Zaczerwieniona skóra twarzy - Przyczyny, Skuteczne Środki i Porady

Rumień na twarzy – wstydliwy problem

Czerwone plamy na twarzy, nazywane rumieniem, to bardzo powszechny i wstydliwy problem, który może pojawić się niezależnie od wieku czy płci, choć znacznie częściej obserwuje się go u kobiet. Co ciekawe, w przeszłości, chociażby w czasach młodości naszych mam, rumiana skóra i zaczerwienione policzki były uznawane za oznakę dobrego zdrowia, atrakcyjności, a także dobrej kondycji. Niestety w rzeczywistości to sygnał ostrzegawczy, który wysyła nam nasza skóra na temat swojego stanu.

Czerwone plamy na skórze, czerwone policzki czy rumieńce na twarzy to oznaka nadmiernej reaktywności skóry, charakterystyczna dla cery wrażliwej. Jak już wspomniano, zaczerwienienie na twarzy jest często spotykane u obu płci, jednak częściej pojawia się u kobiet oraz osób posiadających I i II fototyp skóry.

Pojawiające się rumieńce na policzkach nigdy nie powinny być przez nas lekceważone, ponieważ z czasem mogą ulec utrwaleniu i przekształcić się w trądzik różowaty.

Sprawdź też:

  • Atopowe zapalenie skóry – choroba autoimmunologiczna o podłożu genetycznym, która ma charakter niezakaźny i należy do najczęściej występujących przewlekłych chorób skóry. Występujące objawy skórne wynikają z jej dysfunkcji jako bariery ochronnej przed czynnikami zewnętrznymi. W rezultacie ich działania dochodzi do reakcji alergicznej i rozwoju stanu zapalnego. Skóra jest zaczerwieniona, pojawiają się pęcherzyki z osoczem i plamy, a zmiany często swędzą i pieką. Skóra atopowa jest zaczerwieniona i sucha, pęka i łuszczy się, często poddaje się infekcjom. Nieleczone i postępujące AZS prowadzi do rozwoju astmy oskrzelowej i alergii pokarmowych, sprzyja też zapadalności na choroby zapalne.
  • Celiakia – jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym, wywołaną przez nietolerancję glutenu – białka obecnego w zbożach glutenowych, takich jak pszenica, żyto, orkisz i jęczmień. Objawia się przede wszystkim dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, ale występuje także w postaci skórnej. W takim przypadku u chorego pojawiają się czerwone plamy ze zmianami grudkowatymi lub pęcherzami. Zmiany najczęściej pojawiają się symetrycznie pod pośladkami, na łokciach i między łopatkami, ale w niektórych przypadkach obejmują również twarz. Może towarzyszyć im uporczywe uczucie silnego świądu.
  • Toczeń rumieniowaty układowy – choroba układowa tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym. Powoduje powstawanie zmian, które najczęściej zajmują skórę, stawy i nerki, choć mogą dotyczyć każdej tkanki i narządu. Choroba może charakteryzować się przebiegiem łagodnym lub ciężkim i zagrażać życiu. Występowanie poszczególnych symptomów zależy od zajętego chorobowo obszaru. W przypadku skóry, toczeń rumieniowaty powoduje wystąpienie charakterystycznych zmian na twarzy w kształcie motyla, obejmujących grzbiet nosa i policzki, czasami pojawia się także w okolicy oczu, czoła, szyi i dekoltu. Zmiany pojawiają się po ekspozycji na słońce, a znikają, gdy aktywność schorzenia ulegnie osłabieniu. W przebiegu choroby pojawiają się też nadżerki błony śluzowej jamy ustnej i nosa.

Co wywołuje zaczerwienienie twarzy?

Zaczerwienienie skóry twarzy jest następstwem rozszerzania się naczyń krwionośnych. W wielu przypadkach stanowi naturalną reakcję organizmu na czynniki takie jak wzrost temperatury otoczenia, wysiłek fizyczny, spożycie pikantnej potrawy czy silny stres, które powodują wzmożoną produkcję ciepła. Dzięki zwiększonemu dopływowi krwi do naczyń krwionośnych skóry może być ono szybciej oddawane na zewnątrz.

Zaczerwienienia twarzy, zwłaszcza obejmujące fragmenty skóry, mogą wynikać z niewłaściwej pielęgnacji cery lub być objawem reakcji alergicznej albo atopii, jednak mogą też stanowić symptom poważniejszego schorzenia.

Zmiany te mają charakter stały. Do ich wystąpienia może przyczynić się częste opalanie, ciąża i wahania hormonalne. Mogą mieć też podłoże genetyczne. Zwykle nie bywają jednak powodem do niepokoju, bo mają znaczenie jedynie estetyczne – ich powstawanie nie wynika z zaburzeń w powierzchniowym układzie naczyń żylnych, ale nie ma związku z zaburzeniami wydolności układu żylnego.

U osób z cerą naczynkową zaczerwienienia na twarzy mogą pojawiać się w wyniku kontaktu z zimnym lub z ciepłym powietrzem, pod wpływem stresu, zjedzenia gorącego lub ostrego jedzenia.

