Pryszcze pojawiające się na małżowinie usznej mogą sygnalizować kłopoty z nerkami. Nie muszą to być poważne choroby, ale w ten sposób wołają o pomoc obciążone nerki, gdy dajemy im zadania trudne do wykonania, np. gdy pijemy zbyt wiele kawy, stosujemy za duże ilości soli w kuchni, lub nadużywamy alkoholu! Nawadnianie organizmu i ograniczenie używek powinno rozwiązać problem (źródło 5).
1 – mp.pl – Trądzik,
2 – Cosmopolitan – What Your Pimples Say About Your Health,
3 – Wprost – Krostki na twarzy, plecach lub pośladkach? Lokalizacja trądziku ma znaczenie,
4 – abcZdrowie – Trądzikowa mapa twarzy. Sprawdź jak twarz komunikuje ci o problemach ze zdrowiem,
5 – ohme.pl – Trądzikowa mapa twarzy.
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.
Wypryski na twarzy – wbrew powszechnym twierdzeniom – nie są wcale problemem nastolatków i wieku dojrzewania. Coraz częściej dotykają też osoby starsze, po 30. czy 40. roku życia. Przyczyn ich pojawiania się może być sporo, od niewłaściwej pielęgnacji, przez nieodpowiednią dietę i nadmierny stres, na zaburzeniach hormonalnych i skłonnościach genetycznych kończąc.
Pojedyncze wypryski wcale nie muszą oznaczać, że mamy do czynienia z trądzikiem, choć w wielu przypadkach tak właśnie może być. Jeśli wykwity obejmują dużą powierzchnię, są bolesne i sporych rozmiarów, a do tego niepokoją swoim wyglądem, warto udać się do specjalisty. Pamiętajmy jednak, że wiele problemów skórnych można wyeliminować bądź zniwelować dzięki regularnej i właściwie dobranej pielęgnacji.
Najczęstsze przyczyny wyprysków na twarzy:
Wykwity skórne są bezpośrednio związane z nieprawidłową pracą gruczołów łojowych. Sebum w nadmiernej ilości może doprowadzić do pęknięcia gruczołu i pojawienia się stanu zapalnego, który przyjmuje postać grudek, krost, czerwonych bądź ropnych wyprysków. Zmiany pojawiające się na skórze, w przypadku nadmiernej produkcji sebum, powszechnie nazywane są trądzikiem.
Przeczytaj koniecznie: Cera trądzikowa – jak o nią dbać i jakie kosmetyki wybrać?
Przyczyny mogą być również bardzo przyziemne – bardzo często nieestetyczne zmiany skórne pojawiają się w wyniku czynników zewnętrznych, chociażby zanieczyszczonego powietrza, czy też brudu, pyłków, kurzu, które osiadając na skórze, zatykają pory.
Wypryski na twarzy można załagodzić domowymi sposobami – za pomocą produktów, które znajdują się niemal w każdym gospodarstwie. Przykładowo, na zaskórniki dobrze zadziała cynamon w połączeniu z miodem albo mieszanka kurkumy i oleju kokosowego. Miejscowo na wypryski można nanieść również ocet jabłkowy.
Walcząc z krostami i wypryskami, należy pamiętać także o ogólnych zasadach:
Ze sporadycznie występującymi wypryskami na twarzy jesteśmy w stanie poradzić sobie sami – właściwą pielęgnacją czy dietą – jeśli natomiast mamy do czynienia z poważnymi zmianami trądzikowymi, warto zasięgnąć opinii specjalisty, który ustali przyczynę, a także wdroży odpowiednie leczenie.
Podobnie, jak w przypadku niektórych innych okolic twarzy, krosty na policzkach pojawiają się najczęściej w wyniku niezdrowego stylu życia i nieprawidłowego sposobu odżywiania się. Przyczyną trądziku na policzkach mogą być alergie pokarmowe. Pryszcze w tych okolicach twarzy mogą również wynikać z nadmiernego gromadzenia się toksyn w organizmie, co może być efektem niezdrowej diety, używek, ale niestety również problemów z wątrobą.
Aby zapobiegać pojawianiu się pryszczy na policzkach warto pamiętać również o częstej zmianie poszewek na poduszki i wietrzeniu pościeli, gdyż tam też mogą bytować wywołujące trądzik patogeny.
Oprócz wrodzonej, naturalnej tendencji skóry do nadmiernego wydzielania sebum, stresu, reakcji na niektóre produkty do pielęgnacji włosów, bądź nadmiaru produkcji prolaktyny, do częstych przyczyn trądziku na czole zalicza się niewystarczające nawodnienie organizmu, niezdrowy sposób odżywiania się i nieprawidłową pracę układu pokarmowego.
Zaburzenia pracy układu pokarmowego mogą w licznych przypadkach wynikać z niewłaściwej diety - choć nie ma na to niezbitych dowodów naukowych - bogatej w śmieciowe jedzenie i kofeinę (źródło 3).
Pryszcze na górnej części czoła raczej sygnalizują problemy z układem trawiennym - niezdrowa dieta itp. Jeśli zajęta jest dolna część czoła, to winowajcami mogą być stres, zbyt mała ilość snu, oraz odwodnienie organizmu.
Jeśli pragniesz pozbyć się trądziku na czole, to przede wszystkim unikaj stresu, zadbaj o wystarczającą ilość snu, pij odpowiednie ilości płynów i zacznij zdrowo się odżywiać.
wypróbować domowe sposoby na ropne pryszcze maseczki na bazie glinki, delikatne złuszczanie za pomocą peelingów enzymatycznych, stosowanie octu jabłkowego lub leków dostępnych bez recepty zawierających kwas salicylowy i azelainowy oraz nadtlenek benzoilu,.
Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.
Warto mieć na uwadze, że trądzik młodzieńczy to przede wszystkim problem z rozchwianą gospodarką hormonalną, która w tym okresie wpływa nie tylko na nasze ogólne samopoczucie, ale również na nasz wygląd.
Ważna jednak jest także codzienna pielęgnacja przesuszonej i swędzącej skóry - zwykle zaleca się natłuszczanie jej i nawilżanie za pomocą kosmetyków z grupy emolientów emulsje do kąpieli, kremy, maści, lotiony.