Cukrowa depilacja przepis - prosty sposób na gładką skórę
Zalety depilacji pastą cukrową
Depilacja pastą cukrową to równie skuteczny, ale nieco mniej bolesny niż klasyczny wosk, sposób na to, by przez długi czas cieszyć się gładką skórą. Pasta cukrowa nie podrażnia i nie uczula. Mieszanka z cukru nie przykleja się do skóry, a jedynie do włosków. Nawet jeśli przez przypadek zalejemy nią obszar ciała, którego nie chcemy depilować, jest łatwa do usunięcia ciepłą wodą. W dodatku taka pasta niemal nic nie kosztuje, a wszystkie składniki z pewnością mamy już w domu. Jeśli jednak nie chcemy samodzielnie robić pasty cukrowej do depilacji, możemy kupić ją w drogeriach internetowych - za opakowanie, które wystarczy na co najmniej kilka aplikacji zapłacimy około 15 zł.
Pasta cukrowa do depilacji jest łatwa w wykonaniu, ale wymaga to trochę cierpliwości. Co jest potrzebne do jej zrobienia?
- 2 szklanki cukru
- 1/4 szklanki soku z cytryny
- 1/4 szklanki wody
Zobacz także
Do garnka należy wlać ¼ szklanki wody, zagotować i dodać ¼ szklanki soku cytryny oraz 2 szklanki cukru. Gotować na małym ogniu i mieszać co jakiś czas (to bardzo ważne, gdyż w innym wypadku powstała konsystencja przyklei się do garnka) aż do rozpuszczenia cukru (ok. 35-45 minut). Gdy substancja nabierze koloru bursztynu nabierzcie ją na małą łyżeczkę i sprawdźcie, czy szybko zastyga w pokojowej temperaturze. Jeśli tak – pasta jest gotowa!
Pasta cukrowa: jak ją zrobić? PRZEPIS NA PASTĘ CUKROWĄ robioną w domu
Pasta cukrowa to świetna metoda depilacji. Pastę cukrową możesz przygotować sama w domu i przechowywać ją w lodówce. Do przygotowania pasty do depilacji wystarczy zwykły cukier, cytryna i woda. Jak zrobić pastę cukrową do depilacji? Wypróbuj nasze przepisy.
Spis treści
Depilacja dla większości kobiet jest przykrym obowiązkiem - podrażnienia po goleniu, zapalenia mieszków włosowych, wrastanie włosków, swędzenie, to tylko niektóre z najczęstszych problemów po depilacji. Jeśli maszynka i depilator wyrządzają więcej szkody niż pożytku, a krem lub wosk uczulają skórę, wypróbuj depilacji pastą cukrową. Ta metoda depilacji przywędrowała do nas z Bliskiego Wschodu, dlatego nazywana jest też depilacją arabską.
Pastę cukrową robi się bardzo łatwo, choć wymaga to trochę cierpliwości. Taką metodę usuwania owłosienia można stosować na zimno i na gorąco. Nie zniechęcaj się nieudanymi próbami przygotowania pasty. Na drodze prób i błędów musisz dobrać idealne proporcje dla siebie - proporcje składników podanych w przepisach są w dużej mierze orientacyjne. Po kilku próbach powinnaś znaleźć idealny sposób przygotowania, wtedy możesz ugotować większą ilość pasty i przechowywać ją w lodówce.
Depilacja pastą cukrową – wady i zalety
Pasta cukrowa ma zdecydowanie więcej zalet niż wad, jednak warto zapoznać się ze wszystkimi przeciwskazaniami i minusami, aby uniknąć niemiłego rozczarowania.
Zalety
- Nie uczula – świetnie sprawdzi się dla osób, które nie mogą korzystać na przykład z wosku. Jej skład jest w 100% naturalny, dlatego bardzo rzadko wywołuje reakcję alergiczną.
- Tania – tak jak widać w przepisie, składniki do wykonania pasy cukrowej są ogólnodostępne, a ich koszt nikogo nie powinien przestraszyć. W skali roku na pewno zaoszczędzimy więcej pieniędzy używając pasty cukrowej, niż kupując na przykład tradycyjne maszynki do golenia.
- Praktyczna – aby wykonać zabieg depilacji pastą cukrową, nie musimy czekać tygodnia, aż włoski będą wystarczająco długie. Możemy jej użyć nawet kiedy nasz zarost ma zaledwie kilka milimetrów.
- Łagodna – pasta cukrowa przylega tylko do włosków, dlatego usuwanie ich nie sprawia bólu i nie wywołuje podrażnień na skórze.
- Czysta – pasta cukrowa z łatwością zmywa się z ciała za pomocą ciepłej wody i tyle! Łatwo ją też sprać z ubrań czy wyczyścić po niej blaty.
