Dlaczego Włosy Wypadają i Jak Temu Zapobiec - Przyczyny i Sposoby Walki z Problemem
Witamina D ze słońca i suplementacja
W okresie wiosenno-letnim łatwiej utrzymać prawidłowy poziom witaminy D. Wchłaniamy witaminę D przede wszystkim przez ekspozycję na słońce, więc wystarczy każdego dnia wystawiać skórę na działanie promieni słonecznych. Gdy pogoda za oknem się psuje, zaczyna się jesień, o niedobór tej witaminy bardzo łatwo. Dlatego właśnie w tym okresie należy ją suplementować. Ale! We wszystkim trzeba zachować umiar, ponieważ nadmiar witaminy D również jest bardzo szkodliwy dla zdrowia.
Przyjmowanie bardzo wysokich dawek witaminy D3 przez długi czas może prowadzić do nadmiernego gromadzenia się w organizmie. Zatrucie witaminą D występuje, gdy stężenie we krwi wzrośnie powyżej 150 ng/ml (375 nmol/l). Ponieważ witamina jest magazynowana w tkance tłuszczowej i powoli uwalniana do krwiobiegu, skutki toksyczności mogą utrzymywać się przez kilka miesięcy po zaprzestaniu przyjmowania suplementów.
Badania wykazały, że każde dodatkowe 100 IU witaminy D3, spożywanych dziennie, podniesie poziom witaminy D we krwi średnio o 1 ng/ml (2,5 nmol/l). Dlatego też suplementacji nie należy rozpoczynać na własną rękę, a już na pewno ustalać sobie dawki „na oko”. Warto na jesieni wykonać badanie poziomu witaminy D i ustalić suplementację z lekarzem.
Poprzez ekspozycję na słońce i spożywanie produktów z witaminą D (występującą naturalnie), nie da się osiągnąć toksycznego poziomu. Można jednak do tego doprowadzić w wyniku suplementacji.
Przyczyny wypadania włosów
Przyczyny te są różnorodne i zależą od wielu czynników. Nagła utrata włosów może wynikać z takich problemów jak schorzenia wewnątrzustrojowe, choroby zakaźne związane z podwyższoną temperaturą, zaburzenia hormonalne, genetyka czy źle dobrana dieta. Ponadto często mają związek z restrykcyjną, wyniszczającą dietą, silnym stresem, stanem zapalnym organizmu, porodem, odstawieniem antykoncepcji, sezonowym wypadaniem włosów, anomalią skóry głowy, niewłaściwą pielęgnacją, nieleczonym łojotokowym zapaleniem skóry, lekami oraz poważnymi operacjami chirurgicznymi i chemioterapią.
Jeżeli wypadanie włosów jest stopniowe i nasila się z roku na rok, może to być wynik czynników dziedzicznych. Inne przyczyny to niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy oraz zbyt intensywne zabiegi fryzjerskie, które mogą prowadzić do zauważalnych przerzedzeń.
Zalecane spożycie witaminy D na wypadanie włosów
Nie ulega wątpliwości, że witamina D odgrywa integralną rolę w cyklu mieszków włosowych. Badania sugerują, że niski poziom witaminy D wiąże się z nadmiernym wypadaniem włosów, podczas gdy suplementacja może sprzyjać ich odrastaniu.
Prowadzi to do pytania - ile witaminy D należy przyjmować, aby przeciwdziałać wypadaniu włosów? Proszę przeanalizować aktualne zalecane spożycie.
Narodowe Instytuty Zdrowia ustaliły dzienne zapotrzebowanie na witaminę D w następujący sposób:
Wielu ekspertów twierdzi jednak, że zalecane spożycie jest zbyt niskie, szczególnie w przypadku leczenia niedoborów.
Podczas stosowania witaminy D w celu optymalizacji wzrostu włosów, w większości badań stosowano dawki w zakresie od 2000 do 5000 IU dziennie. Wykazano, że ta wyższa suplementacja jest bezpieczna i skuteczna w poprawie statusu witaminy D.
Hair Complex
Na przykład w jednym z badań uczestnicy przyjmowali 3600 IU witaminy D3 dziennie przez 6 miesięcy. Pomogło to zwiększyć poziom witaminy D we krwi do optymalnego zakresu 40-60 ng/ml i spowodowało znaczny wzrost włosów.
Większość dermatologów i ekspertów od wypadania włosów zaleca 4000 - 5000 IU witaminy D3 dziennie na wypadanie włosów. Jest to uważane za idealną dawkę terapeutyczną. Najlepiej przyjmować ją jako suplement doustny wraz z witaminą K dla prawidłowego wchłaniania.
Rozsądnie jest również najpierw zbadać poziom witaminy D, aby lepiej ocenić indywidualne potrzeby w zakresie dawkowania. Proszę dążyć do poziomu we krwi pomiędzy 40-60 ng/ml dla optymalnego zdrowia włosów.
Oczywiście należy pamiętać, aby skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów, zwłaszcza w dużych dawkach.