Wysypka na skórze a nerwowe tło - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia

Co to jest pokrzywka idiopatyczna?

Pokrzywka idiopatyczna jest chorobą skórną o ostrym lub przewlekłym charakterze.

W jej przebiegu na powierzchni ciała pojawiają się bąble przypominające ślady po oparzeniu pokrzywą.

Często towarzyszy im uporczywy świąd oraz obrzęk naczynioruchowy. To, ile trwa i jak bardzo jest uciążliwa, zależy od postaci – w tym kontekście wyróżnia się dwa rodzaje choroby:

  • ostrą – utrzymującą się do sześciu tygodni,
  • przewlekłą – trwającą ponad półtora miesiąca, często nawet kilka lat.

Pojęcie „idiopatyczny” odnosi się w medycynie do schorzeń i zaburzeń, które występują spontanicznie bądź też ich podłoże pozostaje niewyjaśnione na gruncie aktualnej wiedzy naukowej oraz wyników badań.

Nie inaczej jest w tym przypadku. Mianem idiopatycznych określane są bąble, których przyczyn lekarze nie są w stanie precyzyjnie określić. W praktyce nawet 80 procent pokrzywek ma taki właśnie charakter.

W międzynarodowym zestawieniu chorób i zaburzeń ICD-10 schorzenie to jest oznaczone symbolem L50.1, zaś w jego nowszej wersji, ICD-11 ma kody EB00.0 (ostra) i EB00.1 (przewlekła).

Przewlekła pokrzywka idiopatyczna

Zdecydowana większość pacjentów, zwłaszcza młodych, przechodzi pokrzywkę idiopatyczną w postaci ostrej, trwającej od kilkunastu godzin do maksymalnie 6 tygodni.

Rzadsze, ale bardziej uciążliwe są zachorowania na samoistną pokrzywkę o charakterze przewlekłym. W takim przypadku objawy utrzymują się przynajmniej 1,5 miesiąca.

Co ważne, nawet po zniknięciu z powierzchni skóry, mogą one powrócić w identycznej formie po okresie wielomiesięcznego wyciszenia.

Postępy w nauce sprawiają, że w przypadku wielu pokrzywek przewlekłych do niedawna uznawanych za idiopatyczne, udaje się ustalić czynnik sprawczy.

Jak podaje Clive Grattan (Pokrzywka: patofizjologia i leczenie), badania wykazały, że u około 30 procent pacjentów identyfikowane są przeciwciała, które w warunkach in vitro stymulują bazofile (rodzaj białych krwinek) i komórki tuczne zdrowych dawców do uwalniania histaminy, czyli hormonu biorącego aktywny udział w reakcjach zapalnych.

Postuluje się, by tego typu przypadki klasyfikować jako chorobę autoimmunologiczną.

Pokrzywka stresowa – odpowiedzi na często zadawane pytania

Czy tylko stres może wywoływać pokrzywkę?

Pokrzywka na tle nerwowym może pojawiać się na skutek stresu lub intensywnych przeżyć. Jednak stres nie jest jedynym czynnikiem wywołującym wysyp swędzących bąbli oraz inne dokuczliwe objawy. Charakterystyczne zmiany skórne mogą powstawać w wyniku kontaktu z różnymi bodźcami (np. kontakt z alergenami, stosowanie niektórych leków). Aby ustalić przyczynę pokrzywki, należy skonsultować się z lekarzem.

Jakie są najlepsze sposoby radzenia sobie ze stresem, aby zmniejszyć występowanie pokrzywki?

Jeśli masz trudność w radzeniu sobie ze stresem, możesz udać się na wizytę do psychologa. Pomocna może okazać się także psychoterapia – jest to metoda, która pozwoli przyjrzeć się przyczynom zmniejszonej tolerancji na stres i konkretnym reakcjom w odpowiedzi na trudne momenty w życiu. Korzystne w walce ze stresem mogą być także techniki relaksacyjne takie jak ćwiczenia oddechowe, trening autogenny Schultza, rozciąganie spiętych mięśni karku i szyi, muzyka relaksacyjna.

Czy pokrzywka stresowa jest trwała i jak długo może się utrzymywać?

Pokrzywka stresowa zwykle ustępuje w ciągu kilku godzin, jednak czasem może utrzymywać się nawet kilkadziesiąt godzin. To jak długo trwa pokrzywka stresowa, zależy od indywidualnych uwarunkowań.

