Alergia na brzuchu - Przyczyny, Objawy i Sposoby Leczenia
Alergiczny nieżyt nosa a zapalenie zatok przynosowych
Niestety, objawy alergicznego zapalenia nosa często myli się z objawami zapalenia zatok przynosowych, które najczęściej jest spowodowane zakażeniem wirusowym (przeziębieniem). Warto wiedzieć, jakie różnice w objawach występują w przebiegu tych dwóch chorób (tabela poniżej).
co najmniej 2 z następujących objawów, utrzymujących się przez >1 h przez większość dni:
- wyciek wodnistej wydzieliny z nosa
- kichanie, szczególnie o napadowym charakterze
- świąd nosa
- zapalenie spojówek
- jednostronne objawy
- niedrożność nosa bez innych objawów
- wyciek śluzowo-ropnej wydzieliny z nosa
- ściekanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła
- gęsty śluz i/lub
- brak wycieku wydzieliny z nosa - ból nosa i gardła
- nawracające krwawienie z nosa
- upośledzenie węchu
Wysypka alergiczna
Zmiany skórne pojawiające się pod wpływem kontaktu z alergenami kontaktowymi (są to często substancje chemiczne) u uczulonych na nie osób to wyprysk kontaktowy. Objawami wyprysku kontaktowego jest silny świąd skóry, na powierzchni której tworzy się zaczerwienienie, łuszczące się grudki oraz pęcherzyki. Przeczytaj więcej: Wyprysk kontaktowy.
W przebiegu alergii może pojawić się także pokrzywka. Objawami pokrzywki jest pojawienie się na skórze bąbli pokrzywkowych, które są swędzące (niekiedy bolesne lub piekące), wypukłe, porcelanowobiałe lub różowe, dobrze ograniczone, otoczone przez zaczerwienioną skórę (rumień). Bąble są wyniosłe ponad powierzchnię skóry, szybko powstają i ustępują, nie pozostawiają zmian na skórze. Bąble mogą się zlewać, tworząc rozmaite kształty, i zajmować różną powierzchnię skóry. Bąble pokrzywkowe przypominają skutki poparzenia pokrzywami.
Pokrzywce najczęściej towarzyszy świąd. Przeczytaj więcej: Pokrzywka
Objawy alergii w pytaniach i odpowiedziach
Zobacz także
Alergie skórne - testy W rutynowej diagnostyce alergologicznej wykonuje się przede wszystkim dwa rodzaje testów: skórne testy punktowe oraz naskórkowe testy płatkowe.
Alergia a kontrolne wizyty u lekarza Podczas kontrolnych wizyt lekarskich alergolog skupia się na ocenie objawów zgłaszanych przez chorego.
Leczenie alergii Chociaż alergia towarzyszy nam często przez długie lata, właściwe leczenie pozwala na złagodzenie jej objawów i normalne życie. Zaniedbanie terapii może natomiast prowadzić do powikłań lub pogłębiania się alergii.
Uczulenie na czosnek u dzieci. Co robić?
Uczulenie na czosnek u dziecka może występować tak samo, jak u osób dorosłych. Co więcej – choć nie ma w tej materii danych epidemiologicznych, można zakładać, iż zwykle objawia się ono właśnie w pierwszych latach życia.
Alergie pokarmowe mają to do siebie, że manifestują się już przy pierwszych kontaktach z danym produktem. Często dzieje się to między 6 a 12 miesiącem życia, gdy dieta malucha jest rozszerzana o kolejne pokarmy, z których część może się okazać alergizująca.
Zatem to, czy wystąpi uczulenie, zależy od indywidualnej predyspozycji dziecka (ewentualna alergia na czosnek) oraz momentu, w którym produkt ten znajdzie się w jadłospisie. Może to być około 11-12 miesiąca życia, bo wtedy teoretycznie zaleca się wprowadzenie tego warzywa do menu dziecka. W praktyce oczywiście może się to stać w innym czasie, z reguły późniejszym.
Co robić obserwując alergię na czosnek u dziecka? W pierwszej kolejności - uprawdopodobnić podejrzenie w badaniach oraz w czasie konsultacji z lekarzem. Zwłaszcza w okresie niemowlęcym dziecko styka się z tak dużą ilością nowych produktów żywnościowych oraz innych alergenów, że samodzielna identyfikacja jednego konkretnego czynnika może być bardzo trudna.
Jeśli wstępna diagnoza potwierdzi się, wdrażane jest standardowe postępowanie. Możliwe jest leczenie przyczynowe i objawowe, podstawę stanowi jednak profilaktyka.
Stosuje się u dorosłych i młodzieży w wieku 12 lat i powyżej w celu złagodzenia objawów kataru siennego (katar, zatkany nos, kichanie, świąd oraz zaczerwienione i łzawiące oczy) oraz innych postaci alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i alergicznego zapalenia spojówek (obrzęk, świąd, zaczerwienione i łzawiące oczy). Lek może być również stosowany do leczenia swędzących wysypek skórnych (bąble lub pokrzywka). Bilastyna hamuje powstawanie bąbli oraz zaczerwienienia skóry przez 24 godziny po przyjęciu pojedynczej dawki, dzięki czemu poprawia się jakość snu i jakość życia
Alergia na brzuchu – reakcja na związki chemiczne w preparatach do prania
Mechanizm powstawania alergii na związki chemiczne w preparatach do prania jest analogiczny jak w przypadku uczulenia na kosmetyki. Hapten łączy się z białkiem wewnątrz organizmu po pokonaniu bariery naskórkowej i zostaje rozpoznany przez system immunologiczny jako zagrożenie.
Jeśli więc zaobserwujesz wysypkę u dziecka (na plecach i brzuchu) albo zauważysz niepokojące zmiany na swoim ciele po zastosowaniu nowego płynu czy proszku do prania – może być to znak, że produkt ma działanie alergizujące.
Najczęściej pojawieniu się uczulenia (wysypki) na brzuchu czy plecach towarzyszy świąd skóry i rumień , który wzmaga się w wyniku drapania. Ponadto mogą pojawić się pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym, a sam naskórek może zacząć się nadmiernie przesuszać i łuszczyć.