Delikatna skóra twarzy noworodka - tajemnice opieki i ochrony

Jak pielęgnować suchą, złuszczającą się skórę u dzieci?

Już skóra noworodka wymaga odpowiedniej pielęgnacji, by zapobiegać nadmiernemu wysuszeniu oraz podrażnieniom. Zwykle wystarcza smarowanie preparatem pielęgnującym po kąpieli, ale jeśli dziecku schodzi skóra w widoczny sposób, należy to robić częściej.

Znane i lubiane oliwki dla niemowląt i inne środki na bazie parafiny ciekłej, choć stosowane od lat, mogą okazać się niewystarczające na schodzącą skórę u dziecka – ich działanie jest krótkie i skóra niemowlaka potrzebuje czasem dodatkowego natłuszczenia w ciągu dnia. Parafina może również zatykać pory skórne u dziecka i być przyczyną zmian o typie trądziku niemowlęcego (wywoływać lub nasilać jego objawy).

Czym smarować w takim razie skórę dziecka po kąpieli? Dobrym wyborem będą preparaty nawilżająco-natłuszczające, tak zwane emolienty dla niemowląt, które mogą być stosowane już od pierwszego dnia życia dziecka. Ich działanie jest dużo dłuższe, niż preparatów na bazie parafiny, dzięki czemu łatwiej zapobiegać wysuszeniu i łuszczeniu się skóry. Ponadto większość z nich nie zawiera konserwantów, ani substancji zapachowych, które mogłyby powodować łuszczenie się skóry u noworodka.

Sucha skóra głowy u niemowlaka – o czym świadczy?

Sucha, łuszcząca się skóra twarzy niemowlaka i owłosionej części głowy jest najbardziej charakterystyczna dla AZS. Objawem atopowego zapalenia skóry są grudki na rumieniowym podłożu, którym towarzyszy nasilony świąd oraz nawrotowy charakter zmian. Ponadto w rodzinie można prześledzić skłonność do występowania atopii.

Dziecko ze skórą atopową jest niespokojne z powodu świądu, który odczuwa. U starszych dzieci w przebiegu AZS występuje sucha skóra na nogach i rękach. U pielęgnacji należy stosować specjalne preparaty nawilżająco-natłuszczające (emolienty), które odbudowują ochronną warstwę skóry, łagodząc przy tym swędzenie ciała.

Sucha skóra niemowlaka na czole i na owłosionej części głowy może być początkiem łojotokowego zapalenia skóry. Na skórze dziecka pojawiają się rumieniowo-złuszczające się zmiany. Grudki te z czasem zaczynają wytwarzać żółtej barwy tłustą wydzielinę, która zastyga na skórze głowy. W przebiegu tych zmian dziecko jest spokojne, wyraźnie zmiany na przesuszonej skórze głowy nie swędzą niemowlaka.

Powstawanie ciemieniuchy jest to spowodowane nadmiarem androgenów przekazanych dziecku od mamy. Odpowiednia pielęgnacja skóry głowy, wyczesywanie zmian, wykorzystanie oliwek i emolientów, pozwala zmiękczyć ciemieniuchę. Zmiany skórne u dziecka powinny same zniknąć, jednak należy zwracać uwagę, aby nie spowodować ich rozprzestrzeniania się.

Magdalena Rosińska

Magdalena Rosińska, absolwentka wydziału lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, obecnie lekarz stażysta w MCM im. K. Jonschera w Łodzi

Komentarze i opinie (2)

Lona
opublikowany 06.04.2022

U mojej córki na AZS sprawdza się emolientowy balsam Atoderm Intensive Baume, nawilża i natłuszcza skórę na długo, łagodzi podrażnienia to Bioderma .

Ania
opublikowany 15.12.2023

Witam u mojego syna pojawił się niewielki bąbelek na szyi , utrzymuje się już pół roku . Ja też miałam nieraz skure tak przyciętą i znikło a u syna nie zanika . Lekarz dał skierowanie do chirurga na wycięcie bąbelka ale wolałabym żeby nie było tak drastycznie . Może jest jakiś krem żeby to zanikło.

Przeczytaj również

Może zainteresuje cię

Chrypka u dziecka – przyczyny, leczenie i domowe sposoby na zachrypnięty głos dziecka Kolka u niemowlaka – po czym poznać, że dziecko ma kolkę? Ile trwa kolka i jak ją złagodzić? Krzywica – przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie krzywicy u dzieci Krew w kupce niemowlaka – jakie są przyczyny, co to znaczy, co robić, kiedy do lekarza? Opryszczka u dzieci – objawy, leczenie i sposoby na opryszczkę wargową u dziecka Swędzenie odbytu u dziecka – jakie są przyczyny i jak pomóc, kiedy swędzi odbyt?

