Zaczerwieniona skóra twarzy - Przyczyny, Skuteczne Środki i Porady

Sprawdź też:

  • Atopowe zapalenie skóry – choroba autoimmunologiczna o podłożu genetycznym, która ma charakter niezakaźny i należy do najczęściej występujących przewlekłych chorób skóry. Występujące objawy skórne wynikają z jej dysfunkcji jako bariery ochronnej przed czynnikami zewnętrznymi. W rezultacie ich działania dochodzi do reakcji alergicznej i rozwoju stanu zapalnego. Skóra jest zaczerwieniona, pojawiają się pęcherzyki z osoczem i plamy, a zmiany często swędzą i pieką. Skóra atopowa jest zaczerwieniona i sucha, pęka i łuszczy się, często poddaje się infekcjom. Nieleczone i postępujące AZS prowadzi do rozwoju astmy oskrzelowej i alergii pokarmowych, sprzyja też zapadalności na choroby zapalne.
  • Celiakia – jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym, wywołaną przez nietolerancję glutenu – białka obecnego w zbożach glutenowych, takich jak pszenica, żyto, orkisz i jęczmień. Objawia się przede wszystkim dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, ale występuje także w postaci skórnej. W takim przypadku u chorego pojawiają się czerwone plamy ze zmianami grudkowatymi lub pęcherzami. Zmiany najczęściej pojawiają się symetrycznie pod pośladkami, na łokciach i między łopatkami, ale w niektórych przypadkach obejmują również twarz. Może towarzyszyć im uporczywe uczucie silnego świądu.
  • Toczeń rumieniowaty układowy – choroba układowa tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym. Powoduje powstawanie zmian, które najczęściej zajmują skórę, stawy i nerki, choć mogą dotyczyć każdej tkanki i narządu. Choroba może charakteryzować się przebiegiem łagodnym lub ciężkim i zagrażać życiu. Występowanie poszczególnych symptomów zależy od zajętego chorobowo obszaru. W przypadku skóry, toczeń rumieniowaty powoduje wystąpienie charakterystycznych zmian na twarzy w kształcie motyla, obejmujących grzbiet nosa i policzki, czasami pojawia się także w okolicy oczu, czoła, szyi i dekoltu. Zmiany pojawiają się po ekspozycji na słońce, a znikają, gdy aktywność schorzenia ulegnie osłabieniu. W przebiegu choroby pojawiają się też nadżerki błony śluzowej jamy ustnej i nosa.

Zaczerwieniona twarz – domowe sposoby

Jeśli doskwierają nam zaczerwienienia na twarzy, domowe sposoby mogą być wsparciem dla wcześniej wspomnianych metod ich zwalczania. Pamiętajmy jednocześnie, że zarówno domowe sposoby na czerwoną twarz, jak i wskazówki wymienione wyżej są tylko elementem redukowania przebarwień – zawsze powinniśmy w razie potrzeby zasięgnąć opinii lekarza, by wykluczyć ewentualne problemy na tle zdrowotnym i, gdy okaże się to koniecznie, skorzystać z farmakoterapii, jeżeli zostanie ona zalecona.

Jeśli często zauważasz u siebie czerwoną twarz, domowe sposoby, jakie możesz wypróbować, to:
• maseczka z płatków owsianych – zawierają skrobię, beta-glukany oraz fenole, czyli substancje, które działają na skórę kojąco. Wystarczy zmieszać szklankę płatków z odrobiną wody, a następnie nanieść całość na twarz i pozostawić na ok. 15 minut,
• okład z zielonej herbaty – zielona herbata znana jest ze swoich właściwości przeciwzapalnych. Zaparz 2-3 torebki, po czym ostudź napój. Później wystarczy nasączyć nim ręcznik lub ściereczkę do twarzy i przyłożyć ją do skóry na 5-10 minut,
• plastry ogórka – zielony ogórek działa łagodząco i daje efekt chłodzenia, co z pewnością przyniesie nam ulgę. Do przygotowania maseczki nie potrzeba specjalnych produktów, wystarczy pokroić ogórek na plastry i przyłożyć je do twarzy na 15 minut,
• okłady ziołowe – np. łagodzącego oczaru wirginijskiego, który poprawia ukrwienie skóry albo ze skrzypu polnego, uszczelniającego ścianki naczyń krwionośnych.

Czerwona twarz — charakterystyka problemu

Zaczerwienienie twarzy to powszechna i wstydliwa dolegliwość, która dotyka wielu osób niezależnie od płci i wieku. Czerwona skóra na twarzy jest naturalnym procesem, który zachodzi w naszym organizmie. Mimo wszystko, jeśli występuje zbyt często, powinniśmy zwrócić na nie szczególną uwagę.

Jeśli skóra jest wrażliwa i gwałtownie reaguje na różne czynniki, najczęściej charakteryzowana jest jako cera naczynkowa. Jest to efekt płytko umiejscowionych i za mało elastycznych naczyń krwionośnych, przez co skóra jest cienka i delikatna- czyli bardziej narażona na uszkodzenia i wpływ czynników zewnętrznych.

Warto zauważyć, że nie tylko cera naczynkowa może prowadzić do pojawienia się czerwonej twarzy, ale także różne przyczyny zaczerwienienia twarzy, takie jak alergie, reakcje na kosmetyki, stres czy ekspozycja na skrajne temperatury.

  • różnego rodzaju alergie,
  • toczeń rumieniowaty układowy,
  • trądzik pospolity,
  • atopowe zapalenie skóry,
  • infekcje,
  • łuszczyca,
  • trądzik różowaty.

Trądzik różowaty – co należy o nim wiedzieć?

