Składniki, które powinien mieć krem do twarzy, aby zadbać o skórę

Składniki kremu potencjalnie komedogenne – dla jakiej cery są korzystne?

Komedogenność, w terminologii substancji kosmetycznych, oznacza te związki aktywne lub pomocnicze, z którymi wiąże się wyższe prawdopodobieństwo zalegania w porach skóry. Substancje komedogenne blokują ujścia gruczołów łojowych, przez co w skórze może (ale nie musi!) gromadzić się łój wraz z zanieczyszczeniami. U osób ze skórą tłustą i trądzikową, zwiększa to ryzyko tworzenia się zaskórników, wyprysków czy stanów zapalnych.

Jednak w przypadku cery suchej, zwłaszcza atopowej, związki komedogenne zwykle są niezbędne. Skóra bardzo wysuszona, poza nawilżeniem powinna być odpowiednio natłuszczona. Krem pozostawiający na niej barierę ochronną hamuje przeznaskórkową utratę wody i dodatkowo zabezpiecza przed działaniem czynników zewnętrznych.

Do najczęściej stosowanych w kosmetykach substancji komedogennych zalicza się m.in.:

  • oleje, np. z awokado, arganowy, migdałowy, kokosowy,
  • masło kakaowe, masło shea,
  • kwasy tłuszczowe i ich pochodne,
  • silikony,
  • lanolina, wazelina, parafina.

Podsumowując, substancje, które potencjalnie zapychają pory, teoretycznie powinny być tymi, których unikają posiadacze cery tłustej i trądzikowej, ale zwykle okazują się pomocnicze przy skórze suchej czy atopowej. Niemniej jednak, ważna jest także użyta ilość i indywidualna reakcja skóry po zastosowaniu kremu. Z tego względu, krem niekomedogenny może okazać się pomocny także u osób z suchą cerą, natomiast krem komedogenny może wspierać kondycję cery tłustej i mieszanej.

Jakie właściwości mają kremy złuszczające?

Kremy złuszczające mają naprawdę rewelacyjne właściwości – mówię to jako ich wielka fanka i kosmetolożka specjalizująca się w zabiegach złuszczających.

Co powinien zawierać krem złuszczający do twarzy? Przede wszystkim kwas w odpowiednim stężeniu oraz dodatkowe składniki współistniejące. Jeśli kwas znajduje się daleko w składzie produktu, prawdopodobnie nie zadziała z oczekiwana skutecznością. Nie wiesz, czy wybrany przez Ciebie krem ma dobry skład? Przyjdź do mnie na wizytę – chętnie podpowiem Ci, czy produkt jest w porządku. Jeśli nie będzie najlepszy – zaproponuję alternatywę.

Dobry jakościowo krem złuszczający ze stosunkowo wysokim stężeniem (ale w bezpiecznych granicach) przyczynia się do:

  • poprawy kolorytu skóry,
  • wygładzenia skóry,
  • zredukowania widoczności drobnych niedoskonałości,
  • lepszego odżywienia skóry.

Krem złuszczający do twarzy a typ cery

Pewnie Cię nie zaskoczę mówiąc, że złuszczanie to zabieg, który powinno się wykonywać niezależnie od rodzaju cery. Na każdej twarzy gromadzi się przecież sporo zanieczyszczeń i starego naskórka. Czasem jednak spotykam się ze stwierdzeniem, że złuszczanie nie jest wskazane w przypadku cery suchej i wrażliwej, a rekomendowane cerze tłustej. Nie jest to prawda! Każda cera potrzebuje złuszczania – trzeba po prostu dobrze dobrać do niej kosmetyki.

Jaki kwas sprawdzi się przy konkretnych typach cery? Moje rekomendacje są takie:

  • osobom z cerą tłustą i skłonną do trądziku polecam kremy zawierające kwas glikolowy (złuszcza nadmiar naskórka), kwas salicylowy (przeciwdziała zapychaniu porów) oraz kwas migdałowy (ma właściwości przeciwbakteryjne i silnie nawilżające),
  • osobom ze skórą suchą lub wrażliwą polecam kremy zawierające delikatne kwasy owocowe, kwas migdałowy, laktobionowy.

Co powinien zawierać dobry krem do twarzy?

Wybierając krem do twarzy, trzeba przede wszystkim kierować się potrzebami własnej cery. Warto odpowiedzieć sobie na pytania dotyczące tego, czego wymagasz od kosmetyku, co ma robić. Czy ma odżywiać, nawilżać, spłycać zmarszczki, a może zwężać pory, rozjaśniać przebarwienia, rozświetlać?

Jeżeli palisz papierosy, nie wysypiasz się, zamiast 2 litrów wody dziennie pijesz 2 kawy i colę, zapominasz o uprawianiu sportu – pamiętaj, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że nawet bardzo drogi kosmetyk nie zdziała cudów na Twojej buzi.

Krem, który chroni

Dobry krem to taki, który odżywi, nawilży, zregeneruje i zabezpieczy cerę przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak przede wszystkim promieniowanie UV oraz wolne rodniki. O używaniu produktów z SPF wiedzą już wszyscy – pamiętaj, że nigdy nie jest za późno, by wdrożyć ten składnik do twarzowej pielęgnacji! Ochrona skóry przed wpływem słońca ma szczególne znaczenie, gdy jesteś po zabiegu laserowym, stosujesz kwasy, retinol lub inne fotoczułe składniki. Zapominanie o kosmetyku, który ochroni twarz przed promieniowaniem ultrafioletowym, zwłaszcza w takich przypadkach, niestety kończy się trudnymi do usunięcia przebarwieniami. Na co dzień używaj przynajmniej SPF 30, a latem polecamy sięgnąć po 50 SPF.

Drugi ważny składnik dobrego kremu do twarzy to antyoksydant. Zabezpiecza on skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które przyczyniają się do przyspieszenia procesów degeneracyjnych. W skrócie chodzi o to, by Twój kosmetyk miał tarczę antyoksydacyjną – dzięki temu zabezpieczysz twarz przed szybszym powstawaniem zmarszczek, przesuszeniami, zwiotczeniem i utratą gęstości skóry. W składach kremów szukaj takich substancji jak:

  • roślinne ekstrakty bogate w polifenole, np. wyciąg z aloesu, borówki,
  • karotenoidy, np. likopen,
  • witaminy: A, E, C.

Męska skóra jest zupełnie inna, może być grubsza nawet o 20 , ponadto zawiera więcej kolagenu, co sprawia, iż starzeje się dużo wolniej niż skóra kobieca, jednak zmarszczki gdy już się pojawią bywają dużo głębsze, dlatego Panowie wymagają specjalnego traktowania.

Czytaj dalej...

Nie mogłam ich nawet pomalować, ponieważ były zwinięte w cieniutki rulonik na szczęście moja przyjaciółka zlitowała się nade mną i podarowała mi w prezencie, później bez skrupułów kupowałam kolejne opakowania.

Czytaj dalej...

Okazało się, że krem BB Blemish Balm, czyli w wolnym tłumaczeniu balsam na niedoskonałości jest w stanie nie dość że zakryć moje drobne krostki, wyrównać koloryt, nawilżyć i zadbać o moją delikatną cerę.

Czytaj dalej...

Krem zakupiłam kilka miesięcy temu, towarzyszył mi wiosną i latem, w ciepłe miesiące, które nie są łatwe dla mojej skóry chłód też jej nie służy, ale w inny sposób niż wyższe temperatury, cały rok jest wymagający.

Czytaj dalej...