Luszczyca głowy a farbowanie włosów - Jak zadbać o skórę głowy podczas zmiany koloru włosów
Leczenie łuszczycy – jakie leki? Co stosować na łuszczycę?
W przypadku zmian o niewielkich rozmiarach i zajmujących mniej niż 10% powierzchni skóry stosuje się leczenie miejscowe, czyli nakładanie produktów leczniczych bezpośrednio na zmiany skórne. Natomiast w przypadku ciężkiego przebiegu choroby stosuje się leki doustne, dożylne wraz z leczeniem miejscowym.
Leczenie miejscowe zaczyna się od usunięcia łusek za pomocą substancji keratolitycznych, a następnie hamuje się nadmierny wzrost komórek naskórka. Substancjami leczniczymi stosowanymi na zmiany skórne w przebiegu łuszczycy są: kwas salicylowy i mocznik, które zmniejszają ilość łusek i polepszają przenikanie innych preparatów do głębszych warstw skóry, dziegcie, które są pochodnymi węgla, glikokortykosteroidy miejscowe mające działanie przeciwzapalne i przeciwproliferacyjne, cygnolina oraz analogi witaminy D3.
W leczeniu ciężkich postaci łuszczycy stosuje się:
- fototerapię – polega ona na ekspozycji skóry na światło ultrafioletowe wytwarzane przez specjalne lampy. Fotochemioterapia (PUVA) to połączenie leku światłouwrażliwiającego z promieniami UVA. Metody te stosowane są w przypadku łuszczycy opornej na leczenie miejscowe lub w przypadku rozległych zmian skórnych,
- metotreksat – jest lekiem z grupy cytostatyków, dlatego jego stosowanie wymaga ścisłej kontroli lekarskiej, cyklosporyna – ma silne działanie immunosupresyjne, czyli osłabiające odpowiedź zapalną. Posiada sporo działań niepożądanych, dlatego stosuje się ją w przypadku łuszczycy opornej na inne leki,
- retinoidy – mają działanie teratogenne, dlatego nie wolno ich stosować w ciąży. Retinoidy są zalecana w przypadku łuszczycy krostkowej,
- leki biologiczne (adalimumab, etanercept, infliksymab, ustekinumab) oddziałują na cytokiny, które biorą udział w powstawaniu zmian. Stosuje się je w przypadkach ciężkiej łuszczycy lub opornej na leczenie innymi preparatami.
Domowe sposoby na łuszczycę
Żadne domowe sposoby nie zastąpią leczenia zaawansowanej łuszczycy. Mogą jednak złagodzić jej objawy i wesprzeć leczenie innymi metodami. Jak już wyżej zostało wspomniane, osoby chore na łuszczycę powinny unikać czynników, które mogą powodować zaostrzanie się zmian skórnych (stres, infekcje, urazy, palenie tytoniu, picie alkoholu), a podstawą leczenia tej choroby jest prawidłowa pielęgnacja skóry. Dlatego też należy używać kosmetyków przeznaczonych do skóry ze zmianami łuszczycowymi oraz regularnie stosować emolienty.
Kąpiel osób cierpiących na łuszczycę powinna być krótka, w wodzie o temperaturze około 30–36℃. Należy unikać stosowania szorstkich gąbek, które mogą powodować uszkodzenia skóry i wysiew nowych wykwitów. Po zakończeniu kąpieli należy dokładnie opłukać ciało wodą oraz osuszyć miękkim ręcznikiem, unikając pocierania skóry.
Do czesania włosów zaleca się używanie szczotek z naturalnym włosiem, gdyż plastikowe szczotki mogą uszkadzać skórę głowy. Należy unikać używania lokówek oraz suszyć włosy przy użyciu niskiej temperatury.
Koloryzacja trwała: farby do włosów
Farby z amoniakiem umożliwiają trwałą zmianę koloru włosów. Są też jedynym produktem, który umożliwia znaczne rozjaśnienie i farbowanie włosów na blond. Teoretycznie przy pomocy farb można uzyskać dowolny kolor fryzury. Mimo to, podczas koloryzacji w domu, lepiej nie sięgać po preparaty jaśniejsze lub ciemniejsze naturalnego odcienia swoich włosów o więcej niż 2 tony. Planując dużą metamorfozę, bezpieczniej będzie oddać się w ręce profesjonalistów.
Farbowanie całych włosów krok po kroku:
- Farbę przygotuj zgodnie z zaleceniami producenta.
- Skórę na uszach i u nasady włosów posmaruj tłustym kremem. Dzięki temu unikniesz jej zafarbowania.
- Farbę nakładaj na włosy pasmo po paśmie, rozpoczynając u nasady.
- Nie trzymaj farby na włosach dłużej niż zaleca producent. Nie przykrywaj włosów folią ani ręcznikiem.
- Po zmyciu farby nałóż na włosy odżywkę.
Farbowanie odrostów krok po kroku:
- Pasmo po paśmie, farbę nakładaj na nasadę włosów, w miejscu, gdzie kolor wyraźnie się odcina.
- Odczekaj czas zalecany przez producenta (zwykle około 15 minut)
- Po wskazanym czasie pozostałą farbę nałóż na całej długości włosów i pozostaw tak długo, jak radzi producent.
- Zmyj farbę i nałóż na włosy odżywkę.