Kwas hialuronorowy i niacynamid

Jedną z substancji, z którą zdecydowanie warto łączyć niacynamid, jest kwas hialuronowy. Ten składnik wykazuje silnie nawilżające właściwości i jest substancją naturalnie występującą w naszym organizmie w postaci hialuronianu sodu. Znajdziemy go przede wszystkim w skórze, ale także mazi stawowej, ścianach naczyń krwionośnych czy ciele szklistym oka. Co bardzo ważne, znajduje się w macierzy, która wypełnia komórki skóry, dzięki czemu sprawia, że skóra jest nie tylko nawilżona, ale też wygląda na jędrną, gładką, sprężystą. Właściwości kwasu hialuronowego można porównać do działania gąbki. To substancja o działaniu higroskopijnym, która jest w stanie związać nawet 1000-krotność wody w porównaniu do swojej masy. Kwas hialuronowy zatrzymuje wodę w organizmie, a dokładniej w skórze właściwej, niestety wraz z wiekiem, podobnie jak w przypadku kolagenu i elastyny, ilość tej substancji w naszej skórze znacznie się zmniejsza, co sprawia, że ta staje się wiotka, pozbawiona jędrności i bardzo często brakuje jej nawilżenia. Stosując produkty wzbogacone w kwas hialuronowy i niacynamid, na przykład w formie serum, dostarczasz swojej skórze dawkę regeneracji oraz nawilżenia i wygładzenia. Serum z kwasem hialuronowym i niacynamidem szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku mocno przesuszonej skóry.

Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety, także pod względem pielęgnacji. Niacynamid to substancja, którą bez przeszkód możemy stosować w ciąży zarówno do pielęgnacji twarzy, ciała, jak i włosów. Co więcej, pomaga ona zapobiegać powstawaniu przebarwień, które mogą pojawić się w ciąży i rozjaśnia już istniejące. Dodatkowo wpływa korzystnie na gładkość i elastyczność skóry.

Łuszcząca się skóra u noworodka – co to oznacza?

Kiedy noworodkowi łuszczy się skóra, rodzice podejrzewają zwykle podłoże chorobowe. Nie zawsze jednak złuszczanie naskórka stanowi oznakę patologii.

Powszechnym zjawiskiem u zdrowych dzieci jest poporodowe łuszczenie się skóry, pojawiające się już w pierwszych dobach po porodzie. Noworodkowi schodzi skóra na dłoniach, stopach oraz tułowiu, a proces ten może utrzymywać się do 2–3 tygodni. Poporodowe łuszczenie się skóry pojawia się szczególnie często u dzieci urodzonych po terminie.

Sucha skóra u noworodka to także wynik zmiany środowiska. W czasie ciąży delikatna skóra dziecka jest chroniona przez maź płodową, a noworodek cały czas przebywa w środowisku wodnym. Po urodzeniu jest ona narażona na gwałtowne wysuszenie. Rogowacenie naskórka z czasem mija samoistne.

Dla mężczyzn NIVEA MEN Anti-Age Power Serum Przeciw Przebarwieniom łączy hialuron z opatentowanym składnikiem przeciw przebarwieniom LUMINOUS630, zapewniając redukcję ciemnych plam i działanie przeciwstarzeniowe.

Czytaj dalej...

Dzięki temu, że skład kosmetyków jest zdecydowanie bardziej limitowany, nie tylko zmniejsza się ryzyko podrażnień, ale również zwiększa skuteczność działania, co ostatecznie przekłada się na lepsze samopoczucie i wygląd.

Czytaj dalej...

Jednym z głównych jej patomechanizmów jest zaburzenie procesów keratynizacji następuje skrócenie cyklu rogowacenia naskórka z 28 do około 4 dni , w wyniku czego dochodzi do gwałtownego, nadmiernego rogowacenia i złuszczania się naskórka.

Czytaj dalej...

tłusty do cery suchej - w jego składzie znajdują się przede wszystkim lipidy, czyli kwasy tłuszczowe, ceramidy i inne związki nie rozpuszczające się w wodzie, wypełniające przestrzeń międzykomórkową, niczym cement.

Czytaj dalej...

Nieestetycznych łusek na twarzy najszybciej pozbędziesz się stosując delikatny peeling pamiętaj jednak, by w przypadku suchej, cienkiej i delikatnej skóry, nie pocierać nim za mocno naskórka i nie wykonywać go zbyt często.

Czytaj dalej...