Autor: Katarzyna Górska

Spis treści:

  • Czym jest pokrzywka stresowa?
  • Jak wygląda pokrzywka ze stresu?
  • Pokrzywka stresowa – objawy
  • Pokrzywka stresowa – przyczyny
    • Pokrzywka cholinergiczna
    • Czy tylko stres może wywoływać pokrzywkę?
    • Jakie są najlepsze sposoby radzenia sobie ze stresem, aby zmniejszyć występowanie pokrzywki?
    • Czy pokrzywka stresowa jest trwała i jak długo może się utrzymywać?

    Pokrzywka stresowa to choroba objawiająca się wysypem swędzących zmian na skórze. Bąble pokrzywkowe z wyglądu przypominają bąble po oparzeniu pokrzywą – mogą mieć różny rozmiar i pojawiać się na całym ciele. W wielu przypadkach występowanie pokrzywki może ogranicza się tylko do niewielkich obszarów skóry.

    Pokrzywka to schorzenie, które jest reakcją organizmu na kontakt z bodźcami powodującymi wydzielanie się histaminy. Substancja ta odpowiedzialna jest w dużej mierze za powstawanie bąbli i innych nieprzyjemnych objawów towarzyszącym atakowi pokrzywki. W przypadku pokrzywki stresowej czynniki wywołujące atak mają podłoże emocjonalne.

    Pozostałe czynniki wywołujące atak pokrzywki możemy podzielić na trzy grupy:

    • alergizujące – np. pyłki roślin, sierść zwierząt domowych,
    • fizykalne – obejmują różnego typu bodźce fizykalne takie jak: światło słoneczne, gorąco, dotknięcie czegoś zimnego, ucisk np. przy zbyt ciasnym ubraniu,
    • niealergizujące – pokrzywka może pojawić się jako efekt uboczny stosowania niektórych leków.

    Często nie udaje się ustalić czynnika, który doprowadził do wysypu swędzących bąbli. W takich przypadkach mówi się o idiopatycznej postaci pokrzywki.

    Jak leczyć wysypkę alergiczną?

    Aby pozbyć się wysypki alergicznej, należy przede wszystkim zaprzestać kontaktu z alergenem. Wysypkę powinien obejrzeć dermatolog lub pediatra (w przypadku małych dzieci), który dobierze odpowiednie leczenie. Czasami wystarczy niewielka zmiana w diecie. W ramach terapii alergicznych zmian skórnych stosuje się często leki przeciwhistaminowe oraz glikokortykosteroidy. Leczenie może być bardziej zaawansowane w przypadku przewlekłej choroby lub silnej reakcji alergicznej.

    Jeśli mamy wysypkę alergiczną, lekarz może polecić nam także odpowiednią pielęgnację skóry, w tym jej regularne nawilżanie i natłuszczanie. Pomocne są w tym przypadku emolienty.

    Pacjentom borykającym się z wysypką na tle alergicznym zaleca się niekiedy także odczulanie, które wpływa na znaczące złagodzenie, a nawet wyeliminowanie problemu.

To, co niekiedy jest mylnie brane za uczulenie po maseczce do twarzy , w istocie może być rumieniem wynikającym z rozszerzenia naczynek krwionośnych pod wpływem podwyższonej temperatury i znacznej wilgotności.

Czytaj dalej...

obecność swędzących zmiany o różnorodnym obrazie klinicznym grudki, pęcherzyki, zmiany pokrzywkowe i rumieniowe umiejscowione w okolicy łokci, kolan, pośladków czy tez skóry owłosionej głowy w pierwszej kolejności sugerują opryszczkowate zapalenie skóry , będące skórną manifestacją nietolerancji glutenu,.

Czytaj dalej...

Jak się jednak okazuje, nie u każdego wygląda ona tak samo, ponieważ wynikać może z różnych typów fotodermatozy pokrzywki słonecznej, wielopostaciowych osutków świetlnych, wyprysków fotoalergicznych czy też wyprysków fototoksycznych.

Czytaj dalej...

Wybrane przyczyny pokrzywki Czynnik mogący wywołać pokrzywkę Przykłady alergeny wziewne i kontaktowe pyłki roślin a zwłaszcza przypominające je alergeny zjadanych owoców czy warzyw zespół alergii jamy ustnej , lateks, pokarmy np.

Czytaj dalej...