Czerwona twarz — charakterystyka problemu

Zaczerwienienie twarzy to powszechna i wstydliwa dolegliwość, która dotyka wielu osób niezależnie od płci i wieku. Czerwona skóra na twarzy jest naturalnym procesem, który zachodzi w naszym organizmie. Mimo wszystko, jeśli występuje zbyt często, powinniśmy zwrócić na nie szczególną uwagę.

Jeśli skóra jest wrażliwa i gwałtownie reaguje na różne czynniki, najczęściej charakteryzowana jest jako cera naczynkowa. Jest to efekt płytko umiejscowionych i za mało elastycznych naczyń krwionośnych, przez co skóra jest cienka i delikatna- czyli bardziej narażona na uszkodzenia i wpływ czynników zewnętrznych.

Warto zauważyć, że nie tylko cera naczynkowa może prowadzić do pojawienia się czerwonej twarzy, ale także różne przyczyny zaczerwienienia twarzy, takie jak alergie, reakcje na kosmetyki, stres czy ekspozycja na skrajne temperatury.

  • różnego rodzaju alergie,
  • toczeń rumieniowaty układowy,
  • trądzik pospolity,
  • atopowe zapalenie skóry,
  • infekcje,
  • łuszczyca,
  • trądzik różowaty.

Dlaczego piecze mnie twarz i jest czerwona?

Zauważyłaś, że Twoja skóra twarzy nagle stała się czerwona, piekąca, a Ty odczuwasz ogólny dyskomfort? Nagłe zaczerwienienie twarzy i piekący rumień na twarzy mogą mieć różne źródło, a ich przyczyny mogą, choć nie zawsze muszą wiązać się z obecnością trądziku różowatego. Aby poznać, skąd biorą się u nas zaczerwienienia na twarzy, należy przede wszystkim dokładnie obserwować swoją skórę.

W takiej sytuacji warto odpowiedzieć sobie na pytanie: kiedy pojawia się u mnie zaczerwienienie? Czy ma to miejsce podczas oczyszczania twarzy, różnych zabiegów pielęgnacyjnych czy też zaaplikowania konkretnego produktu na skórę? Czy zaczerwienienie twarzy pojawia się w sytuacjach stresowych, w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego, a może po spożyciu konkretnych pokarmów lub alkoholu?
Jeśli zaczerwieniona twarz i pieczenie pojawia się u Ciebie po aplikacji konkretnego produktu, bardzo prawdopodobne, że jego działanie jest zbyt silne i zwyczajnie podrażnia on Twoją skórę. Czerwona skóra może być także objawem reakcji alergicznej na dany składnik produktu. Jeśli taka sytuacja powtarza się za każdym razem, powinieneś zaprzestać jego używania.

Jeśli z kolei czerwona twarz pojawia się w przypadku pozostałych sytuacji, bardzo prawdopodobne, że jesteś posiadaczem cery naczynkowej i być może są to pierwsze objawy dermatozy zwanej trądzikiem różowatym.

Cera naczynkowa – czy jesteś jej posiadaczem?

Kiedy Twoja skóra w łatwy sposób staje się zaczerwieniona, pojawiają się rumieńce na policzkach, a Ty odczuwasz jej pieczenie i ogólny dyskomfort, bardzo prawdopodobne, że jesteś posiadaczem cery naczynkowej. Co warto wiedzieć na jej temat?

Cera naczynkowa jest powszechnym problemem wśród kobiet. Oczywiście występuje również u mężczyzn, jednak czerwona twarz u mężczyzn nie zawsze musi mieć związek z posiadaniem cery naczynkowej (mimo to nigdy nie należy lekceważyć jej objawów). W przypadku kobiet najczęściej pojawia się w trakcie menopauzy, choć oczywiście nie jest to regułą – z cerą naczynkową mogą zmagać się już dwudziestokilkulatki.

Być może dlatego u Pań po cięciach cesarskich blizny tak często są zaburzone, bo w zasadzie od razu następuje powrót do pełnej aktywności i dźwigania noszenie malucha często kilka godzin dziennie jest wielkim obciążeniem.

Czytaj dalej...

Powinnas zadbac o odpowiednie kosmetyki, cera przetluszczajaca to cera broniaca sie przed silnymi detergentami - koniecznie zlikwiduj drogeryjne kosmetyki pielegnacyjne, uzywaj jedynie naturalnych kosmetykow najlepiej jest robic je samemu lub kupowac w aptece.

Czytaj dalej...

Wspomnij również o przyjmowanych lekach, chorobach, z którymi się zmagasz oraz opowiedz o swojej codziennej pielęgnacji skóry być może problemem są źle dobrane kosmetyki lub ich brak w podstawowej rutynie.

Czytaj dalej...

Czerwone plamy na skórze rąk mogą wystąpić również po kontakcie z rękawiczkami jednorazowymi niektóre osoby reagują w ten sposób na lateks, inne nawet na talk wsypywany do środka w celu łatwego zakładania rękawic na ręce.

Czytaj dalej...