Przyczyny i Sposoby Leczenia Czerwonej i Piekącej Skóry na Twarzy

Czerwona skóra na twarzy - przyczyny

Aby poradzić sobie z zaczerwienioną twarzą, należy wdrożyć odpowiednie leczenie lub właściwą pielęgnację. Najpierw trzeba jednak poznać powód wystąpienia przebarwień. Pomocna może okazać się konsultacja z lekarzem dermatologiem. Poniżej opisujemy najpopularniejsze przyczyny czerwonej skóry.

Rozszerzone naczynia krwionośne

Zaczerwienienie twarzy może wynikać z poszerzenia naczyń krwionośnych w związku z nagłym przyspieszeniem mikrokrążenia. Dzieje się tak między innymi pod wpływem stresu, silnych emocji, zimnego powietrza czy wysokiej temperatury. Rozszerzenie naczynek powoduje również spożywanie ostrych przypraw, kawy i alkoholu.

Cera naczynkowa

Niektórzy posiadają wrażliwą, płytko unaczynioną skórę twarzy. Mowa wówczas o cerze naczynkowej. U takich osób naczynia krwionośne mają szczególną tendencję do rozszerzania się i pękania, w efekcie czego powstają zaczerwienienia. Czasem ustępują one samoistnie, a innym razem przekształcają się w trwały rumień.

Niewłaściwa pielęgnacja

Za czerwoną skórą na twarzy może stać również niewłaściwa pielęgnacja. Wszelkie stosowane kosmetyki należy dobrać do potrzeb własnej cery, upewniając się, że nie zawierają potencjalnie drażniących substancji. Po zakupie nowego kosmetyku powinniśmy przetestować go na niewielkim fragmencie skóry, aby upewnić się, że nie dojdzie do reakcji alergicznej.

Wahania hormonalne

Znaczący wpływ na wygląd skóry mają również hormony. Zaczerwieniona twarz może wystąpić u kobiet w ciąży czy w okresie menopauzy. Do osłabienia elastyczności naczyń w związku z wahaniami hormonalnymi dochodzi także w okresie dojrzewania. U części nastolatków pojawiają się więc podrażnienia i przebarwienia cery.

Podłoże genetyczne

Występowanie zaczerwienień na twarzy może wynikać także z uwarunkowań genetycznych. U niektórych naczynia krwionośne są bowiem z natury szczególnie widoczne i aktywne. Te osoby powinny unikać czynników zewnętrznych, potęgujących skłonność do zaczerwienienia.

Skąd bierze się sucha skóra na twarzy? Przyczyny

Sucha skóra na twarzy potrafi być uciążliwym problemem. Często towarzyszą jej też nieprzyjemne objawy, takie jak miejscowe zaczerwienienia i stany zapalne, uczucie dokuczliwego ściągania, szczypanie, świąd czy łuszczenie się. Jest ona też trudna do ukrycia, co dla wielu osób jest trudnym do zniesienia defektem kosmetycznym.
Sucha skóra na twarzy może mieć liczne przyczyny. Wiele z nich to czynniki zewnętrzne, często wynikające z nieodpowiedzialnego sposobu, w jaki współcześnie traktuje się swoją skórę. Bardzo szkodliwa jest długa ekspozycja na szkodliwe warunki atmosferyczne – promieniowanie UV, wiatr czy niskie temperatury mogą doprowadzić do przesuszenia skóry. Dlatego warto korzystać z kremów ochronnych – latem z filtrem UV, a zimą chroniących przed mrozem. Osoby uprawiające sporty zimowe powinny pamiętać, że przebywając przez wiele godzin na śniegu, również warto skorzystać z filtrów przeciwsłonecznych, gdyż słońce jest nisko i promieniowanie tym samym jest intensywniejsze. Jakie zabiegi dla suchej skóry są najlepsze? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Zabiegi dla skóry suchej. Źródło: Klinika urody.
  • witaminy A,
  • witaminy E,
  • witamin z grupy B,
  • witaminy C,
  • biotyny,
  • żelaza,
  • tłuszczów, szczególnie omega-3.

Czasami przyczyną suchej skóry są problemy zdrowotne, dlatego jeśli występują trudności z uporaniem się z tym problemem, warto zwrócić się do lekarza. Może być ona objawem:

  • chorób tarczycy,
  • cukrzycy,
  • chorób autoimmunologicznych.

Zobacz film: Pielęgnacja skóry - domowe kosmetyki. Źródło: W dobrym stylu

Uczucie gorąca i czerwona twarz – z czego wynika?

Rumieńce na policzkach po dziś dzień uważane są za oznakę zdrowia, a nierzadko dodają też uroku. Dlatego pasjonatki makijażu chętnie sięgają po kosmetyki kolorowe, które mają za zadanie dodać odrobiny różowego koloru na skórze, co sprawia, że wizerunek nabiera świeżości i młodzieńczego blasku. Niestety często zdarza się, że czerwienienie się twarzy jest po prostu naszą cechą, co zazwyczaj nie jest pożądanym efektem – wprost przeciwnie, staramy się go ukryć poprzez zastosowanie odpowiednich produktów.

