Depilacja Po Porodzie - Praktyczne Porady i Wskazówki

Kiedy depilować się przed porodem?

To zależy przede wszystkim od wybranej metody. Jeśli włoski zostaną dzięki niej usunięte na dłużej (taki efekt dają sposoby stosowane w salonie kosmetycznym), najlepiej wykonać ją pod koniec 8. lub na początku 9. miesiąca ciąży. Gdy zdecydujesz się na tradycyjne golenie maszynką, możesz to zrobić nawet na dzień lub dwa przed planowanym terminem. Jednak nie każda metoda będzie teraz odpowiednia. Ze względu na ból, który towarzyszy większości metod, i związany z nim stres tuż przed porodem nie powinno się po raz pierwszy stosować wosku ani depilatora (są one dozwolone tylko, jeśli regularnie z nich korzystasz i jesteś przyzwyczajona). Na liście metod niedozwolonych są z kolei zabiegi depilacji IPL, laserowej, dźwiękowej i przy użyciu aparatów generujących prąd elektryczny – tu z kolei brakuje badań, które udowodniłyby, że te sposoby są bezpieczne dla płodu.

Maszynka do golenia. To sposób najszybszy, najmniej bolesny i dlatego zalecany przy braku wprawy, choć niestety nie wystarcza na długo – włoski zaczną odrastać już po kilku dniach. Dlatego na taką depilację najlepiej decydować się na kilka dni przed spodziewanym terminem porodu. Koniecznie użyj pianki, która zmiękczy włoski i ułatwi ich usunięcie. Pasta cukrowa do użytku domowego. Depilacja tą metodą usuwa włoski na kilka tygodni, dlatego zabieg można wykonać na początku 9. miesiąca. Pasty dostępne w sklepach również mają prosty skład i działają na podobnej zasadzie, co te gabinetowe. Najwygodniejsza do depilacji okolicy bikini jest pasta w pojemniczku – wystarczy nabrać potrzebną ilość, rozgrzać, umieścić w wybranej okolicy, a następnie energicznie usunąć wraz z włoskami. Lepiej jednak nie używać wosku do użytku domowego – skóra w okolicach intymnych jest teraz uwrażliwiona działaniem hormonów, i taka depilacja sprawi ci teraz duży ból, może też wywołać siniaki. Do samodzielnej depilacji tych okolic nie jest też zalecany depilator, a ze względu na ryzyko podrażnienia bezpieczniej też nie używać kremów. Przeczytaj: Jak dbać o PIERSI w CIĄŻY, by uniknąć bólu, swędzenia, rozstępów i utraty jędrności?

Jak się golić do porodu?

Jeśli przyszła mama zdecyduje się jednak na samodzielne usunięcie owłosienia, może wykorzystać kilka metod. Jak się golić do porodu?

Golenie miejsc intymnych maszynką przed porodem

Pierwszą z nich jest golenie maszynką. Kobiety, które nie golą tych miejsc na co dzień lub mają wrażliwą skórę powinny pamiętać, że golenie może wiązać się z podrażnieniem naskórka, zacięciami i zapaleniem mieszków włosowych. Są to mało przyjemne efekty nieprawidłowego golenia lub nadwrażliwości skóry.

Pod względem medycznym lepiej by krocze nie było ogolone niż podrażnione, tak samo jest w kwestii komfortu. Jeśli przyszła mama chce ogolić krocze maszynką, powinna pamiętać o kilku zasadach by golenie było jak najłagodniejsze i higieniczne.

Jak się golić do porodu? Najlepiej zastosować się do następujących zasad:
  • maszynka powinna być nowa,
  • przed rozpoczęciem depilacji można przygotować naskórek peelingiem,
  • golenie bezpieczniej wykonać z włosem niż pod włos,
  • kremy do depilacji ułatwiają golenie i ograniczają podrażnienia,
  • należy uważać by kremy nie podrażniły śluzówki,
  • po zakończeniu golenia, krocze należy umyć usuwając resztki kosmetyków,
  • do wytarcia świeżo ogolonego krocza używamy czystego ręcznika,
  • po zakończeniu depilacji można użyć kremu po goleniu, który ogranicza wrastanie włosków.

Krocze najlepiej ogolić kilka dni przed porodem, jednak poród naturalny może nie dać się tak łatwo przewidzieć. W goleniu krocza może pomóc partner jeśli ciążowy brzuch utrudnia bezpieczne i dokładne golenie.

