Jak zadbać o blizny na twarzy u dziecka?
Blizny po ospie u dorosłych
Ospa wietrzna może pojawiać się również u pacjentów dorosłych – szczególnie tych, którzy nie chorowali na nią w dzieciństwie. Choć zdarza się zachorowanie na ospę kolejny raz, zwłaszcza gdy poprzedni miał łagodny przebieg i organizm nie wytworzył wystarczającej ilości przeciwciał.
Dorośli pacjenci znacznie gorzej przechodzą ospę wietrzną. Towarzyszy im wyższa gorączka i często liczniejsze i głębsze zmiany na skórze. Skóra osób dorosłych ma też mniejszą zdolność do regeneracji, dlatego w im starszym wieku występuje ospa, tym ślady i dziury po ospie mogą być trudniejsze do uniknięcia.
U pacjentów dorosłych widoczne bywają również stare blizny po ospie, którą przechorowali w dzieciństwie. Czy można się ich jakoś pozbyć? Niestety im starsza blizna, tym szanse na pozbycie się jej są mniejsze. Można jednak niwelować ślady, odpowiednio pielęgnując skórę i dbając o jej odpowiednie nawilżenie i elastyczność.
Blizny po ospie – kiedy powstają?
Początek ospy objawia się zwykle gorączką, bólem głowy oraz ogólnym złym samopoczuciem. W ciągu dwóch–trzech dni od wystąpienia gorączki pojawiają się pierwsze wykwity na skórze, które początkowo mają postać czerwonych, zaognionych plamek, stopniowo uwypuklających się ponad powierzchnię skóry. Wykwity ospowe przechodzą przez kilka stadiów, do których zalicza się:
- rumieniowe plamki na ciele,
- pęcherzyki wypełnione przezroczystą treścią,
- pęcherzyki wypełnione mętnym płynem, przypominające ropne krostki,
- przysychające strupki,
- drobne blizny lub przebarwienia na skórze.
Jednocześnie mogą występować zmiany skórne u dziecka we wszystkich stadiach, ponieważ zwykle pojawiają się one rzutami w ciągu pierwszego tygodnia choroby. U dziecka można zaobserwować wystąpienie wysypki na głowie (także na skórze owłosionej) i tułowiu, następnie na ramionach, na końcu na kończynach dolnych, rzadziej lokalizuje się na rękach i stopach. Może występować od kilku do kilkuset wykwitów. W 10–20 proc. przypadków zmiany pojawiają się także na błonie śluzowej jamy ustnej i gardła, narządów płciowych oraz na spojówkach i rogówce (drobne owrzodzenia).
Blizny po ospie u dzieci w większości zanikają samoistnie – skóra dziecka ma duże właściwości regeneracyjne w przeciwieństwie do skóry dorosłego. Niestety dzieje się tak tylko wówczas, jeśli strupki mogły prawidłowo się zagoić. Jeśli doszło do zadrapania, uszkodzenia czy nadkażenia bakteryjnego wykwitu w trakcie gojenia dziecko może mieć ślady po ospie, które zostaną z nim przewlekle.
To też może Cię zainteresować: Jak odkazić ranę dziecku?

Jak usunąć blizny po ospie u dzieci?
Na rynku aptecznym istnieje wiele preparatów, które mają pomóc w leczeniu blizn po ospie. Nie wszystkie z nich mogą być jednak stosowane u dzieci. Czym smarować blizny po ospie i kiedy można zacząć takie leczenie?
Kremy na blizny zawierają zwykle wyciąg z cebuli, rumianku, allantoinę, a także wyciągi z masy perłowej. Są one dedykowane szczególnie pacjentom z bliznami przerośniętymi, bolącymi oraz tak zwanymi bliznowcami. Mniejszą skuteczność mają w redukowaniu blizn ubytkowych. Zmniejszenie i rozjaśnienie blizny po ospie wymaga systematycznego stosowania przez kilka miesięcy.
Kremy na blizny po ospie można stosować dopiero po całkowitym wygojeniu się wykwitów.
Żel na blizny zawierający w swoim składzie silikon lub plastry silikonowe na blizny to jedna z najnowocześniejszych metod walki z niechcianymi zmianami skórnymi. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość stosowania u dzieci, bez względu na wiek – są one obojętne dla skóry i zwykle dobrze tolerowane. Większość producentów preparatów z silikonem zaleca je już od 6. miesiąca życia. W usuwaniu blizn po ospie lepiej sprawdzą się jednak żele niż plastry – ślady po wykwitach mają zwykle charakter punktowy i drobny, plastry zaś dedykowane są raczej bliznom po zabiegach chirurgicznych.
Najtrudniejsze do usunięcia są zwykle blizny po ospie na twarzy dziecka. Jeśli kremy na blizny okażą się nieskuteczne, a ślady są trudne do zaakceptowania, rozwiązaniem mogą być zabiegi medycyny estetycznej, jak laserowe usuwanie blizn.
- Duszczyk E, Talarek E, Marczyńska M., Ospa wietrzna – powikłania, profilaktyka, "Zakażenia" 2011, 2: 136-140.
- Jankowska-Folusiak J, Powikłania ospy wietrznej u dzieci, "Przegląd Pediatryczny" 2011, 2: 86-89.
- Aebi C., Ahmed A., Ramilo O., Bacterial complications of primary varicella in children, "Clinical Infectious Diseases" 1996: 23: 698-705.
- Szenborn L., Zasady pielęgnacji skóry dziecka chorego na ospę wietrzną, "Medycyna Praktyczna. Pediatria" 2012, (3): 96-99.
Co stosować na blizny u dzieci? Maści i inne preparaty
Co stosować na blizny u dzieci? Takie pytanie najczęściej zadają sobie rodzice i opiekunowie maluchów, u których nietrudno o ślady po różnego rodzaju urazach, oparzeniach czy medycznych interwencjach. Warto zatem wiedzieć, po jakie preparaty na blizny można sięgnąć i jakie domowe sposoby mogą być bezpiecznie stosowane. Dowiedz się, dlaczego chirurgiczne lub laserowe usuwanie szpecących pamiątek może nie być skutecznym rozwiązaniem. Sprawdź, jak ważna jest właściwa pielęgnacja blizn od pierwszych chwil.
- Co stosować na blizny u dzieci? Warto sięgnąć po preparaty zawierające heparynę, alantoinę i wyciąg z cebuli.
- Wczesna terapia blizn zmniejsza ryzyko powstawania patologicznych i bardzo szpecących blizn przerostowych i keloidów.
- Usuwanie blizn skalpelem lub laserem to ostateczność. Zdecydowanie lepiej jest działać profilaktycznie i farmakologicznie, niż inwazyjnie.
