Skora schodzi z twarzy i piecze - Przyczyny i Skutki

Leczenie zapalenia skóry

Kiedy tylko zauważymy na swojej skórze jakieś niepokojące zmiany, należy jak najszybciej udać się do lekarza pierwszego kontaktu, dermatologa bądź alergologa. Po obejrzeniu zmian, lekarz będzie mógł zalecić odpowiednie leczenie bądź skieruje na dodatkowe badania.

Leczenie zapalenia skóry polega przede wszystkim na stosowaniu przepisanych maści oraz kremów (mogą zawierać sterydy, substancje przeciwzapalne i antygrzybicze). Specjalista może również zalecić łykanie tabletek. Leczenie tej choroby uzależnione jest od rozległości zmian, nasilenia objawów subiektywnych i stanu zapalnego. Istotny przy podejmowaniu prób wyleczenia jest wiek pacjenta.

Aby zapobiec zapaleniu skóry, bardzo ważne jest to, by odpowiednio o nią zadbać. Powinniśmy pamiętać o stosowaniu kosmetyków (np. do skóry wrażliwej) i w miarę możliwości należy unikać substancji, które wywołują reakcję alergiczną.

Pieczenie skóry - przyczyny

Podrażnienie i zaczerwienie skóry twarzy może wywołać wiele różnych czynników, poczynając od niekorzystnych warunków atmosferycznych, na drażniących kosmetykach kończąc. Najczęstsze przyczyny pieczenia skóry twarzy to:

*nadmierna ekspozycja na światło słoneczne bez zastosowania odpowiedniego kremu z filtrem UV (poparzenie słoneczne)
*niekorzystne warunki pogodowe, takie jak wiatr czy mróz
*reakcja alergiczna na określony produkt spożywczy bądź składnik kosmetyku
*zbyt intensywne oczyszczanie skóry, np. przy użyciu silnych żeli myjących czy peelingów
*stosowanie niewłaściwych produktów pielęgnacyjnych, np. kiedy mamy cerę wrażliwą lub problem z suchością skóry.

Najlepiej jest zacząć od zdiagnozowania przyczyn i ewentualnego wyeliminowania szkodliwych czynników. Co jednak zrobić, kiedy wiemy już co zaszkodziło naszej skórze, ale nadal dokucza nam pieczenie skóry?

Pieczenie skóry twarzy – jakie są jego przyczyny?

Pieczenie twarzy i towarzyszące mu symptomy mogą mieć różne przyczyny. Do najczęstszych czynników, które wywołują ten objaw skórny, należą:

  • ekspozycja na niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak mróz czy silny wiatr bez odpowiedniej ochrony,
  • ekspozycja na promieniowanie UV – zbyt długie przebywanie na słońcu bez stosowania kremu z filtrem czy zbyt długie sesje w solarium. W obu sytuacjach może dojść do podrażnienia skóry,
  • błędy w pielęgnacji – stosowanie kosmetyków (kremów, podkładów, żelów do mycia), które nie są dostosowane do Twojego rodzaju skóry lub zawierają podrażniający składnik,
  • zbyt częste i intensywne oczyszczanie skóry – pamiętaj, że peelingi nie są przeznaczone do codziennego stosowania i – dla uzyskania optymalnego efektu – wystarczy używać ich kilka razy w tygodniu,
  • reakcja alergiczna na składnik kosmetyku lub składnik pokarmowy. Pieczenie skóry po jedzeniu może oznaczać uczulenie na konkretny element Twojego jadłospisu,
  • niedostateczne nawodnienie – pieczenie skóry pojawia się nie tylko po spożyciu produktów, na które masz alergię, ale również wtedy, gdy nie dbasz o odpowiednie nawodnienie organizmu. Odwodniona skóra jest bardziej skłonna do podrażnień, dlatego tak ważne jest nawilżanie jej od wewnątrz poprzez spożywanie minimum 1,5–2 l płynów dziennie.

Bardzo sucha łuszcząca się skóra twarzy również może być objawem przetłuszczania się skóry, co jest z jednej strony paradoksalne, ale w rzeczywistości często związane z używaniem agresywnych kosmetyków dosłownie obdzierających skórę z jej płaszcza hydrolipidowego.

Czytaj dalej...

Krem bazuje na skwalanie, który świetnie wspiera barierę hydrolipidową, jest też olej z awokado, nawilżająca trehaloza, olej z nasion szałwii Hiszpańskiej Chia , przeciwtrądzkowy ekstrakt z oczaru wirginijskiego oraz kompleksy wspierające odporność skóry.

Czytaj dalej...

Im lepiej lekarz medycyny estetycznej jest w stanie dostosować leczenie do konkretnego pacjenta, tym bardziej prawdopodobne jest, że wynik będzie optymalny pod względem estetycznym i związany z większym stopniem zadowolenia.

Czytaj dalej...

Ważne jest również dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości cynku i witamin, w tym witaminy A, witaminy z grupy B takie jak biotyna, kwas foliowy , a także witaminy C i E, które są kluczowe dla zdrowia włosów,.

Czytaj dalej...

W obszarze twarzy choroba ta zlokalizowana jest w strefach tłustych bogatych w gruczoły łojowe na płatkach nosa, na fałdach nosowo-wargowych, w strefie wokół brwi i przy brwiach czy wokół ucha zewnętrznego.

Czytaj dalej...