Kategorie

Walka z Pryszczami po 40-tce - Jak Radzić Sobie z Problemami Skórnymi w Dojrzałym Wieku

Wypryski na twarzy – przyczyny

Wypryski na twarzy – wbrew powszechnym twierdzeniom – nie są wcale problemem nastolatków i wieku dojrzewania. Coraz częściej dotykają też osoby starsze, po 30. czy 40. roku życia. Przyczyn ich pojawiania się może być sporo, od niewłaściwej pielęgnacji, przez nieodpowiednią dietę i nadmierny stres, na zaburzeniach hormonalnych i skłonnościach genetycznych kończąc.

Pojedyncze wypryski wcale nie muszą oznaczać, że mamy do czynienia z trądzikiem, choć w wielu przypadkach tak właśnie może być. Jeśli wykwity obejmują dużą powierzchnię, są bolesne i sporych rozmiarów, a do tego niepokoją swoim wyglądem, warto udać się do specjalisty. Pamiętajmy jednak, że wiele problemów skórnych można wyeliminować bądź zniwelować dzięki regularnej i właściwie dobranej pielęgnacji.

Najczęstsze przyczyny wyprysków na twarzy:

  • nieprawidłowa pielęgnacja,
  • niewłaściwa dieta
  • nadmierny stres,
  • zaburzenia hormonalne,
  • nadmierna aktywność gruczołów łojowych,
  • alergie,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • uszkodzenia mechaniczne,
  • czynniki genetyczne,
  • czynniki zewnętrzne (np. zanieczyszczone powietrze).

Wykwity skórne są bezpośrednio związane z nieprawidłową pracą gruczołów łojowych. Sebum w nadmiernej ilości może doprowadzić do pęknięcia gruczołu i pojawienia się stanu zapalnego, który przyjmuje postać grudek, krost, czerwonych bądź ropnych wyprysków. Zmiany pojawiające się na skórze, w przypadku nadmiernej produkcji sebum, powszechnie nazywane są trądzikiem.

Przeczytaj koniecznie: Cera trądzikowa – jak o nią dbać i jakie kosmetyki wybrać?

Przyczyny mogą być również bardzo przyziemne – bardzo często nieestetyczne zmiany skórne pojawiają się w wyniku czynników zewnętrznych, chociażby zanieczyszczonego powietrza, czy też brudu, pyłków, kurzu, które osiadając na skórze, zatykają pory.

Wyprysk kontaktowy na twarzy

W większości przypadków za wypryski na twarzy odpowiadają hormony. Ale zdarza się, że krostki na skórze są skutkiem alergii. Wyprysk kontaktowy pojawia się w wyniku – jak wskazuje nazwa – kontaktu skóry z czynnikiem drażniącym. Może być nim określony składnik kosmetyku bądź np. nikiel zawarty w biżuterii. Takiemu wypryskowi towarzyszy świąd, zaczerwienienie, pieczenie.

Według medycyny chińskiej rozmieszczenie wyprysków na twarzy odzwierciedla stan organizmu i wskazuje, które narządy mogą nie funkcjonować prawidłowo. Pryszcze na czole mogą sugerować, że nie najlepiej działa jelito cienkie i że występują problemy trawienne. Pryszcze na brodzie podpowiadają, żeby lepiej przyjrzeć się narządom miednicy małej. Trądzik na policzkach można wiązać z pracą żołądka, płuc. Z kolei pryszcze pod nosem i wokół ust wiązane są z niewłaściwym działaniem jelita grubego czy serca.

Zmiany hormonalne i ich wpływ na skórę

Zmiany hormonalne mogą znacząco wpływać na stan naszej skóry, nawet w wieku 40 lat. Hormony odgrywają kluczową rolę w regulowaniu produkcji sebum, czyli naturalnego oleju skórnego. W okresie dojrzewania, podwyższony poziom androgenów może prowadzić do nadprodukcji sebum, co powoduje powstawanie pryszczy. Podobnie, zmiany hormonalne w wieku dorosłym, takie jak menopauza, mogą wywoływać zaburzenia hormonalne, które wpływają na skórę.

Jak hormony wpływają na stan skóry w wieku dorosłym? W wieku 40 lat, kobiety często doświadczają spadku poziomu estrogenów i wzrostu poziomu androgenów. Ten hormonalny dysbalans może prowadzić do powstawania pryszczy. Mężczyźni również mogą doświadczyć wahań hormonalnych, które wpływają na stan ich skóry. Dodatkowo, niektóre kobiety mogą zauważyć, że ich skóra staje się bardziej wrażliwa na zmiany hormonalne w czasie cyklu miesiączkowego, co również może przyczyniać się do problemów skórnych.

Menopauza i związane z nią problemy skórne mogą obejmować nie tylko pryszcze, ale także suchość skóry, utratę elastyczności i pojawienie się zmarszczek. W okresie menopauzy skóra traci kolagen, co może prowadzić do jej osłabienia i zwiększenia widoczności niedoskonałości. Aby zminimalizować te skutki, warto stosować produkty do pielęgnacji skóry zawierające składniki nawilżające i wspierające produkcję kolagenu, takie jak kwas hialuronowy i retinol.

Pryszcze podskórne mogą pojawić się w różnych miejscach na twarzy pryszcze podskórne na brodzie, skroniach, policzkach i żuchwie oraz częściach ciała, czasami bardzo nietypowych podskórne pryszcze pod pachami.

Czytaj dalej...

Warto jednak pamiętać, że samodzielna diagnoza na podstawie zdjęć nie zastąpi wizyty u dermatologa, który może zalecić odpowiednie leczenie, takie jak maść na krosty na pupie lub inne specyfiki dostosowane do konkretnej diagnozy.

Czytaj dalej...

Aby poprawić stan skóry i zmniejszyć ryzyko powstawania nowych wyprysków należy nosić lekkie, przewiewne ubrania, wykonane z naturalnych tkanin, które zapewnią odpowiedni przewiew i warunki do gojenia.

Czytaj dalej...

Jeśli trądzik jest nasilony, zazwyczaj zalecane są te same doustne leki na trądzik, jakie przepisywane są w przypadku trądziku pospolitego antybiotyki takie jak tetracyklina, doksycyklina czy erytromycyna, a także, trudniejsze do nakładania, antybiotyki do stosowania miejscowego.

Czytaj dalej...

Suplement diety Prostoxalen zwalcza wszystkie najczęściej występujące dolegliwości związane z łagodnym przerostem prostaty, a także wiele innych objawów chorobowych układu moczowo-płciowego, które pojawiają się u mężczyzn w średnim i podeszłym wieku.

Czytaj dalej...