Depilacja laserowa w domu - przeciwwskazania

Depilacja laserowa – przebieg

Depilacja laserowa nie jest pojedynczym zabiegiem . Składa się średnio z 6-9 wizyt , w zależności od koloru i grubości włosa, a także indywidualnych predyspozycji. Na pierwszej wizycie kosmetolog przeprowadza dokładny wywiad, a następnie dobiera parametry depilacji i wykonuje próbę laserową (najczęściej w niewidocznym miejscu). Próba laserowa służy ocenie reakcji skóry na wiązkę laserową, a także wystąpieniu ewentualnych działań niepożądanych.

Na kolejnym spotkaniu przeprowadza się właściwą depilację. Polega to na wykonaniu serii „strzałów” laserem w miejscu, z którego chcemy pozbyć się owłosienia. Sam zabieg jest dość krótki. W zależności od indywidualnych odczuć może być nieco bolesny, skóra po nim może być lekko podrażniona, zaczerwieniona i rozgrzana . Po zabiegu może również pojawić się bolesność i tkliwość miejsca poddanego zabiegowi. Bardzo rzadko dochodzi do poparzeń czy wystąpienia pęcherzy. Wszystkie opisane wyżej łagodne reakcje po zabiegu znikają w przeciągu 1-3 dni.

Kiedy wstrzymać się z depilacją laserową?

Nawet jeśli nie masz bezwzględnych przeciwwskazań do depilacji laserowej, czasem lepiej odłożyć zabieg w czasie dla własnego komfortu i bezpieczeństwa. Warto wstrzymać się z depilacją, jeśli niedawno przeszłaś inny zabieg kosmetyczny w tej okolicy , np. peeling chemiczny czy mikrodermabrazję. Skóra potrzebuje czasu na regenerację.

Jeśli planujesz ważne wydarzenie, takie jak ślub, sesja zdjęciowa czy wyjazd na wakacje, nie zostawiaj depilacji laserowej na ostatnią chwilę . Mogą wystąpić przejściowe skutki uboczne, takie jak zaczerwienienie, obrzęk czy drobne strupki, które goją się przez kilka dni. Umów zabieg odpowiednio wcześniej, aby mieć pewność, że skóra będzie gładka i zadbana na ważną dla Ciebie okazję.

Pamiętaj też, że depilacja laserowa wiąże się z pewnymi ograniczeniami po zabiegu. Przez kilka dni należy unikać kąpieli słonecznych, solarium, sauny, gorących kąpieli czy basenu . Jeśli w najbliższym czasie planujesz aktywności, które uniemożliwią Ci przestrzeganie tych zaleceń, lepiej przełóż zabieg.

Choroby i stany wykluczające depilację laserową

Niektóre choroby i stany zdrowotne całkowicie wykluczają możliwość poddania się zabiegowi depilacji laserowej. Wśród nich znajdują się choroby nowotworowe , które ze względu na osłabiony układ odpornościowy i zwiększone ryzyko powikłań, uniemożliwiają skorzystanie z tego typu zabiegów. Kolejnym przeciwwskazaniem jest nieunormowana cukrzyca, która może prowadzić do problemów z gojeniem ran i infekcji po zabiegu.

Osoby cierpiące na zaburzenia krzepliwości krwi również powinny zrezygnować z depilacji laserowej , ponieważ istnieje u nich podwyższone ryzyko krwawień i powstawania siniaków. Podobnie, pacjenci ze wszczepionym rozrusznikiem serca muszą unikać zabiegów z użyciem lasera, gdyż może on zakłócać pracę urządzenia.

Przeciwwskazaniem są także niektóre choroby skóry, takie jak bielactwo czy łuszczyca . W przypadku bielactwa, ze względu na brak melaniny w skórze, laser może nie przynieść oczekiwanych efektów, a nawet doprowadzić do poparzeń. Natomiast łuszczyca wiąże się z nadmierną wrażliwością i skłonnością do podrażnień, dlatego depilacja laserowa nie jest wskazana.

Na czym polega depilacja laserowa?

Depilacja laserowa polega na usunięciu włosów poprzez uszkodzenie mieszka włosowego za pomocą wiązki światła lasera . Zakres fal zdolnych wywołać opisane wyżej uszkodzenie wynosi 630-1200 nm. Zjawisko to jest całkowicie bezpieczne dla człowieka i nie zaburza funkcjonowania organizmu.

Depilacja laserowa jest uzależniona od koloru włosa , który z kolei uwarunkowany jest stopniem wysycenia specyficznym chromatoforem. W przypadku depilacji laserowej jest nim melanina . Najbardziej skuteczna depilacja następuje w momencie, kiedy naświetla się laserem komórki macierzyste, wybrzuszenia, brodawki oraz macierz włosa, które znajdują się w fazie wzrostu włosa. Jeśli jednak włos nie ulegnie całkowitemu zniszczeniu w tej fazie, przejdzie w fazę spoczynku, w której nastąpi jego wypadnięcie, a następnie ponowny wzrost.

Już po pierwszym zabiegu depilacji laserowej fazy wzrostu włosa mogą zostać zsynchronizowane, co przełoży się na redukcję owłosienia .

Zabiegi depilacji laserowej należy powtarzać co 4-8 tygodni , aby mieć pewność, że mieszki włosowe zostały uszkodzone w odpowiedniej fazie wzrostu włosa.

Aparat do depilacji IPL, emituje dokładnie taką wiązkę promienia, która oddziałuje tylko na barwnik znajdujący się w naszych włosach rozgrzewa go do tego stopnia, że cała cebulka ulega zniszczeniu bez ryzyka uszkodzenia otaczającej ją skóry.

Czytaj dalej...

Depilacja laserowa IPL RF, wykonywana przez profesjonalnego kosmetologa w klinice QCL, zapewnia oczekiwane i długotrwałe efekty jedna wizyta pozwala usunąć około 15-30 owłosienia w obszarze zabiegowym, zaś ich seria - około 80-90.

Czytaj dalej...

Warto pamiętać, że zabieg laserem diodowym jest niemal całkowicie bezbolesny większość osób poddających się zabiegowi raportuje delikatne mrowienie czy ewentualnie pieczenie, które ustępuje zaraz po zabiegu.

Czytaj dalej...

Lekarze i specjaliści potwierdzają, że golenie miejsc intymnych wcale nie wpływa pozytywnie na zdrowie a wręcz przeciwnie, całkowite pozbycie się włosków może sprawiać, że infekcje będą częściej powracać.

Czytaj dalej...