Czy depilacja woskiem jest skuteczna?

Depilacja woskiem – Właściwości i najważniejsze zalety

Poniżej przedstawiam najważniejsze zalety, jakie niesie ze sobą depilacja woskiem.

Zmniejszy się szybkość odrastania włosów pomiędzy zabiegami

Ponieważ przy depilacji woskiem włosy są wyciągane razem z cebulkami, to odrastają znacznie wolniej. Dzięki temu skóra znacznie dłużej pozostaje gładka, gdyż wyraźnie wydłuża się czas od momentu powstania nowego mieszka włosów i dotarcia włosa do powierzchni skóry. Taki proces średnio trwa od 3 do 4 tygodni, czyli tyle ile najczęściej wynosi przerwa między zabiegami depilacji woskiem.

Alternatywne golenie włosów maszynką sprawia, że są one ucinane przy powierzchni skóry. Dlatego właśnie jest to powód, dla którego golenie jest odradzane osobom, które korzystają z depilacji woskiem. Takie działanie mogłoby zakłócić stały rytm częstości wykonywania zabiegów woskiem. Po jakimś czasie na pewno zauważy się, że od momentu rozpoczęcie woskowania odrastanie włosów się zmniejszyło. Jest to jedna z najlepszych zalet tej metody depilacji.

Włosy odrastają stopniowo i coraz wolniej

Dzieje się tak dlatego, że wyrywając włoski z cebulkami sprawia się, że z czasem mieszki włosów stają się coraz słabsze. Słabe mieszki włosowe wytwarzają delikatniejsze i bardziej rzadkie włosy. Nie mniej jednak nadal to genetyka ma największy wpływ na grubość, gęstość, a także kolor oraz tempo wzrostu włosów. Nie należy się spodziewać, że grube włosy zamienią się w delikatne po kilku zabiegach woskiem. Zanim zobaczy się istotne zmiany, może upłynąć trochę czasu.

Skóra zyska delikatne złuszczenie

Woskowanie usuwa zewnętrzną warstwę skóry, co sprawia, że staje się ona gładsza i jaśniejsza. Nie mniej jednak należy pamiętać o tym, że woskowanie nie jest zabiegiem złuszczającym. Dlatego właśnie bardzo ważne jest, by na kilka dni przed planowaną depilacją woskiem wykonać na skórze zabieg złuszczający. Dzięki temu odpowiednio przygotuje się skórę do zabiegu depilacji.

Depilacja woskiem – wady i zalety

Depilacja woskiem należy do jednych ze sposobów pozbycia się niechcianego owłosienia. Jest to zabieg, który można wykonać zarówno w warunkach domowych, jak i w specjalistycznych gabinetach kosmetycznych. Jakie są wady i zalety tego sposobu depilacji oraz na czym polega ta metoda?

Depilacja woskiem należy do jednych z najpopularniejszych mechanicznych sposobów pozbywania się niechcianego owłosienia. Metoda ta jest dość szybka, skuteczna, a także można ją stosować na różnych częściach ciała [1].

Depilacja ta polega na nakładaniu na skórę półpłynnego wosku , ogrzanego do odpowiedniej temperatury. Następnie przy pomocy paska fizelinowego odrywa się go szybkim, zdecydowanym ruchem w przeciwną stronę do wzrostu owłosienia. Skuteczność depilacji zależy od długości włosków – powinny one mierzyć około 0,5 cm [4].

Jak często przeprowadzać depilację woskiem?

Długość włosków na ciele nierozerwalnie związana jest z częstotliwością przeprowadzania zabiegu depilacji woskiem. Pojawia się więc pytanie, co jaki czas może być on wykonywany? Efekty depilacji utrzymują się od 3 do 6 tygodni, w zależności od indywidualnych predyspozycji.

Należy pamiętać, że włoski nie odrastają równomiernie, w tym samym tempie. Nie zaleca się depilowania za pomocą wosku częściej, niż co 3 tygodnie – jest to bowiem odstęp minimalny. Częstsze usuwanie owłosienia może powodować podrażnienia naskórka i charakteryzować się mniejszą efektywnością. Czasami pojawia się chęć usunięcia odrastających włosków już po tygodniu czy dwóch, na przykład przed wyjazdem na wakacje. Niemniej jednak warto zaplanować depilację w taki sposób, aby zachować odstęp 3 tygodni pomiędzy poszczególnymi sesjami. Decydując się na zabieg woskowania w profesjonalnym salonie, można uzyskać specjalistyczną poradę i rekomendację, kiedy zgłosić się na kolejną wizytę. Kosmetolog bierze pod uwagę indywidualne potrzeby oraz tendencję do odrastania włosków. Depilacja woskiem w salonie daje także pewność prawidłowego usunięcia zbędnego owłosienia, co minimalizuje ryzyko pojawienia się nieestetycznie wyglądających zmian, na przykład w postaci krostek czy zaczerwienienia skóry.