- Uniwersalna – możemy jej używać jednakowo przy depilacji nóg czy bikini albo pach.
Wady
- Aby efekt utrzymywał się długo, musimy nabrać wprawy przy używaniu pasty cukrowej. Na początku może to zajmować więcej czasu.
- Pastą cukrową nie da się też wydepilować większych powierzchni „na raz” – trzeba poświęcić na to chwilę dłużej.
- Pamiętajmy, że przy metodzie na ciepło temperatura może nie być naszym sprzymierzeńcem i przez gapiostwo może dojść do poparzeń.
- Pasta cukrowa może też rozjaśniać naszą skórę, dlatego radzimy nie używać tej metody do usuwania wąsika czy włosów z twarzy.
Jak depilować pastą cukrową?
- Depilacja na zimno – ta metoda depilacji jest świetną alternatywą dla osób z kruchymi naczynkami, które nie mogą stosować gorącego wosku. Oderwij kawałek pasty i podgrzej ją suszarką albo umieść porcję w kąpieli wodnej, a gdy trochę zmięknie, zacznij ją ugniatać i rozciągać. Gdy masa zmieni kolor na jasnobeżowy i będzie wystarczająco plastyczna, rozprowadź ją na skórze pod włos. Dociskaj pastę tak, aby pokryła skórę cienką warstwą. Zerwij szybkim ruchem zgodnie z kierunkiem wzrostu włosków.
- Depilacja na ciepło – podgrzej pastę, a gdy stanie się płynna, rozprowadź drewnianym patyczkiem cienką warstwą na skórze. Przyłóż fizelinowy lub bawełniany pasek i zerwij szybkim, sprawnym ruchem w kierunku wzrostu włosków. Uwaga! Kontroluj temperaturę pasty – jeśli będzie zbyt gorąca podrażnisz albo poparzysz skórę !
Pasta cukrowa jest bezpieczną metodą, która nie wywołuje podrażnień, oczywiście o ile zabieg jest prawidłowo wykonany. Efekty pasty cukrowej utrzymują się od 3 do 6 tygodni, a po jej użyciu włoski odrastają słabsze, jest ich mniej i są jaśniejsze, dlatego kiedy regularnie używamy tej pasty cukrowej, to depilacja staje się coraz rzadsza. Ta metoda pomaga również zwalczać wrastające włoski oraz działa bardzo odświeżająco na skórę – otwiera pory i usuwa martwy naskórek, dzięki czemu skóra jest jeszcze bardziej gładka.

Jak wykonać depilację pastą cukrową krok po kroku?
Zanim przystąpimy do depilacji pastą cukrową ciała ważne jest, aby odpowiednio przygotować skórę. Włoski na depilowanym obszarze powinny mieć minimum 0,5 cm, ale zabieg będzie bardziej efektywny, jeśli włoski będą mierzyć około 1 cm. Niezbędne jest także złuszczenie naskórka. Dokładny peeling ciała pomoże uniknąć nieestetycznie wrastających włosków.
Depilację pastą cukrową możemy wykonać na dwa sposoby: z paskami jak do wosku lub bez. Pierwsza opcja będzie lepsza dla tych z was, które dopiero zaczynają swoją przygodę z domową depilacją pastą cukrową. Opcja bezpaskowa powiedzie się wtedy, jeśli nasza pasta wyszła dostatecznie gęsta lub gdy korzystamy z gotowej pasty cukrowej.
Opcja 1:
Na oczyszczoną skórę aplikujemy odrobinę talku. Następnie ciepłą pastę (nie gorącą, pasta ma być elastyczna, ale nie może nas parzyć) aplikujemy w kierunku wzrostu włosów. Pomocne w precyzyjnej aplikacji mogą okazać się specjalne drewniane patyczki. Zanim pasta zastygnie, przykładamy do niej pasek do wosku (możemy użyć także kawałek bawełnianego materiału), a następnie zrywamy go w kierunku przeciwnym do wzrostu włosów.
Opcja 2:
Jeśli mamy pewność, że pasta cukrowa jest odpowiednio gęsta, możemy utworzyć z niej niewielką kulkę, którą zwinnym ruchem rozprowadzimy na skórze, którą chcemy wydepilować. Warstwa pasty powinna być dość gruba, aby zrywanie było prostsze. Po kilku chwilach, gdy pasta ostygnie, zrywamy ją zdecydowanym ruchem w przeciwnym kierunku do wzrostu włosków.
Gdy wydepilujemy cały obszar, resztę pasty cukrowej możemy usunąć ciepłą wodą. Jeśli skóra jest zaczerwieniona i podrażniona, warto nałożyć na nią łagodzący krem, na przykład sudokrem.
Korzystałyście już kiedyś z depilacji pastą cukrową? Koniecznie dajcie znać, jakie były efekty!
