Przyczyny i Leczenie Czerwonej Świądzącej Skóry Twarzy

Swędzenie skóry bez wysypki

Czy możliwe jest występowanie swędzenia skóry bez objawów skórnych? Jak najbardziej tak. W wielu przypadkach, kiedy świąd ma podłoże psychiczne, „na oko” ze skórą wszystko jest w porządku – nie ma na niej krost, bąbli ani innego rodzaju zmian, nie jest zaczerwieniona ani się nie łuszczy.

Podobnie jest, kiedy swędzenie towarzyszy chorobom ogólnoustrojowym, np. cukrzycy czy chorobom nerek. Skóra pozostaje wówczas niezmieniona, ale uporczywa dolegliwość utrudnia normalne funkcjonowanie.

Swędząca skóra bez wysypki to również objaw przesuszenia lub niewłaściwego odżywienia. Sucha skóra przeważnie staje się matowa i biaława, co wynika z jej nadmiernego złuszczania i gromadzeniu się na powierzchni małych kawałków martwego naskórka, ale przeważnie nie ma na niej żadnych krostek ani wyprysków.

Sucha, swędząca skóra powinna zmieniać się po użyciu odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych. Świąd powinien choć na jakiś czas ustąpić po zastosowaniu balsamu nawilżającego lub emolientu.

Swędzące plamy na skórze

Zmiany skórne mają bardzo wiele różnych postaci i niekiedy trudno jest je samodzielnie określić. Mogą mieć one charakter wysypki, czyli krostek lub bąbli, łuszczących się placków, liszajów czy swędzących plam na ciele.

Te ostatnie bywają symptomem wielu dolegliwości, dlatego – gdy się pojawią – najlepiej od razu pokazać je dermatologowi. Zdarza się, że tylko lekarz z fachową wiedzą i dużym doświadczeniem jest w stanie bez pełnej diagnostyki rozpoznać rodzaj zmian.

Swędzące plamy na ciele mogą towarzyszyć:

  • atopowemu zapaleniu skóry – wówczas plamy są najczęściej silnie zaczerwienione, a na nich może pojawiać się rozprzestrzeniona, drobna wysypka,
  • łuszczycy – plamy najczęściej są zaczerwienione, a na tym zaczerwienieniu pojawia się gruba warstwa martwego, białego naskórka,
  • alergii – przeważnie są symptomem alergii pokarmowe, zmiany wówczas najczęściej występują na ciele symetrycznie i niekiedy mają charakter zaczerwienionych obrzęków o różnej powierzchni, innym razem – swędzących bąbli na skórze.

Ponieważ różne są przyczyny problemu, różne też jest jego leczenie. Podejmując walkę z alergicznymi chorobami skóry ze swędzącą wysypką, należy w pierwszej kolejności spróbować wyeliminować czynnik uczulający. Bez względu jednak na podłoże, ze zmianami i towarzyszącym im świądem należy zgłosić się do lekarza.

Swędzenie nosa, swędzenie twarzy, swędzenie szyi – jak z nimi walczyć?

Walka ze swędzeniem skóry odbywa się głównie poprzez eliminację czynników zewnętrznych, które do niego prowadzą. Warto zdać sobie sprawę, że nawet najlepsze kosmetyki łagodzące podrażnienia nie pomogą, dopóki nie ustalimy przyczyny swędzenia skóry, gdyż bez jej eliminacji będziemy ciągle zaogniać problem.

Na samym początku ważna jest po prostu obserwacja. Przyjrzyjmy się dokładnie, w jakich okolicznościach pojawia się u nas swędzenie szyi czy swędzenie twarzy. Jeśli towarzyszy nam w trakcie jakichś czynności, musimy wziąć pod uwagę wszystkie ewentualne alergeny, jakimi się otaczamy i spróbować wyszczególnić, który z nich odpowiada za nasz problem. W tym celu możemy zrobić także testy uczuleniowe, co będzie znacznie prostsze i szybsze, jednak w tym celu konieczna będzie wizyta u lekarza.

Kiedy już ustalimy, co wywołuje problem – należy ograniczyć szkodliwy czynnik i przystąpić do regeneracji skóry. Pomogą nam w tym specjalne preparaty, takie jak na przykład mydło przetłuszczone, które oczyści skórę i pomoże przywrócić jej odpowiedni poziom nawodnienia. Koniecznie zastosujmy też krem nawilżający, który pomoże zwalczyć swędzenie skóry i zadba o odbudowę bariery hydrolipidowej. Dobrym wyborem będzie preparat o przedłużonym działaniu, taki jak np. Toleriane Dermallergo krem, który zapewnia 48-godzin intensywnego nawilżenia i redukuje uczucie dyskomfortu.