Jeśli zauważamy u siebie napadowe czerwienienie twarzy lub przyjęło ono charakter stały, w żadnym wypadku nie należy tego ignorować. Może to być skutek określonych zjawisk, z jakimi mamy do czynienia na co dzień, ale nierzadko bywa to też symptomem problemów ze zdrowiem. Warto zatem bliżej przyjrzeć się swojej skórze i ustalić, czy oprócz zaczerwienienia występują jeszcze jakieś inne objawy.

Nawracający czerwony rumień na twarzy wiąże się bezpośrednio z nadreaktywnością naczyń krwionośnych, która jest charakterystyczna w przypadku cery naczynkowej, wrażliwej i alergicznej. Dodatkowo istotną rolę mogą tu odgrywać zaburzenia krążenia. Oprócz tego napadowe zaczerwienienie pojawia się zazwyczaj na skutek wysiłku fizycznego, zjedzenia ostrej potrawy czy silnych emocji. Do częstych przyczyn czerwienienia się twarzy zaliczamy również:
• niewłaściwą pielęgnację, szczególnie taką, gdzie wykorzystuje się kosmetyki o zbyt silnym, drażniącym działaniu,
• warunki atmosferyczne: wahania temperatury, mrozy, wiatr, promieniowanie słoneczne,
• zaburzenia gospodarki hormonalnej – mogą mieć miejsce m.in. w czasie ciąży czy menopauzy,
• alergie pokarmowe,
• alergie kontaktowe,
• opalanie się, zarówno w sposób naturalny, jak i w solarium,
• pikantne przyprawy, gorące napoje,
• spożywanie alkoholu i palenie papierosów,
• przewlekły stres,
• zażywanie niektórych leków, w tym kortykosteroidów.

Rumień na twarzy – wstydliwy problem

Czerwone plamy na twarzy, nazywane rumieniem, to bardzo powszechny i wstydliwy problem, który może pojawić się niezależnie od wieku czy płci, choć znacznie częściej obserwuje się go u kobiet. Co ciekawe, w przeszłości, chociażby w czasach młodości naszych mam, rumiana skóra i zaczerwienione policzki były uznawane za oznakę dobrego zdrowia, atrakcyjności, a także dobrej kondycji. Niestety w rzeczywistości to sygnał ostrzegawczy, który wysyła nam nasza skóra na temat swojego stanu.

Czerwone plamy na skórze, czerwone policzki czy rumieńce na twarzy to oznaka nadmiernej reaktywności skóry, charakterystyczna dla cery wrażliwej. Jak już wspomniano, zaczerwienienie na twarzy jest często spotykane u obu płci, jednak częściej pojawia się u kobiet oraz osób posiadających I i II fototyp skóry.

Pojawiające się rumieńce na policzkach nigdy nie powinny być przez nas lekceważone, ponieważ z czasem mogą ulec utrwaleniu i przekształcić się w trądzik różowaty.

obecność swędzących zmiany o różnorodnym obrazie klinicznym grudki, pęcherzyki, zmiany pokrzywkowe i rumieniowe umiejscowione w okolicy łokci, kolan, pośladków czy tez skóry owłosionej głowy w pierwszej kolejności sugerują opryszczkowate zapalenie skóry , będące skórną manifestacją nietolerancji glutenu,.

Czytaj dalej...

Małe czerwone kropki na ciele przypominające wielkością pieprzyki lub ukłucia jakby od igły można zaobserwować w różnych rejonach skóry najczęściej w obrębie ramion, tułowia i klatki piersiowej, jednak występują także na nogach, pośladkach, a także twarzy.

Czytaj dalej...

Problemy te mogą obejmować ciągłą krytykę lub umniejszanie, izolację od przyjaciół i rodziny, zazdrość, fizyczne lub emocjonalne znęcanie się, nieuczciwość, brak zaufania, manipulacje finansowe lub kontrolę, odmowę przyznania się do winy, wywoływanie poczucia winy itp.

Czytaj dalej...

Oznacza to, że początkowo pojawia się za uszami i wzdłuż linii włosów, aby kolejno zająć skórę twarzy, szyi, górnej części ramion pierwsza doba , a następnie klatkę piersiową, skórę brzucha i pleców druga doba oraz skórę rąk i nóg trzecia doba.

Czytaj dalej...

Czyraczność to wyraźny sygnał, który pozwala z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć to, że czyraki są jedynie objawem choroby, czyli na przykład cukrzycy, niewydolności nerek czy innych problemów z odpornością u pacjenta.

Czytaj dalej...