Jaka maść na alergię skórną wybrać? Poradnik i wskazówki

Jak wygląda uczulenie na skórze? Na co zwrócić uwagę?

Zmiany pojawiające się na skórze mogą przybrać różną postać i lokalizację. Aby ustalić, czy są spowodowane reakcją alergiczną, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów:

  • Świąd – silny świąd jest objawem charakterystycznym dla reakcji alergicznych.
  • Wygląd wysypki – najczęściej obserwowana pokrzywka alergiczna daje zmiany skórne w postaci bezbolesnych bąbli, które mogą przybrać kolor od czerwonego aż po białawy. Bąble mogą mieć różne rozmiary i kształty. Aby potwierdzić alergiczny charakter dolegliwości, można delikatnie ucisnąć palcem zmieniony chorobowo obszar – podczas ucisku bąble bledną.
  • Lokalizacja zmian – kontaktowy wyprysk alergiczny ogranicza się zwykle do miejsc, w których doszło do kontaktu potencjalnego alergenu ze skórą. Niekiedy obejmuje także okolice węzłów chłonnych. Atopowe zapalenie skóry charakteryzuje się typową lokalizacją zmian chorobowych, które u starszych dzieci i dorosłych występują w zgięciach łokciowych i kolanowych, na powierzchni dłoni, na nadgarstkach i karku. U niemowląt pierwsze objawy AZS można zauważyć głównie na twarzy, szyi i owłosionej skórze głowy. Pokrzywka alergiczna może występować praktycznie na całym ciele.
  • Czas pojawienia się zmian – pokrzywka alergiczna pojawia się nagle i zwykle równie szybko ustępuje. Kontaktowe zapalenie skóry rozwija się dopiero po 24-72 godzinach od zetknięcia z czynnikiem uczulającym.

Diagnostyka i testy alergiczne

Podstawą przeciwdziałania alergii skórnej u psów jest odpowiednia diagnostyka, wynikająca ze wstępnej diagnozy.

Jakie testy alergiczne dla psa może zlecić lekarz?

Diagnostyka alergii skórnej u psa to proces, który może być różnorodny i złożony.

W diagnostyce alergii pokarmowych najczęściej stosowaną metodą jest dieta eliminacyjna. W przypadku atopowego zapalenia skóry lekarza może wykonać diagnostykę według kryteriów Willemsego. W przypadku alergii kontaktowej zastosowanie mogą mieć testy skórne.

Jak interpretować wyniki testów alergicznych psa?

W przypadku alergii pokarmowych testy alergiczne nie mają znaczenia diagnostycznego, dlatego zastosowanie ma przede wszystkim dieta eliminacyjna. Jeżeli po wprowadzeniu karmy hipoalergicznej objawy ustąpią po 5. tygodniach, to następnym krokiem jest przeprowadzenie testu prowokacyjnego.

W przypadku AZS wystąpienie sezonowo takich objawów jak: zapalenie skóry, świąd, zmiany na twarzy i obwodowych odcinkach kończyn, lichenizacja powierzchni zginaczowej stępu lub prostownikowej nadgarstków, podejrzewać można z dużym prawdopodobieństwem AZS.

W przypadku alergii kontaktowej zastosowanie mogą mieć wyniki testów skórnych.

Alergia skórna: jakie są jej przyczyny i jak ją leczyć?

Alergia skórna objawia się nieestetycznymi wykwitami i uporczywym świądem. Dolegliwości te najczęściej wiążą się z tzw. wypryskiem kontaktowym lub atopowym zapaleniem skóry, ale mogą też stanowić efekt nieprawidłowych reakcji na składniki pokarmu, pyłki roślin czy roztocza kurzu. Jak leczyć tego typu schorzenia?

  • Alergia skórna to różnego rodzaju schorzenia objawiające się w postaci wyprysków skórnych i świądu, takie jak wyprysk kontaktowy czy AZS.
  • Odczyny alergiczne na skórze mogą też wywoływać składniki diety, a także pyłki roślin, roztocza kurzu, sierść zwierząt, grzyby i pleśnie.
  • W leczeniu alergii skórnych zaleca się eliminację czynników uczulających oraz stosowanie leków przeciwhistaminowych i glikokortykosteroidów.
  • Co to jest alergia skórna?
  • Przyczyny alergii skórnej
    • Alergia skórna a tarczyca
    • Alergia skórna na twarzy. Gdzie jeszcze może się pojawić?
    • Objawy alergii skórnej u dzieci
    • Leki na alergię skórną u dzieci
    • Maść na alergię skórną

Wyróżniamy sieci lokalne LAN - Local Area Network , sieci komputerowe miejskie MAN - Metropolitan Area Network , rozległe sieci komputerowe WAN - Wide Area Network , a także sieci globalne, których przykładem może być Internet.

Czytaj dalej...

Dzięki zastosowaniu trzech długości fal laser ten jest w stanie skutecznie usuwać włosy niezależnie od ich koloru co może być problematyczne w przypadku innych urządzeń, gdyż różna zawartość barwnika wymaga fal o różnej długości.

Czytaj dalej...

Warto więc nie tylko pamiętać o perfekcyjnym dopasowaniu pielęgnacji do indywidualnych potrzeb, ale również nie zapominać o regularnej aplikacji produktów termoochronnych latem i sięganie po nie za każdym razem przed użyciem suszarki, lokówki, czy prostownicy.

Czytaj dalej...

Depilacja woskiem w salonie daje także pewność prawidłowego usunięcia zbędnego owłosienia, co minimalizuje ryzyko pojawienia się nieestetycznie wyglądających zmian, na przykład w postaci krostek czy zaczerwienienia skóry.

Czytaj dalej...