Skuteczne leczenie trądziku różowatego - poradnik La Roche-Posay
Cera naczynkowa, czyli skóra wymagająca szczególnej troski
Pajączki na twarzy, naczynka na nosie – zna to każdy, kogo problemem jest cera naczynkowa. Rumienienie się policzków nie oznacza nic złego, pod warunkiem, że nie dzieje się nagminnie. Jednak jeśli zdarza się, że Twoje policzki nabierają ciemniejszej barwy bez wyraźnego powodu, a pękające naczynka na twarzy zaczynają się utrwalać, nie można tego lekceważyć. Cera naczynkowa wymaga od nas szczególnej opieki i troski, gdyż odpowiednie zamykanie naczynek na twarzy może być dosyć problematyczne. Zanim jednak przejdziemy do tej kwestii i odpowiemy na pytanie, co zrobić w momencie kiedy pojawią się u nas popękane naczynka na nosie i innych częściach ciała, zastanówmy się przez chwilę, co charakteryzuje cerę naczynkową i dlaczego reaguje ona w ten sposób.
Cera naczynkowa – czym się charakteryzuje ten rodzaj skóry?
Cera naczynkowa różni się od innych rodzajów cery dwiema rzeczami. Przede wszystkim skóra przy cerze naczynkowej jest niezwykle cienka – zdecydowanie cieńsza niż w przypadku innych rodzajów skóry. Ponadto naczynka przy cerze naczynkowej znajdują się bardzo płytko pod powierzchnią skóry. Te dwa powody sprawiają, że cera mocniej reaguje na środowisko, zmianę diety czy inne czynniki, w efekcie czego pojawiają się u nas popękane naczynka i chociażby pajączki na udach.
Warto wspomnieć tutaj o tym, że naczynka na nogach czy naczynka na twarzy mają tendencję do utrwalania się na naszej skórze. Co to oznacza? Niestety nic dobrego – pęknięte naczynka mogą na stałe zostać na naszej twarzy, nie natomiast pojawiać się na skutek różnych bodźców. Jeśli odpowiednio się nimi nie zajmiemy, ryzykujemy nie tylko utratą komfortu, niską samooceną czy samopoczuciem, ale także pogorszeniem stanu zdrowia. Cera naczynkowa stanowi idealne środowisko pod rozwój wielu chorób skórnych, takich jak trądzik różowaty czy atopowe zapalenie skóry.
Pękające naczynka – co sprzyja ich powstawaniu?
Ze względu na to, jak cienka jest skóra z tendencją do pękających naczynek, może nam ona przysporzyć wielu problemów, nie tylko tych pielęgnacyjnych. Przede wszystkim cera naczynkowa cechuje się częstym pojawianiem rumienia, czyli zmiany koloru skóry na ciemniejszy. Najczęściej taki stan jest sygnałem, że zmagamy się z problemem wrażliwej cery naczynkowej. Rumień początkowo będzie pojawiał się na naszej twarzy w momencie, kiedy spotka ku temu sprzyjający czynnik. Co to oznacza?
Pielęgnacja cery naczynkowej – o czym musimy pamiętać?
Wróćmy jednak do tematu cery naczynkowej, gdyż pomimo tego, że trądzik różowaty nie powinien być lekceważony, dotyka on około dziesięciu procent populacji. Większe jest zatem prawdopodobieństwo, że za problemy takie jak pęknięte naczynko na nosie czy popękane naczynka na nogach odpowiada nasza naturalna skłonność do nadmiernej reakcji skórnej. Zajmijmy się więc tematem właściwej pielęgnacji, która jest wręcz niezbędna, by utrzymać naszą skórę w zdrowiu i dobrej kondycji.
Na samym wstępie warto zaznaczyć, że cera naczynkowa wymaga od nas innego traktowania w zależności od obecnej pory roku. Jak było już wspominane, rozszerzone naczynka mogą pojawić się w wyniku wahań temperatur, więc jest szczególnie istotne, by dobrze zadbać o naszą skórę zarówno latem, jak i zimą.
Warto wspomnieć także o tym, że skóra naczynkowa potrzebuje od nas bardzo delikatnych kosmetyków. Krem na naczynka powinien być przede wszystkim kojący i dostosowany do potrzeb skóry wrażliwej, tak jak Toleriane Dermallergo. Produkt intensywnie nawilża przez 48 godzin, redukuje zaczerwienienia i dyskomfort związany z suchością skóry. Oprócz tego regeneruje i wzmacnia naturalną barierę ochronną skóry.
Cera naczynkowa a lato – co na pękające naczynka?
Latem cera naczynkowa jest szczególnie mocno narażona na wiele czynników, które wpływają na zaostrzenie jej objawów. Jednym z nich jest chociażby mocne światło słoneczne – w związku z tym, że skóra naczynkowa i pajączki na twarzy są charakterystyczne dla osób o raczej jaśniejszej karnacji, kwestia zabezpieczenia się przed promieniami UV jest tutaj kluczowa dla utrzymania naszej skóry w dobrej kondycji.
Dlaczego tak wiele osób zmaga się z trądzikiem?
Czynniki wywołujące trądzik towarzyszą nam praktycznie codziennie. Nie zawsze jego obecność ma związek z niepoprawnie funkcjonującą gospodarką hormonalną. Dojrzewanie jak najbardziej ma wpływ na to, jak wygląda nasza skóra, jednak to nie zawsze ono jest tutaj problemem. Częsta zależność to trądzik a dieta. Niemały wpływ na powstawanie niedoskonałości ma to, co jemy. Codziennie przyjmujemy minimum trzy posiłki, które nie zawsze można nazwać zbilansowanymi. Tymczasem powinny być one właściwie planowane, a niekiedy restrykcyjne – a już zwłaszcza, gdy jest to oczyszczająca dieta. Trądzik może pojawić się przy regularnym złym odżywianiu.
Ale to wciąż nie wszystko, ponieważ wiele takich czynników, jak choćby zanieczyszczenie powietrza, również może mieć bardzo niekorzystny wpływ na stan cery. Wystrzegać należy się kosmetyków niskiej jakości oraz tych, które zostały niepoprawnie dobrane do potrzeb skóry. Okazuje się więc, że wokół nas jest niemało powodów do pojawienia się na twarzy czy ciele niedoskonałości i nierzadko tak też właśnie się dzieje. Dlatego wiele osób zadaje to samo pytanie: co na trądzik?