uczucie silnego świądu.
- Toczeń rumieniowaty układowy – choroba układowa tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym. Powoduje powstawanie zmian, które najczęściej zajmują skórę, stawy i nerki, choć mogą dotyczyć każdej tkanki i narządu. Choroba może charakteryzować się przebiegiem łagodnym lub ciężkim i zagrażać życiu. Występowanie poszczególnych symptomów zależy od zajętego chorobowo obszaru. W przypadku skóry, toczeń rumieniowaty powoduje wystąpienie charakterystycznych zmian na twarzy w kształcie motyla, obejmujących grzbiet nosa i policzki, czasami pojawia się także w okolicy oczu, czoła, szyi i dekoltu. Zmiany pojawiają się po ekspozycji na słońce, a znikają, gdy aktywność schorzenia ulegnie osłabieniu. W przebiegu choroby pojawiają się też nadżerki błony śluzowej jamy ustnej i nosa.
Zaczerwieniona twarz – domowe sposoby
Jeśli doskwierają nam zaczerwienienia na twarzy, domowe sposoby mogą być wsparciem dla wcześniej wspomnianych metod ich zwalczania. Pamiętajmy jednocześnie, że zarówno domowe sposoby na czerwoną twarz, jak i wskazówki wymienione wyżej są tylko elementem redukowania przebarwień – zawsze powinniśmy w razie potrzeby zasięgnąć opinii lekarza, by wykluczyć ewentualne problemy na tle zdrowotnym i, gdy okaże się to koniecznie, skorzystać z farmakoterapii, jeżeli zostanie ona zalecona.
Jeśli często zauważasz u siebie czerwoną twarz, domowe sposoby, jakie możesz wypróbować, to:
• maseczka z płatków owsianych – zawierają skrobię, beta-glukany oraz fenole, czyli substancje, które działają na skórę kojąco. Wystarczy zmieszać szklankę płatków z odrobiną wody, a następnie nanieść całość na twarz i pozostawić na ok. 15 minut,
• okład z zielonej herbaty – zielona herbata znana jest ze swoich właściwości przeciwzapalnych. Zaparz 2-3 torebki, po czym ostudź napój. Później wystarczy nasączyć nim ręcznik lub ściereczkę do twarzy i przyłożyć ją do skóry na 5-10 minut,
• plastry ogórka – zielony ogórek działa łagodząco i daje efekt chłodzenia, co z pewnością przyniesie nam ulgę. Do przygotowania maseczki nie potrzeba specjalnych produktów, wystarczy pokroić ogórek na plastry i przyłożyć je do twarzy na 15 minut,
• okłady ziołowe – np. łagodzącego oczaru wirginijskiego, który poprawia ukrwienie skóry albo ze skrzypu polnego, uszczelniającego ścianki naczyń krwionośnych.