Składniki, które powinien mieć krem do twarzy, aby zadbać o skórę
Krem złuszczający do twarzy a typ cery
Pewnie Cię nie zaskoczę mówiąc, że złuszczanie to zabieg, który powinno się wykonywać niezależnie od rodzaju cery. Na każdej twarzy gromadzi się przecież sporo zanieczyszczeń i starego naskórka. Czasem jednak spotykam się ze stwierdzeniem, że złuszczanie nie jest wskazane w przypadku cery suchej i wrażliwej, a rekomendowane cerze tłustej. Nie jest to prawda! Każda cera potrzebuje złuszczania – trzeba po prostu dobrze dobrać do niej kosmetyki.
Jaki kwas sprawdzi się przy konkretnych typach cery? Moje rekomendacje są takie:
- osobom z cerą tłustą i skłonną do trądziku polecam kremy zawierające kwas glikolowy (złuszcza nadmiar naskórka), kwas salicylowy (przeciwdziała zapychaniu porów) oraz kwas migdałowy (ma właściwości przeciwbakteryjne i silnie nawilżające),
- osobom ze skórą suchą lub wrażliwą polecam kremy zawierające delikatne kwasy owocowe, kwas migdałowy, laktobionowy.
Przeczytaj na temat tego kosmetyku:
Składniki hydrofobowe (tłuszczolubne) określa się również mianem emolientów. Pozwalają one na wytworzenie bariery nieprzenikalnej dla wody i jej zatrzymanie w naskórku.
Obecnie w kremach do twarzy wykorzystuje się około 1000 różnych substancji emolientowych. Należą do nich zarówno związki naturalne, jak i syntetyczne, m.in.:
- substancje lipidowe – tłuszcze, oleje oraz woski, takie jak lanolina czy jojoba,
- polidimetylosiloksany – pochodne silikonu,
- węglowodory – parafiny czy wazelina.
Ze względu na działanie, składniki hydrofobowe kremów dzielimy na:
- okluzyjne – pozostają na powierzchni skóry, tworząc ochronny tłusty film.
- aktywne biologicznie – działają także w żywej warstwie naskórka – są to niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe i ich pochodne oraz składniki oddziałujące z odpowiednimi receptorami w skórze.
- oddziałujące z cementem międzykomórkowym warstwy rogowej – wspierają barierowe właściwości cementu międzykomórkowego. Przenikają przez powierzchnię skóry dzięki mechanizmowi solubilizacji w lipidach (sterole, ceramidy) lub hydrolizy dokonywanej z udziałem obecnych na powierzchni skóry lipaz (amidy, estry).
Tłusta warstwa pozostawiana przez naturalne emolienty zwykle jest odbierana jako niekomfortowa. Doprowadziło to do opracowania „suchych” emolientów, niedających wrażenia lepkości po aplikacji. Takie właściwości fizykochemiczne mają na przykład syntetyczne ciekłe woski oraz silikony. Niestety, nie są to substancje naturalne, które mają najlepszą kompatybilność ze skórą.
Nawilżające składniki
Jednym z najważniejszych składników, które powinien zawierać dobry krem do twarzy, są nawilżające substancje. Skóra twarzy jest narażona na wiele czynników zewnętrznych, takich jak słońce, wiatr czy zanieczyszczenia, które mogą prowadzić do jej przesuszenia. Dlatego ważne jest, aby krem do twarzy zawierał składniki, które pomogą utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry.
Przykładowe nawilżające składniki, które warto poszukiwać w kremach do twarzy:
- Kwas hialuronowy – pomaga zatrzymać wilgoć w skórze, zapewniając jej odpowiednie nawilżenie.
- Gliceryna – działa jako humektant, przyciągając wilgoć do skóry i zapobiegając jej utracie.
- Oleje roślinne, takie jak olej jojoba czy olej arganowy – dostarczają skórze niezbędnych lipidów, które pomagają w utrzymaniu jej nawilżenia.
Kosmetyczne składniki nawilżające
Bezpośrednie działanie nawilżające kremów do twarzy zapewniają substancje hydrofilowe, które wiążą wodę wewnątrz naskórka, nazywa się też humektantami. Zwykle mają niewielkie cząsteczki, co pozwala im wnikać w głąb warstwy rogowej skóry.
- alkohole wielowodorotlenowe, takie jak gliceryna czy glikol butylenowy i propylenowy, a także cukrole – sorbitol, ksylitol,
- aminokwasy blisko spokrewnione z obecnymi w NMF,
- mleczan sodu,
- pantenol,
- sodium PCA, czyli sól sodowa kwasu pirolidonokarboksylowego, a także mocznik.
W kosmetykach do twarzy wykorzystuje się ponadto wielkocząsteczkowe składniki wiążące wodę, które działają na powierzchni skóry, tworząc film zabezpieczający przed nadmierną przeznaskórkową utratą wody. Ich obecność na skórze optycznie wygładza cerę, nadając jej wyczuwalną gładkości i aksamitność.
Do składników kosmetycznych wiążących w skórze wodę należą:
- polisacharydy, np. kwas hialuronowy, chitosan oraz inne zawierające reszty karboksylowe lub siarczanowe,
- hydrolizowane proteiny, coraz najczęściej pochodzenia roślinnego, np. pszeniczne, owsiane, ryżowe, sojowe,
- modyfikowane peptydy z czwartorzędową grupą amoniową.