Wypadające włosy - Jakie witaminy mogą pomóc?

Witaminy na włosy – odkryj moc witamin wzmacniających i przeciw wypadaniu włosów

Jakie witaminy na włosy zażywać? Jaką dietę stosować, aby była ona bogata w witaminy dobre dla włosów? Mocne, lśniące i bujne włosy to marzenie każdej kobiety i mężczyzny. Niestety, koloryzacja i rozjaśnianie włosów często znacznie pogarszają ich kondycję. Jak zadbać o włosy? Oprócz stosowania odżywek na włosy ważne jest również wzmacnianie włosów od wewnątrz, poprzez przyjmowanie przeróżnych witamin, korzystnie wpływających na włosy.

Witamina Wpływ na włosy
Witamina A Wzmacnia włosy, zapobiega łamliwości i wypadaniu
Witamina B7 (biotyna) Wzmacnia włosy, poprawia ich elastyczność i połysk, zapobiega wypadaniu
Witamina C Wzmacnia włosy, poprawia ich strukturę i wzrost, zapobiega wypadaniu
Witamina D Wzmacnia włosy, pomaga wchłaniać wapń, co ma pozytywny wpływ na kondycję włosów
Witamina E Poprawia krążenie krwi w skórze głowy, co wpływa na wzrost i kondycję włosów
Witamina H (biotyna) Wzmacnia włosy, zapobiega wypadaniu
Witamina B5 (kwas pantotenowy) Wzmacnia włosy, regeneruje skórę głowy, zapobiega wypadaniu
Witamina B3 (niacyna) Poprawia krążenie krwi w skórze głowy, co wpływa na wzrost i kondycję włosów
Witamina B6 (pirydoksyna) Wzmacnia włosy, zapobiega wypadaniu
Witamina B12 Wzmacnia włosy, poprawia ich elastyczność i połysk, zapobiega wypadaniu

Jak zahamować proces wypadania włosów?

Walka z wypadaniem włosów przyniesie efekt tylko jeśli zadziałamy od wewnątrz i od zewnątrz. Najważniejsza będzie dieta bogata w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), prawidłowe nawodnienie organizmu, owoce i warzywa pełne cennych makro i mikroelementów czy też produkty bogate w witaminy z grupy B takie jak: zielone warzywa, orzechy, jaja, mięso, wątróbka i ryby. Istotny jest również odpowiedni rytm dobowy, który pozwoli na prawidłową regenerację organizmu.

Walka z wypadaniem od zewnątrz to odpowiednia pielęgnacja czyli przede wszystkim:

  • regularne stosowanie peelingu skóry głowy,
  • szampondobrany do potrzeb skóry głowy,
  • serum lub wcierkao wysoko skoncentrowanych składnikach aktywnych.

Przyczyny wypadania włosów

Przyczyny te są różnorodne i zależą od wielu czynników. Nagła utrata włosów może wynikać z takich problemów jak schorzenia wewnątrzustrojowe, choroby zakaźne związane z podwyższoną temperaturą, zaburzenia hormonalne, genetyka czy źle dobrana dieta. Ponadto często mają związek z restrykcyjną, wyniszczającą dietą, silnym stresem, stanem zapalnym organizmu, porodem, odstawieniem antykoncepcji, sezonowym wypadaniem włosów, anomalią skóry głowy, niewłaściwą pielęgnacją, nieleczonym łojotokowym zapaleniem skóry, lekami oraz poważnymi operacjami chirurgicznymi i chemioterapią.

Jeżeli wypadanie włosów jest stopniowe i nasila się z roku na rok, może to być wynik czynników dziedzicznych. Inne przyczyny to niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy oraz zbyt intensywne zabiegi fryzjerskie, które mogą prowadzić do zauważalnych przerzedzeń.


Najważniejsza będzie dieta bogata w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe NNKT , prawidłowe nawodnienie organizmu, owoce i warzywa pełne cennych makro i mikroelementów czy też produkty bogate w witaminy z grupy B takie jak zielone warzywa, orzechy, jaja, mięso, wątróbka i ryby.

Czytaj dalej...

Choć wśród Polaków i Polek blond włosy są dosyć powszechnym zjawiskiem, w rzeczywistości jesteśmy przypadkiem dość rzadkim środkowa i północna Europa to jedyny obszar, gdzie aż tyle osób rodzi się z naturalnie jasnymi włosami.

Czytaj dalej...

Większość dzieci, jeśli rodzi się z włosami które powstają w życiu płodowym około 12 tygodnia ciąży , gubi je w pierwszym roku życia, by zazwyczaj do czwartego miesiąca życia włoski wytarły się im zupełnie.

Czytaj dalej...

Należą do nich między innymi olej z pestek malin, olej z pestek winogron, olej migdałowy, olej z orzechów laskowych, olej z krokosza, olej z wiesiołka, olej z czarnuszki, olej z kiełków pszenicy, olej konopny, olej lniany, olej słonecznikowy, olej z nasion czarnej porzeczki, olej jeżynowy, olej tamanu, olej jojoba i olej rokitnikowy.

Czytaj dalej...

Wracając jeszcze go grzybów, które odpowiadają za tę chorobę i faktu, że te same grzyby powodują grzybicę u ludzi, wielce prawdopodobne jest przeniesienie grzybów dermatofitów na człowieka o odwrotnie.

Czytaj dalej...