Pamiętajmy także o tym, że nie należy przesadzać z ilością kosmetyków, szczególnie jeśli nie jesteśmy pewni, czy któryś produkt nie jest sprawcą naszych problemów. Nieustanne narażanie skóry na kontakt ze środkami myjącymi czy złuszczającymi może w ostatecznym rozrachunku dać nam inny efekt niż ten, który zakładamy. Dajmy skórze odpocząć i po umyciu zastosujmy preparat o działaniu kojącym, np. wodę termalną do twarzy w sprayu. Przygotuje ona cerę na dalsze zabiegi pielęgnacyjne, a przy tym zmniejszy dyskomfort, redukując podrażnienia.

Jakie mogą być przyczyny swędzenia twarzy? Sprawdź co podrażnia Twoją skórę!

Swędzenie nosa, swędzenie rąk, nagły obrzęk twarzy i towarzyszący mu silny świąd skóry – to wszystko to nieprzyjemne dolegliwości, które mogą w znaczący sposób wpłynąć na nasze samopoczucie i ogólny komfort życia. Chociaż powracające swędzenie twarzy czy swędzenie szyi rzadko bywa niebezpieczne dla zdrowia, to łatwo sobie wyobrazić, z jak wielkim dyskomfortem muszą mierzyć się osoby, u których zdarza się nagminnie. Czy da się coś na to zaradzić? Oczywiście! Przyjrzyjmy się więc problemowi świądu, dowiedzmy się, co może go powodować i jak skutecznie z nim walczyć.

Swędzenie skóry wieczorem

Dlaczego świąd skóry niekiedy nasila się wieczorem i w nocy? Stan taki może mieć wiele przyczyn. Jedną z nich jest dobowy rytm funkcjonowania ludzkiego organizmu. Nocą następuje bardziej intensywne wydzielanie hormonów i innych substancji odpowiedzialnych za uczucie swędzenia. Zmienia się także przepływ krwi do skóry i podnosi nieco jej temperatura.

Swędzenie skóry w nocy może mieć również nieco inne podłoże niż to za dnia. Wiele osób wieczorem lubi brać ciepłą lub gorącą kąpiel, która nie jest zdrowa dla skóry, powoduje jej przesuszanie i sprzyja świądowi.

Niektórzy pacjenci borykają się z problemem nadmiernej potliwości nocą, co także nasila swędzenie całej skóry lub jej konkretnych obszarów, np. pleców.

W takich przypadkach pomocna powinna być zmiana nawyków pielęgnacyjnych. Codzienne, wieczorne nawilżanie i odżywianie skóry, rezygnacja z długich, gorących kąpieli i walka z nocną potliwością (wietrzenie sypialni, zmniejszenie w niej temperatury itd.).

Jeśli zabiegi te nie przyniosą rezultatów, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ nocny świąd może być również symptomem niektórych poważnych chorób, w tym – chorób nerek, wątroby, tarczycy czy depresji.

To, co niekiedy jest mylnie brane za uczulenie po maseczce do twarzy , w istocie może być rumieniem wynikającym z rozszerzenia naczynek krwionośnych pod wpływem podwyższonej temperatury i znacznej wilgotności.

Czytaj dalej...

Małe czerwone kropki na ciele przypominające wielkością pieprzyki lub ukłucia jakby od igły można zaobserwować w różnych rejonach skóry najczęściej w obrębie ramion, tułowia i klatki piersiowej, jednak występują także na nogach, pośladkach, a także twarzy.

Czytaj dalej...

Włosy pojawiające się na podbródku, linii wargowej czy w innych nietypowych miejscach, są często ważnym sygnałem dotyczącym kobiecego zdrowia - ich obecność może być wynikiem różnych czynników, zarówno fizjologicznych, jak i hormonalnych.

Czytaj dalej...

Ze względu na wielkość łusek wyróżniamy złuszczanie otrębiaste łupież skóry owłosionej głowy, przyłuszczyca plackowata drobnoogniskowa, odra i złuszczanie płatowe erytrodermie, płonica, choroba Kawasakiego.

Czytaj dalej...

Objawy skórne u dzieci plamki, krosty, bąble Badanie skóry dziecka powinno stanowić rutynowy element codziennych czynności związanych z pielęgnacją, może bowiem dostarczyć wielu cennych informacji ułatwiających prawidłowe rozpoznanie choroby.

Czytaj dalej...