Depilacja przed porodem w gabinecie kosmetycznym

Depilacja przed porodem może odbyć się również w gabinecie kosmetycznym. U kobiet w ciąży niezalecane jest stosowanie depilacji laserem czy też światłem ze względu na niezbadany wpływ tych metod na ciążę. Przyszłe mamy mogą za to bez obaw korzystać z depilacji woskiem lub cukrem. Do depilacji przed porodem jak i wszystkich zabiegów kosmetycznych w ciąży najlepiej wybrać sprawdzone miejsce, gdzie zabiegi usuwania owłosienia odbywają się w warunkach bezpiecznych i higienicznych.

Depilacja przed porodem - sprawdzone patenty w domu i u kosmetyczki

Depilacja przed porodem to zabieg, którego lepiej nie odkładać zbyt długo. Gdy poczujesz pierwsze skurcze, na depilację przed porodem będzie już za późno. Lepiej więc pomyśleć o niej wcześniej. Kiedy – to zależy od metody, jaką wybierzesz. Czy wybrać depilację przed porodem u kosmetyczki, czy w domu?

Depilacja przed porodem zależy i od ciebie, i od szpitala, w którym będziesz rodzić. Teoretycznie nie ma prawa on wymagać od ciebie, byś wydepilowała okolice bikini. Niektórzy ginekolodzy wręcz nie zalecają tego zabiegu uważając, że włoski chronią okolice intymne przed bakteriami i nie należy ich usuwać.

Większość położnych i lekarzy doradza jednak depilację intymną przed porodem, gdyż owłosienie, zwłaszcza obfite, może przeszkadzać w trakcie porodu i ewentualnego szycia krocza, a bakterie, które znajdują się na włoskach, mogą i tak przenosić się do rany. Jest też ona wskazana przed cesarskim cięciem, zwłaszcza planowanym. Poza tym po depilacji łatwiej zadbać o higienę w trakcie połogu. No i dzięki temu zabiegowi poczujesz się bardziej komfortowo, co istotnie wpłynie na twoje samopoczucie.

Wreszcie, warto pamiętać, że jeśli personel medyczny uzna to za konieczne, położna ogoli cię sama za pomocą dostępnej w szpitalu jednorazowej golarki "na sucho", co może być dość krępujące i nieprzyjemne. Lepiej więc wcześniej zrobić to samemu.

Spis treści

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Jaka metoda depilacji przed porodem?

Jeśli już podjęłaś decyzję o tym, że chcesz się poddać depilacji miejsc intymnych przed porodem, nadszedł czas na wybranie odpowiedniej metody. Najszybszą opcją jest zdecydowanie golenie za pomocą jednorazowej maszynki. Pamiętaj jednak o tym, żeby Twoja maszynka była jednak całkowicie nowa – w przeciwnym razie mogą się pojawić podrażnienia i krostki. W dodatku włoski odrastają bardzo szybko, mogą pojawić się już następnego dnia, co może potęgować dyskomfort podczas porodu.

Do depilacji przed porodem można również zastosować krem, należy jednak pamiętać, żeby jego skład nie zawierał substancji chemicznych, które mogą być szkodliwe dla kobiet w ciąży i/lub wrażliwej skóry.

Inną opcją jest depilacja za pomocą depilatora lub wosku. Ma ona jednak istotną wadę – może być dość bolesna i stresująca, czego zdecydowanie należy unikać w ciąży. Jeśli jednak do tej pory stosowałaś takie metody depilacji i jesteś do nich przyzwyczajona, to nie ma przeciwwskazań, aby kontynuować je również przed porodem.

Poza kilkugodzinnym podrażnieniem skóry, które nie powinno stanowić powodu do niepokoju, w wyniku depilacji laserowej mogą wystąpić odbarwienia lub przebarwienia skóry oraz poparzenia przy zbyt dużej mocy lasera.

Czytaj dalej...

Depilacja laserowa IPL RF, wykonywana przez profesjonalnego kosmetologa w klinice QCL, zapewnia oczekiwane i długotrwałe efekty jedna wizyta pozwala usunąć około 15-30 owłosienia w obszarze zabiegowym, zaś ich seria - około 80-90.

Czytaj dalej...

Depilacja laserowa IPL RF, wykonywana przez profesjonalnego kosmetologa w klinice QCL, zapewnia oczekiwane i długotrwałe efekty jedna wizyta pozwala usunąć około 15-30 owłosienia w obszarze zabiegowym, zaś ich seria - około 80-90.

Czytaj dalej...

Przy podejmowaniu decyzji wraz z kosmetologiem powinniście wziąć pod uwagę takie parametry, jak sposób emisji wiązki światła pulsacyjny lub ciągły , jej zdolności penetracyjne, stopień pochłaniania przez cząsteczki barwnika oraz konstrukcję głowicy, która może posiadać różne techniki obniżania bólu i zwiększania skuteczności zabiegu.

Czytaj dalej...