Depilacja Po Porodzie - Praktyczne Porady i Wskazówki

Lewatywa i golenie przed porodem - czy to konieczne zabiegi?

Lewatywa i depilacja przed porodem mogą być krępujące dla wielu mam, tym bardziej, że często nie są wykonywane w intymnych warunkach w domu. Pocieszeniem może być fakt, że zabiegi te są wykonywane na porodówce od lat. Czy faktycznie jest się czego bać? Zobacz, co jeszcze oprócz lewatywy i golenia krocza budzi niepokój przyszłych mam.

Wbrew pozorom na sali porodowej jest naprawdę sporo różnych sytuacji, które mogą powodować zawstydzenie u przyszłej mamy. Warto je przytoczyć i zastanowić się, czy lewatywa i golenie krocza to konieczność przed porodem?

Spis treści

M jak mama: Jak uniknąć nacięcia krocza w czasie porodu?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Depilacja przed porodem – tak czy nie?

Podejmując decyzję, czy depilować się przed porodem, pamiętaj o tym, że musi być ona wyłącznie Twoją osobistą decyzją. Poród to niezwykle trudny i ważny moment, dlatego powinnaś go przeżyć w taki sposób, jaki uważasz za odpowiedni. Jeśli do tej pory depilowałaś miejsca intymne i czujesz się z tym bardziej komfortowo, to depilacja jest jak najbardziej wskazana. Jeśli jednak nie przepadasz za depilowaniem okolic intymnych, to do niczego się nie zmuszaj – nie ma takiej potrzeby.

Zwolenników depilacji miejsc intymnych przed porodem nie brakuje zarówno wśród kobiet, które mają już za sobą doświadczenie porodu, jak i wśród personelu medycznego. Do najczęściej podkreślanych zalet depilacji intymnej należą:

  • lepsza widoczność – podczas porodu zbyt długie włosy w okolicach intymnych mogą przeszkadzać zarówno przy wyjmowaniu dziecka, jak i przy ewentualnej konieczności nacięcia krocza. W takim wypadku rana będzie miała również możliwość szybszego wygojenia się, jeśli okolice intymne będą wydepilowane – włoski nie będą podrażniać rany,
  • przy wydepilowanym kroczu zdecydowanie prościej jest utrzymać higienę w trakcie połogu – gęste włosy są miejscem, w którym łatwo o rozwój bakterii,
  • w trakcie połogu prawdopodobnie nie będziesz miała czasu, aby myśleć o depilacji – dlatego jeśli zwykle się depilujesz i ogolone ciało jest dla Ciebie bardziej komfortowe, warto zdecydować się na to wcześniej.

Mówiąc o wadach depilacji intymnej przed porodem, zwykle wyróżnia się następujące:

  • włosy stanowią barierę ochronną dla krocza i macicy przed czynnikami zewnętrznymi,
  • depilacja może prowadzić do mikrouszkodzeń warstwy ochronnej naskórka, co sprawi, że krocze po porodzie będzie się goliło wolniej. W dodatku odrastające szybko włoski będą kłujące, co może rodzić znaczny dyskomfort.

Depilacja przed porodem - sprawdzone patenty w domu i u kosmetyczki

Depilacja przed porodem to zabieg, którego lepiej nie odkładać zbyt długo. Gdy poczujesz pierwsze skurcze, na depilację przed porodem będzie już za późno. Lepiej więc pomyśleć o niej wcześniej. Kiedy – to zależy od metody, jaką wybierzesz. Czy wybrać depilację przed porodem u kosmetyczki, czy w domu?

Depilacja przed porodem zależy i od ciebie, i od szpitala, w którym będziesz rodzić. Teoretycznie nie ma prawa on wymagać od ciebie, byś wydepilowała okolice bikini. Niektórzy ginekolodzy wręcz nie zalecają tego zabiegu uważając, że włoski chronią okolice intymne przed bakteriami i nie należy ich usuwać.

Większość położnych i lekarzy doradza jednak depilację intymną przed porodem, gdyż owłosienie, zwłaszcza obfite, może przeszkadzać w trakcie porodu i ewentualnego szycia krocza, a bakterie, które znajdują się na włoskach, mogą i tak przenosić się do rany. Jest też ona wskazana przed cesarskim cięciem, zwłaszcza planowanym. Poza tym po depilacji łatwiej zadbać o higienę w trakcie połogu. No i dzięki temu zabiegowi poczujesz się bardziej komfortowo, co istotnie wpłynie na twoje samopoczucie.

Wreszcie, warto pamiętać, że jeśli personel medyczny uzna to za konieczne, położna ogoli cię sama za pomocą dostępnej w szpitalu jednorazowej golarki "na sucho", co może być dość krępujące i nieprzyjemne. Lepiej więc wcześniej zrobić to samemu.

Spis treści

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Jaka metoda depilacji przed porodem?

Jeśli już podjęłaś decyzję o tym, że chcesz się poddać depilacji miejsc intymnych przed porodem, nadszedł czas na wybranie odpowiedniej metody. Najszybszą opcją jest zdecydowanie golenie za pomocą jednorazowej maszynki. Pamiętaj jednak o tym, żeby Twoja maszynka była jednak całkowicie nowa – w przeciwnym razie mogą się pojawić podrażnienia i krostki. W dodatku włoski odrastają bardzo szybko, mogą pojawić się już następnego dnia, co może potęgować dyskomfort podczas porodu.

Do depilacji przed porodem można również zastosować krem, należy jednak pamiętać, żeby jego skład nie zawierał substancji chemicznych, które mogą być szkodliwe dla kobiet w ciąży i/lub wrażliwej skóry.

Inną opcją jest depilacja za pomocą depilatora lub wosku. Ma ona jednak istotną wadę – może być dość bolesna i stresująca, czego zdecydowanie należy unikać w ciąży. Jeśli jednak do tej pory stosowałaś takie metody depilacji i jesteś do nich przyzwyczajona, to nie ma przeciwwskazań, aby kontynuować je również przed porodem.

Więcej wizyt w gabinecie trzeba również odłożyć przy zaburzeniach hormonalnych oraz zespole nadwrażliwości mieszków na prawidłowy poziom hormonów mieszki zachowują się tak, jakby w organizmie było za dużo androgenów, chociaż w rzeczywistości tak nie jest.

Czytaj dalej...

Aparat do depilacji IPL, emituje dokładnie taką wiązkę promienia, która oddziałuje tylko na barwnik znajdujący się w naszych włosach rozgrzewa go do tego stopnia, że cała cebulka ulega zniszczeniu bez ryzyka uszkodzenia otaczającej ją skóry.

Czytaj dalej...

Liczba zabiegów depilacji laserowej, po których włoski przestają odrastać, może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak typ skóry, kolor włosów, obszar poddawany zabiegowi oraz indywidualna reakcja organizmu.

Czytaj dalej...

Przy podejmowaniu decyzji wraz z kosmetologiem powinniście wziąć pod uwagę takie parametry, jak sposób emisji wiązki światła pulsacyjny lub ciągły , jej zdolności penetracyjne, stopień pochłaniania przez cząsteczki barwnika oraz konstrukcję głowicy, która może posiadać różne techniki obniżania bólu i zwiększania skuteczności zabiegu.

Czytaj dalej...