"Pasta cynkowa - skuteczny sposób na walkę z pryszczami"

Jak zapobiegać pryszczom?

Trądzik na czole – dlaczego się pojawił?

Pryszcze to schorzenie dermatologiczne. Pojawiają się one na ciele zazwyczaj tam, gdzie partie skóry wydzielają naturalny łój. Występują w formie grudek, torbieli ropnych, zaskórników, wągrów, krostek, ale też… blizn. Pryszcze ropne mogą z kolei wiązać się z nieprawidłową dietą, a także złym trybem życia. Mało tego trądzik na plecach, na twarzy czy też na brodzie może świadczyć o:

  • zaburzeniach hormonalnych lub immunologicznych,
  • przeroście gruczołów łojotokowych,
  • nadmiernym rogowaceniu skóry,
  • bakteriach i wirusach w organizmie,
  • uwarunkowaniach genetycznych,
  • stanie zapalnym skóry.

Chcesz wiedzieć, jak przeprowadzić skuteczne usuwanie pryszczy na czole? Istnieją naturalne sposoby na trądzik, które pomogą pozbyć się kłopotliwej dolegliwości! A może zainteresuje cię także ten artykuł o domowych sposobach na ból żołądka?

1. Jedz zdrowo!

Co jest najlepsze na trądzik? Otóż, najlepsze domowe sposoby na pryszcze to… prawidłowe odżywianie się! Właśnie w tym punkcie tkwi najczęściej problem, jeżeli chodzi o syfy na twarzy. Koniecznie zrezygnuj z części pokarmów, aby zminimalizować zmiany na skórze i nie doprowadzić do tego, że jeszcze mocniej się one… nasilą! Z czego lepiej zrezygnować?

Aby jak najlepiej pozbyć się trądziku, koniecznie wypijaj napary z ziół (np. rumianku czy bratka polnego). Ziołowa detoksykacja oczyści dolegliwości, jakie związane są z nieprawidłową przemianą materii. Pamiętaj również o tym, że pryszcze ropne mogą pojawiać się, bo nie tolerujesz jakiegoś składniku pokarmowego! Koniecznie zweryfikuj więc, co może być głównym źródłem problemu w diecie.

2. Nawadniaj się!

Woda to życie! I nie bez powodu właśnie tak się o niej mówi. Zbilansowaną dietę należy uzupełnić o nawadnianie organizmu, najlepiej niegazowaną wodą źródlaną. Im więcej będziesz wody wypijać, tym lepiej będzie wyglądała cera – odzyskując blask i piękny koloryt. Pamiętaj, że woda wypłukuje toksyny z organizmu, a także poprawia krążenie i wpływa na całą kondycję naszej skóry. Picie wody i codzienne korzystanie z jej właściwości to szybkie sposoby na uporanie się z trądzikiem. Sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na cieknący katar.

Maść cynkowa – co to jest i jak stosować?

Cynk to ważny dla życia i zdrowia pierwiastek śladowy. Prawidłowy poziom cynku jest niezbędny dla zachowania właściwej odporności naszego organizmu. Cynk wpływa również na kondycję włosów, skóry i paznokci. Jego przeciwutleniające działanie przeciwdziała procesom starzenia.

Cynk już w starożytności ceniono jako środek korzystnie działający na skórę. Wykorzystywano go w kosmetykach i preparatach leczniczych. Maści z dodatkiem cynku ceniono zarówno w starożytnym Egipcie, jak i na Dalekim Wschodzie.

Współcześnie maść cynkowa to tani i łatwo dostępny środek sprzyjający zachowaniu zdrowia i urody. Ceny maści cynkowej są przystępne i zaczynają się od ok. 10 zł. Najdroższe preparaty na bazie maści cynkowej kosztują kilkadziesiąt złotych. Wszystko zależy od pojemności, marki, stężenia substancji aktywnych. Preparaty z dodatkiem cynku można podzielić na: preparaty organiczne oraz preparaty nieorganiczne.

Środki zawierające cynk można kupić bez problemu w aptekach, drogeriach i przez internet. Wszędzie znajdziemy ogromny wybór preparatów z tlenkiem cynku.

Maść cynkowa – opinie. Pasta cynkowa – opinie

Maść cynkowa cieszy się bardzo dobrymi opiniami, ze względu na skuteczność i niską cenę.

Używałam maści cynkowej już jako nastolatka na pryszcze – mówi Kinga, dziś mama 3-letniego Franka i 4-miesięcznej Oli. – Teraz też po nią sięgam, gdyż mimo trzydziestki na karku, zdarzają mi się wypryski. A gdy Olka zacznie dojrzewać, też dostanie ode mnie w prezencie, żeby poprawić stan cery – śmieje się Kinga.

