Przyczyny i Leczenie Czerwonej Świądzącej Skóry Twarzy
Swędzenie skóry – od czego i co pomaga?
Swędzenie skóry może być objawem bardzo wielu dolegliwości – od zwykłego przesuszenia wynikającego z niewłaściwej pielęgnacji, po groźne choroby ogólnoustrojowe. Jak wygląda świąd o podłożu chorobowym? Co przyniesie ulgę w uporczywym swędzeniu?
- Swędzenie skóry ma bardzo różne podłoża, od błahych po groźne. Z jednej strony może wywołać go niewłaściwa pielęgnacja, z drugiej – choroby ogólnoustrojowe, a nawet nowotwory.
- W zależności od przyczyny, są różne metody leczenia świądu. Niekiedy wystarczy nawilżenie i odżywienie skóry, innym razem konieczna będzie wielowymiarowa terapia.
- Czasem swędzeniu skóry towarzyszą zmiany w jej wyglądzie – plamy, łuszczenie, wysypka. Niekiedy jednak swędzi niezmieniona skóra, np. przy nerwicy czy depresji.
- Przyczyny swędzenia skóry
- Swędzenie skóry wieczorem
- Swędzenie skóry na tle nerwowym
- Swędzenie skóry bez wysypki
- Swędzenie skóry a wątroba
- Swędząca skóra a później siniaki
- Swędzące plamy na skórze
- Tabletki przeciw swędzeniu skóry
- Co pomaga na swędzenie skóry?
Swędząca skóra a później siniaki
Zarówno swędząca skóra, jak i siniaki, mogą – choć nie muszą – być objawami niewydolności nerek, dlatego objawów takich nie wolno lekceważyć. Zasinienia pojawiające się na skórze bez uprzednich urazów mechanicznych lub swędzące siniaki trzeba bezzwłocznie skonsultować z lekarzem, który prawdopodobnie rozpocznie diagnostykę od badań laboratoryjnych krwi.
Kiedy skóra mocno swędzi, a siniaki pojawiają się na skutek jej drapania, również należy zgłosić się do specjalisty. Objaw taki może świadczyć o znaczącym osłabieniu naczyń krwionośnych lub problemach z krzepliwością.
W tym wypadku również lekarz zleca zwykle pobranie krwi. Problemy tego rodzaju wymagają przeważnie fachowego leczenia, któremu należy się poddać zgodnie z zaleceniami.
Ukąszenia komarów
Nikt nie lubi komarów. Ugryzienia kojarzą nam się z bąblami i swędzeniem. Tyczy się to także innych gryzących owadów. Jak załagodzić takie miejsca? Pomaga oczyszczenie skóry wodą i mydłem, albo chłodny kompres. W skrajnych przypadkach mogą się okazać potrzebne leki przeciwbólowe czy przeciwhistaminowe dostępne bez recepty. Czasami pomaga także wypicie wapna.
- ospa wietrzna, zakaźna choroba wirusowa
- zapalenie mieszków włosowych
- trądzik, ale też różnego rodzaju wypryski czy ranki
- pokrzywka, która może wystąpić z powodu reakcji alergicznej
- łuszczyca, przewlekły stan zapalny powodujący rozwój czerwonych, łuszczących się plam na skórze
- łojotokowe zapalenie skóry
- grzybica, infekcja skóry
- półpasiec, który jest infekcją wirusową powodującą wysypkę na skórze
- problemy z hormonami
- choroby wątroby
- niewydolność nerek
- cukrzyca
- HIV
- niektóre nowotwory
W takich sytuacjach potrzebna jest konsultacja z lekarzem i podjęcie odpowiednio dobranego leczenia. W niektórych przypadkach pomagają maści, w innych leki przeciwhistaminowe.
Swędzenie skóry wieczorem
Dlaczego świąd skóry niekiedy nasila się wieczorem i w nocy? Stan taki może mieć wiele przyczyn. Jedną z nich jest dobowy rytm funkcjonowania ludzkiego organizmu. Nocą następuje bardziej intensywne wydzielanie hormonów i innych substancji odpowiedzialnych za uczucie swędzenia. Zmienia się także przepływ krwi do skóry i podnosi nieco jej temperatura.
Swędzenie skóry w nocy może mieć również nieco inne podłoże niż to za dnia. Wiele osób wieczorem lubi brać ciepłą lub gorącą kąpiel, która nie jest zdrowa dla skóry, powoduje jej przesuszanie i sprzyja świądowi.
Niektórzy pacjenci borykają się z problemem nadmiernej potliwości nocą, co także nasila swędzenie całej skóry lub jej konkretnych obszarów, np. pleców.
W takich przypadkach pomocna powinna być zmiana nawyków pielęgnacyjnych. Codzienne, wieczorne nawilżanie i odżywianie skóry, rezygnacja z długich, gorących kąpieli i walka z nocną potliwością (wietrzenie sypialni, zmniejszenie w niej temperatury itd.).
Jeśli zabiegi te nie przyniosą rezultatów, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ nocny świąd może być również symptomem niektórych poważnych chorób, w tym – chorób nerek, wątroby, tarczycy czy depresji.
