Pryszcze w czasie owulacji - Co powinieneś wiedzieć o tej nietypowej sytuacji?
Co to jest owulacja?
Owulacja, określana również mianem jajeczkowania, to kulminacyjny moment cyklu miesiączkowego, podczas którego na skutek współdziałania złożonych mechanizmów neurohormonalnych dochodzi do uwolnienia komórki jajowej (oocytu).
Po pęknięciu dojrzałego pęcherzyka Graafa jajeczko przedostaje się z jajnika do jajowodu, gdzie po ewentualnym zetknięciu z plemnikiem może dojść do zapłodnienia.
Proces uwolnienia komórki jajowej pobudza kobiecy organizm do wytwarzania hormonu odpowiadającego za hamowanie kolejnej owulacji, która zazwyczaj odbywa się w regularnych cyklach.
W miarę precyzyjne określenie momentu jajeczkowania jest niezwykle istotne zarówno dla kobiet, które akurat planują potomstwo, jak i dla tych które w danej chwili chcą uniknąć zajścia w ciążę. Ustalenie terminu owulacji wiąże się bowiem bezpośrednio z obliczeniem dni płodnych.
Należy przy tym pamiętać, że chociaż owulacja trwa jedynie jeden dzień, a komórka jajowa może żyć od 6 do 24 godzin, to do okołoowulacyjnej fazy płodności wlicza się kilka dni przed jajeczkowaniem i dodaje nawet cztery doby następujące po uwolnieniu komórki jajowej.
Ma to związek przede wszystkim z żywotnością plemników oraz z brakiem stuprocentowej pewności co do możliwości ustalenia konkretnej daty owulacji.
Bierze się więc pod uwagę fakt, że plemniki są zdolne do zapłodnienia przez około 3-4 dni, a w sprzyjających warunkach niektóre są w stanie przetrwać w ciele kobiety nawet 7 dni.
Z kolei przy wyznaczaniu terminu jajeczkowania zakłada się pewien margines błędu, gdyż owulacja może się z różnych powodów przesunąć, nawet w przypadku wyjątkowo regularnych cykli menstruacyjnych.
W tej fazie cyklu Twoja skóra jest bardziej podatna na wypryski
Pryszcze mogą pojawiać się częściej, szczególnie w drugiej połowie cyklu, fazie lutealnej po owulacji. Możesz więc zaznaczyć w swoim kalendarzu okres pomiędzy 17 a 28 dniem cyklu, bo dzięki niesprzyjającemu bilansowi hormonalnemu osiągniesz najniższy punkt pod względem nieczysta skóra.
Ale dlaczego tak właściwie jest? Przyczyną niedoskonałości skóry jest spadek produkcji estrogenów i testosteronu po owulacji (bez poczęcia). W grę wchodzi duża ilość progesteronu, który pobudza gruczoły łojowe. Oznacza to, że Twoja skóra szybciej się przetłuszcza, a bakterie czują się wyjątkowo komfortowo ze względu na podwyższoną temperaturę ciała.
Zanim zacznie się miesiączka, wszystkie hormony płciowe gwałtownie spadają, co widać bezpośrednio w wyglądzie Twojej skóry. Jeśli już w naturalny sposób cierpisz na tłustą skórę, w tej fazie mogą pojawić się także zaskórniki i wypryski hormonalne po owulacji. Ale kobiety, które mają raczej suchą skórę, muszą również spodziewać się nieprzyjemnych podrażnień skóry, takich jak egzema, łuszczyca lub silny świąd w fazie lutealnej.
Czasami problemy skórne mogą nawet wskazywać na zaburzenie hormonalne – takie jak choroba tarczycy lub zespół policystycznych jajników (PCOS). Jeśli Twoje niedoskonałości skóry związane z cyklem są szczególnie dotkliwe, zdecydowanie powinnaś zasięgnąć porady dermatologa – on również Ci doradzi Określ typ skóry.
Ale nawet bez diagnozy możesz skorzystać z takich zabiegów kosmetycznych Mikrodermabrazja Berlin Mitte lub jeden Aquafacial Berlin Mitte Skorzystaj z faktu, że stan zapalny pryszczy ustąpi szybciej po owulacji w fazie lutealnej. Na przykład Twoja skóra będzie. Mikrodermabrazja Bezboleśnie usuwając martwe komórki naskórka, stymuluje powstawanie nowych, silniejszych komórek. Chcesz zrobić coś dobrego dla swojej skóry w pierwszej połowie cyklu? A Mikroigłowy Berlin Mitte Napina skórę i pomaga zregenerować blizny (pryszcze), zmarszczki lub obszary skóry uszkodzone przez słońce.

Owulacja. Jakie są jej objawy i kiedy występuje?
Owulacja jest jednym z elementów cyklu menstruacyjnego, a w zasadzie jego kluczowym momentem. To właśnie podczas jajeczkowania komórka jajowa uwalnia się z dojrzałego pęcherzyka Graafa, po czym zostaje przechwycona z jajnika do jajowodu, gdzie oczekuje na ewentualne zapłodnienie. Poznaj objawy jajeczkowania, sprawdź ile trwa i dowiedz się, czy można ją przesunąć.
- Owulacja jest kulminacyjnym momentem cyklu miesiączkowego. Poprzez współdziałanie złożonych mechanizmów neurohormonalnych dochodzi podczas niego do uwolnienia komórki jajowej.
- Ustalenie jak najbardziej dokładnego momentu jajeczkowania jest bardzo ważne nie tylko dla kobiet, które akurat planują potomstwo. To istotna kwestia również dla tych, które w danej chwili chcą uniknąć zajścia w ciążę.
- Kobiety potrafią zazwyczaj wskazać charakterystyczne symptomy pojawiające się podczas jajeczkowania i w okresie okołoowulacyjnym. Wiążą się one ze zmianą stężenia hormonów płciowych w dniach poprzedzających uwolnienie się komórki jajowej.
Ustalanie terminu owulacji oraz wnikliwa obserwacja charakterystycznych objawów jajeczkowania, daje więc kobiecie możliwość kontrolowania procesu płodności. Tym samym, pozwala na świadome planowanie potomstwa i uzyskanie odpowiedzi na pytanie o najlepszy czas na zajście w ciążę.
Oznaczenie czasu owulacji ma również istotne znaczenie dla diagnozowania prawidłowości cyklu miesiączkowego.