Depilacja woskiem – w domu czy u kosmetyczki?

Depilacja woskiem jest zabiegiem, który może być wykonywany zarówno we własnym domu, jak i w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym. Jest to możliwe dzięki pojawianiu się coraz nowszych i bardziej profesjonalnych produktów do użytku domowego. Jednak poprawne wykonanie zabiegu może, szczególnie przy pierwszych próbach, sprawiać pewne problemy . Dlatego też warto chociaż początkowo wybrać wizytę u wykwalifikowanej kosmetyczki.

Przede wszystkim wosk do depilacji wymaga podgrzania do odpowiedniej temperatury. Niezbędne jest także poprawne nałożenie preparatu i oderwanie go już po zastygnięciu. Zbyt gwałtowne zerwanie może spowodować powstawanie siniaków lub nawet uszkodzenie skóry . Natomiast zbytnie podgrzanie wosku może doprowadzić do poparzeń.

W warunkach domowych depilację najłatwiej jest przeprowadzić przy użyciu gotowych pasków z woskiem, które w zależności od producenta trzeba wstępnie rozgrzać w dłoniach lub nie. Następnie należy nałożyć je na fragment skóry, z którego chcemy pozbyć się owłosienia i zdecydowanym ruchem zerwać. Dostępne są także zestawy z woskiem, które po rozpuszczeniu np. w gorącej wodzie możemy samodzielnie zaaplikować na wybrany obszar skóry. Potem, po przyklejeniu fizeliny, czeka się do zastygnięcia przed oderwaniem paska.

Można spotkać również zestawy z elektrycznym podgrzewaczem wosku z termostatem. Dzięki temu uzyskany preparat do depilacji ma odpowiednią temperaturę. Mając takie urządzenie, można dokupować wosk w postaci granulek lub peletek i rozpuszczać go. W zależności od rodzaju produktu, nie zawsze konieczne jest używanie fizeliny do odrywania, lecz można zrywać zastygnięty wosk bezpośrednio ze skóry [1].

Jaką długość powinny mieć włoski, aby depilacja woskiem przyniosła oczekiwane efekty?

W społeczeństwie panuje błędne przeświadczenie, że im krótsze włoski, tym lepsze będą efekty depilacji woskiem. Tymczasem powinny one mieć długość od 5 do nawet 10 mm. Przed pierwszym zabiegiem warto zapuścić włoski, tak aby wosk mógł uchwycić nawet najdrobniejszy element. Czas, w którym osiągną one optymalną długość (zaleca się, aby przed pierwszym zabiegiem wynosiła ono około 10 mm), jest kwestią indywidualną.

Zobacz także Substancje uwrażliwiające na działanie światła IPL w technologii SHR In Motion

Każdemu z nas włoski odrastają w innym tempie, jednak najczęściej zajmuje to od 2 do 5-6 tygodni. Jednocześnie kobiety, które mają wyjątkowo długie włoski, przed zabiegiem powinny je skrócić do 10 mm. Warto jednak pamiętać, że nie należy tego robić na dzień czy dwa przed depilacją, aby nie podrażnić naskórka. W przypadku kolejnego zabiegu woskowania włoski mogą być nieco krótsze – zwykle ich długość wynosi wtedy 7-8 mm. Jeśli depilacja tą metodą wykonywana jest regularnie, to z czasem włoski ulegną osłabieniu, zatem będą rzadsze i odrosną w wolniejszym tempie. Chcąc się ich pozbyć, nie trzeba czekać, aż osiągną długość 10 mm – wosk doskonale poradzi sobie z krótszymi włoskami.

Depilacja laserowa IPL RF, wykonywana przez profesjonalnego kosmetologa w klinice QCL, zapewnia oczekiwane i długotrwałe efekty jedna wizyta pozwala usunąć około 15-30 owłosienia w obszarze zabiegowym, zaś ich seria - około 80-90.

Czytaj dalej...

Liczba zabiegów depilacji laserowej, po których włoski przestają odrastać, może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak typ skóry, kolor włosów, obszar poddawany zabiegowi oraz indywidualna reakcja organizmu.

Czytaj dalej...

Podczas wyboru metody depilacji laserowej klienci salonów kosmetycznych są zainteresowani kilkoma czynnikami związanymi z laserem Light Sheer Desire cena, bolesność oraz liczba wykonywanych zabiegów.

Czytaj dalej...

Lekarze i specjaliści potwierdzają, że golenie miejsc intymnych wcale nie wpływa pozytywnie na zdrowie a wręcz przeciwnie, całkowite pozbycie się włosków może sprawiać, że infekcje będą częściej powracać.

Czytaj dalej...