Pryszcze na głowie - Czy szampon jest kluczem do rozwiązania?
3 produkty, które pomogą Ci zwalczyć krosty na głowie
W leczeniu krost na głowie niezwykle ważne jest zachowanie prawidłowej higieny. Ważne jest, aby codzienna pielęgnacja odbywała się przy pomocy odpowiednich kosmetyków. Szczególną uwagę warto zwrócić na:
1 . PHARMACERIS H STIMUPEEL Oczyszczający Peeling Trychologiczny
To kosmetyk, który doskonale usuwa zanieczyszczenia i wspiera proces złuszczania martwego naskórka. Przyczynia się do przywrócenia skórze głowy fizjologicznej równowagi oraz odblokowuje ujścia mieszków włosowych.
2 . PHARMACERIS H-SEBOPURIN Szampon Normalizujący Do Skóry Łojotokowej
Szampon przywraca prawidłową pracę gruczołów łojowych oraz równowagę naturalnej mikroflory skóry głowy. Łagodzi podrażnienia i świąd, a przede wszystkim doskonale oczyszcza. Formuła wzbogacona jest o biotynę, ekstrakt z łopianu, sole cynku, proteiny pszeniczne oraz piroktonian olaminy.
3 . IOSSI Olej Do Włosów Przetłuszczających Się
To olejek dedykowany włosom ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Dzięki olejkowi ylang-ylang reguluje pracę gruczołów łojowych i wydzielanie sebum. Jest w 100% naturalny. Można stosować go jako wcierkę w skórę głowy lub na przesuszone końcówki.
Skąd biorą się krosty na głowie?
Krosty na powierzchni skóry głowy mogą mieć różną przyczynę. Często są spowodowane błędami pielęgnacyjnymi lub działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Zdarza się też, że są objawem chorób, które wymagają leczenia. Poznanie przyczyny krost na głowie jest ważne, ponieważ tylko dzięki temu można wdrożyć skuteczne działania lecznicze.
Zapalenie mieszków włosowych
Krosty na głowie mogą pojawić się przy zapaleniu mieszków włosowych. Mieszki włosowe to wąskie szczeliny w skórze. Dojrzewają w nich i wyrastają z nich włosy. Zapalenie mieszków włosowych jest skutkiem infekcji. Skóra głowy ma swoją własną mikroflorę bakteryjną. Gdy dochodzi do jej zaburzenia (np. na skutek nieprawidłowych nawyków), na jej powierzchni zaczynają namnażać się patogeny, które następnie wnikają do mieszków włosowych. Objawem zapalenia mieszków włosowych są ropne krosty, często otoczone rumieniem.
Grzybica skóry głowy
Krosty na skórze głowy można zaobserwować również w przebiegu grzybicy. Jest to choroba infekcyjna wywołana przez grzyby dermatofitowe. Na jej wystąpienie szczególnie narażone są osoby zmagające się z obniżeniem odporności, po długotrwałej kuracji antybiotykowej lub sterydowej oraz nieodpowiednio dbające o higienę.
W przebiegu grzybicy skóry głowy zaobserwować można grudki i krosty. Wykwity powodują swędzenie. Często rozwija się również stan zapalny. Infekcji zwykle towarzyszy nadmierne wypadanie włosów (odrastają one po wyleczeniu infekcji).
Trądzik
Pryszcze na głowie pojawiają się również przy trądziku. Bardzo często dotyczy to osób młodych, w okresie dojrzewania. W ich przypadku schorzenie jest skutkiem zmian hormonalnych, które zaburzają czynność gruczołów łojowych. Zwykle krosty obecne są nie tylko na skórze głowy, ale także na twarzy, a niekiedy też na plecach i dekolcie. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że trądzik nie jest tylko chorobą wieku młodzieńczego. Coraz częściej chorują na niego dorośli. Objawy są w obu przypadkach takie same.
Krosty na głowie i ich charakterystyka
Krosta to wykwit w postaci pęcherza lub pęcherzyka. Wystaje on ponad powierzchnię skóry. W jego wnętrzu znajduje się treść ropna. Jest ona obecna od samego początku lub pojawia się dopiero po pewnym czasie, gdy krosta zostanie nadkażona bakteryjnie.
Krosta z reguły jest niewielka. Jej średnica nie przekracza 1 centymetra. Większe zmiany skórne zaliczane są już do ropni. Potocznie krosty są określane mianem "pryszcze". Nie zawsze jednak są one związane z trądzikiem.Krosty na głowie mogą występować bez żadnych objawów. Zdarza się jednak, że towarzyszą im dodatkowe dolegliwości. Zwykle dzieje się tak, gdy rozwinie się stan zapalny. Wówczas krosta staje się tkliwa i bolesna, a niekiedy pojawia się także świąd skóry.