Zdaniem Kamili maść cynkowa to świetna alternatywa dla wielu kosmetyków. – Próbowałam wszystkiego: żele, pianki, kremy, plasterki, maseczki, peelingi… a moja cera dalej była tragiczna. Maść cynkowa robi robotę, ale fakt, że trzeba dobrze pocelować w syfa. Smarując na większej powierzchni skóry niestety można ją mocno przesuszyć – ostrzega Kamila.

Również pasta cynkowa, zgodnie z opiniami internautek, działa niezawodnie na wypryski, opryszczkę, trądzik.- Smaruję na noc, a rano moja twarz wygląda doskonale. Polecam na noc, bo nie nadaje się pod makijaż – zwraca uwagę Karolina.

Maść cynkowa – przeciwwskazania

Maść cynkowa może powodować podrażnienia skóry u osób wrażliwych na jej składniki. Zachowaj ostrożność używając równolegle kilku preparatów w tym samym miejscu ciała. Ustal w rozmowie z lekarzem lub farmaceutą, czy nie zachodzi między nimi potencjalnie szkodliwa interakcja. Przeciwskazaniem do użycia maści cynkowej może być również astma.

Unikaj preparatów, które jednocześnie zawierają kwas salicylowy, jeśli twoja skóra jest uszkodzona, masz otwarte rany albo owrzodzenia. Uważa się niekiedy, że maść cynkowa nie jest wskazana u dzieci poniżej 2 r.ż. Jednak częściej poleca się ją w przypadku poważnych pieluszkowych odparzeń także u młodszych dzieci. Jeśli masz wątpliwości omów je ze specjalistą.

– Past cynkowych i maści cynkowych, do których dodano kwas salicylowy, nie wolno stosować na uszkodzoną skórę, ani na rany czy owrzodzenia. Nie powinno się ich również używać na owłosioną skórę głowy. U dzieci młodszych niż 2 lata, trzeba zachować ostrożność i stosować tylko za zgodą lekarza. Tak samo osoby z astmą oskrzelową powinny zasięgnąć porady lekarskiej przed użyciem maści czy past cynkowych – wyjaśnia Maria Głuchowska, terapeutka manualna.

Zastosowania pasty cynkowej

Pastę cynkową stosuje się najczęściej w leczeniu objawowym trądziku, opryszczki i zajadów. Cynk jest również składnikiem kosmetyków dla niemowląt, jednak nie zaleca się stosowania pasty cynkowej do ich pielęgnacji – nawet jeśli cierpią na trądzik niemowlęcy – ponieważ jej działanie jest zbyt intensywne. Nie ma natomiast żadnych przeciwwskazań do używania preparatu przez kobiety w ciąży. Produkt działa powierzchniowo, dlatego nie istnieje ryzyko, że będzie miał niekorzystny wpływ na rozwój dziecka.

Stosowanie pasty cynkowej na pryszcze znacznie skraca czas ich gojenia. Wysusza ropne wypryski i zmniejsza zaczerwienienia. Żeby uzyskać taki efekt, najlepiej nałożyć pastę punktowo po wieczornej pielęgnacji. Pierwsze efekty będą widoczne już rano, ale zabieg trzeba powtarzać kilkakrotnie, pamiętając przy tym, że pasta cynkowa wysusza nie tylko wypryski, ale całą skórę twarzy, dlatego podczas kuracji konieczne jest jej intensywne nawilżanie. Nie zaleca się nakładania produktu na całą twarz, nawet przy licznych zmianach trądzikowych, ponieważ taki zabieg tylko pogarsza ogólną kondycję cery.

Jakie jeszcze są zastosowania pasty cynkowej? Ten prosty w składzie, ale bardzo intensywnie działający preparat świetnie sprawdza się również w leczeniu opryszczki i zajadów. Pasta cynkowa na zajady i tak zwane "zimno" wysusza je, zmniejsza obrzęk i przyspiesza gojenie. W tym przypadku również należy nakładać ją punktowo i zostawić na kilka godzin. Najlepiej wykonywać ten zabieg wieczorem przed snem.

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...

minusem też jest to, że nie może być stosowana jeśli mamy kontakt z promieniami słonecznymi, przyznam że raz pokusiłam się o wyjście z maścią na buzi na powórko, ale zaowocowało to jedynie lekkim łuszczeniem, na ulotce wyczytałam, że leczyć się można Benzacne 4 tygodnie, ale przyznam że stosują ją 6 tydzień i nie zamierzam odstawiać.

Czytaj dalej...

Korzystając z preparatów do zastosowania w domu trudno osiągnąć idealną gładkość, ponieważ łatwo doprowadzić do sytuacji, w której włosy będą odrastały partiami w różnym czasie a skóra będzie szorstka od odrastających włosków.

Czytaj dalej...

Jeśli jednak nie chcemy samodzielnie robić pasty cukrowej do depilacji, możemy kupić ją w drogeriach internetowych - za opakowanie, które wystarczy na co najmniej kilka aplikacji zapłacimy około 15 zł.

Czytaj dalej...