Posiadanie cery naczynkowej bardzo często wiąże się z inną przypadłością, jaką jest trądzik różowaty. To przewlekła i zapalna choroba skóry, która z roku na rok dotyczy coraz większej liczby kobiet w coraz młodszym wieku. Kiedyś wychodzono z założenia, że trądzik różowaty to przede wszystkim problem kobiet w średnim wieku, które zaczynają wchodzić w okres menopauzy. Aktualnie jego pierwsze objawy można zauważyć już około 25. roku życia.

Trądzik różowaty, którego jednym z objawów jest nagłe zaczerwienienie twarzy i szyi, stanowi zupełnie inną jednostkę chorobą niż trądzik pospolity. Niestety podobieństwo nazw, a także niejednoznaczne pierwsze symptomy rosacea sprawiają, że niektóre osoby w jego leczeniu stosują preparaty przeciwtrądzikowe, które mogą zaostrzyć objawy lub zupełnie nie zwracają na nie uwagi. W przypadku trądziku różowatego warto mieć jednak na uwadze, że może on rozwijać się na wcześniejszym podłożu łojotokowym.

Trądzik różowaty to choroba, której całkowite wyleczenie nie jest możliwe. Warto jednak pamiętać, że wczesne rozpoznanie objawów choroby daje duże szanse na skuteczne uporanie się z rumieniem na skórze i niedopuszczenie do rozwoju pozostałych objawów.

Przyczyny trądziku różowatego

Skąd tak naprawdę na skórze bierze się trądzik różowaty i towarzyszący mu rumieniec na twarzy oraz nierzadko piekąca twarz? Niestety jego dokładne przyczyny w dalszym ciągu nie zostały poznane, mimo to lekarze i naukowcy jego podwalin upatrują przede wszystkim w uwarunkowaniach genetycznych, a także niewłaściwym funkcjonowaniu naszego układu odpornościowego, co może także wiązać się z niepoprawną pracą bariery ochronnej skóry.

Ponadto do przyczyn występowania trądziku różowatego można zaliczyć zaburzenia gospodarki hormonalnej. Choroba ta często uaktywnia się w przypadku kobiet w ciąży, stosujących antykoncepcję hormonalną lub przechodzących menopauzę. Przyczyną mogą być także zaburzenia naczynioruchowe, które sprawiają, że naczynia krwionośne umiejscowione na naszej twarzy są bardziej aktywne niż w przypadku innych typów skóry.

Uczucie gorąca i czerwona twarz – z czego wynika?

Rumieńce na policzkach po dziś dzień uważane są za oznakę zdrowia, a nierzadko dodają też uroku. Dlatego pasjonatki makijażu chętnie sięgają po kosmetyki kolorowe, które mają za zadanie dodać odrobiny różowego koloru na skórze, co sprawia, że wizerunek nabiera świeżości i młodzieńczego blasku. Niestety często zdarza się, że czerwienienie się twarzy jest po prostu naszą cechą, co zazwyczaj nie jest pożądanym efektem – wprost przeciwnie, staramy się go ukryć poprzez zastosowanie odpowiednich produktów.

Jeśli zauważamy u siebie napadowe czerwienienie twarzy lub przyjęło ono charakter stały, w żadnym wypadku nie należy tego ignorować. Może to być skutek określonych zjawisk, z jakimi mamy do czynienia na co dzień, ale nierzadko bywa to też symptomem problemów ze zdrowiem. Warto zatem bliżej przyjrzeć się swojej skórze i ustalić, czy oprócz zaczerwienienia występują jeszcze jakieś inne objawy.

Nawracający czerwony rumień na twarzy wiąże się bezpośrednio z nadreaktywnością naczyń krwionośnych, która jest charakterystyczna w przypadku cery naczynkowej, wrażliwej i alergicznej. Dodatkowo istotną rolę mogą tu odgrywać zaburzenia krążenia. Oprócz tego napadowe zaczerwienienie pojawia się zazwyczaj na skutek wysiłku fizycznego, zjedzenia ostrej potrawy czy silnych emocji. Do częstych przyczyn czerwienienia się twarzy zaliczamy również:
• niewłaściwą pielęgnację, szczególnie taką, gdzie wykorzystuje się kosmetyki o zbyt silnym, drażniącym działaniu,
• warunki atmosferyczne: wahania temperatury, mrozy, wiatr, promieniowanie słoneczne,
• zaburzenia gospodarki hormonalnej – mogą mieć miejsce m.in. w czasie ciąży czy menopauzy,
• alergie pokarmowe,
• alergie kontaktowe,
• opalanie się, zarówno w sposób naturalny, jak i w solarium,
• pikantne przyprawy, gorące napoje,
• spożywanie alkoholu i palenie papierosów,
• przewlekły stres,
• zażywanie niektórych leków, w tym kortykosteroidów.

Pod pojęciem tym kryje się duża zmiana, która jest nie tylko wypukła, ale też wyraźnie wychodzi poza obręb rany - dlatego każde uszkodzenie tkanki w tym miejscu grozi odnowieniem i pogłębieniem urazu.

Czytaj dalej...

Większość osób borykających się z problemem przetłuszczającej się skóry głowy popełnia ten sam błąd sięgają po kosmetyki o silnym działaniu odtłuszczającym, zapominając o konieczności odpowiedniego nawilżenia skóry.

Czytaj dalej...

Mechanizmy reklamowe są wykorzystywane przez nas oraz naszych partnerów do budowania kontentu reklamowego w naszym serwisie lista partnerów może ulegać zmianie, jej aktualną wersję zawsze znajdziesz w tym miejscu.

Czytaj dalej...

Czerwone plamy na skórze rąk mogą wystąpić również po kontakcie z rękawiczkami jednorazowymi niektóre osoby reagują w ten sposób na lateks, inne nawet na talk wsypywany do środka w celu łatwego zakładania rękawic na ręce.

Czytaj dalej...