Skąd się biorą pryszcze na głowie?
- zbyt duża ilość cukru w diecie,
- stres,
- brak równowagi hormonalnej,
- zanieczyszczenia,
- zbyt częste używanie suszarki i przegrzewanie skóry głowy,
- źle dobrane kosmetyki do pielęgnacji,
- a wreszcie – zbyt rzadkie mycie włosów.
Podobnie jak w przypadku zmian trądzikowych na twarzy, krostek pod włosami nie wolno wyciskać, a trądzik nie zniknie bez odpowiedniego leczenia. Więcej – zaniedbany, może być przyczyną nadmiernego wypadania włosów oraz rozległych stanów zapalnych.
Jednak leczenie pryszczy na głowie nie jest łatwe. Bariera, jaką są włosy, skutecznie utrudnia bowiem nanoszenie wszelkich maści i kremów leczniczych. Obcinanie włosów to jednak ostateczność – pryszcze staną się wtedy lepiej widoczne.
Jeśli zmiany ropne nie znikają po kilku dniach, jest ich więcej, a włosy się przetłuszczają, konieczna jest wizyta u dermatologa, który zaleci odpowiednią terapię lekami na receptę.
W przypadku trądziku na głowie można stosować niemal wszystkie preparaty antytrądzikowe do skóry – wyjątkiem są te z nadtlenkiem benzoilu, który może rozjaśniać włosy. Dobre efekty daje stosowanie cynku i kwasu salicylowego, które wysuszają ropne zmiany i dezynfekują skórę. Pomóc mogą również szampony przeciwłupieżowe z ketokonazolem oraz z cyklopiroksyną.
Może to zapalenie mieszków włosowych?
Ropiejące krostki na skórze głowy mogą być objawem zapalenia mieszków włosowych. Jego przyczyną mogą być zarówno bakterie (np. gronkowiec złocisty), jak i wirusy (wirus opryszczki) czy drożdżaki.
Dochodzi do niego wówczas, gdy drobnoustroje wnikają do mieszka przez ujścia gruczołów i tam wywołują stan zapalny. Wokół włosa pojawia się wtedy piekący, swędzący pęcherzyk wypełniony żółtawym płynem. Wówczas niezbędna jest wizyta u dermatologa. Zapalenie mieszków włosowych najczęściej wywołują bakterie, dlatego zazwyczaj lekarz przepisuje antybiotyk.

Krosty na głowie – przyczyny. Skąd się biorą strupy we włosach?
Przyczyn powstawania pryszczy na głowie może być wiele. Najczęstszą są zmiany hormonalne, które często występują w okresie dojrzewania, kiedy człowiek przechodzi okres pokwitania.
Przyczyny:
Zmiany hormonalne
Kobiety są szczególnie podatne na zmiany hormonalne i mogą zauważyć wzrost liczby strupków podczas cyklu miesiączkowego lub ciąży (choć zazwyczaj dzieje się to podczas stosunków intymnych). Zmiany hormonalne nie zawsze są nagłe, pojawiają się z czasem, jako część procesu starzenia się lub innych naturalnych procesów, co również może przyczynić się do zwiększenia liczby ognisk. Mężczyźni mogą również doświadczać zmian hormonalnych ze względu na wiek oraz czynniki związane ze stylem życia, takie jak nadmierne spożywanie alkoholu czy palenie papierosów.
Niezbilansowana Dieta
Jeśli masz złe nawyki żywieniowe i nie otrzymujesz wystarczającej ilości składników odżywczych z pożywienia, twój organizm będzie produkował więcej sebum niż zwykle – tłustej substancji, która pomaga utrzymać skórę w zdrowiu, nawilżając ją od wewnątrz, ale może też zatykać pory, jeśli nie jest wystarczająco nawilżona!
Niewłaściwa higiena
Niewłaściwa higiena również przyczynia się do powstawania pryszczy na głowie, ponieważ pozwala bakteriom rozwijać się w porach i zatykać je zanieczyszczeniami, powodując powstawanie strupów i ropnych zgrubień.
Brak snu
Wystarczająca ilość snu jest ważna dla ogólnego stanu zdrowia, a ponadto pomaga regulować poziom hormonów, które kontrolują produkcję sebum. Niewystarczająca ilość snu może sprawić, że organizm będzie produkował więcej sebum niż zwykle, co prowadzi do zatykania porów i powstawania wyprysków.
