Sure, here you go -htmlCopy codePrzyczyny wypadania włosów i sposoby ich pielęgnacji
Dlaczego możesz nam zaufać
Dowiedz się więcej w naszym procesie redakcyjnym
Informacja o reklamach
Treści na Natu.Care mogą zawierać linki do produktów, ze sprzedaży których możemy dostać prowizję. Tworząc treści, trzymamy się wysokich standardów redakcyjnych i dbamy o obiektywne podejście do omawianych produktów. Obecność linków afiliacyjnych nie jest dyktowana przez naszych partnerów, a sami dobieramy produkty, które recenzujemy w pełni niezależnie.
Dowiedz się więcej w naszym regulaminie
Codziennie tracisz trochę włosów i to zupełnie normalne zjawisko. Jednak co zrobić, gdy masz wrażenie, że Twoje włosy wypadają garściami?
Aby skutecznie walczyć z wypadającymi w nadmiarze włosami, na początku warto przyjrzeć się przyczynom tego zjawiska. Dopiero gdy je zdefiniujesz, będziesz mogła wdrożyć skuteczną terapię. Są jednak sposoby, które mogą pomóc niezależnie od tego, czy włosy wypadają na skutek choroby, czy też na przykład niedoborów żywieniowych.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie są najczęstsze przyczyny wypadania włosów.
- Jakie kroki podjąć, by znaleźć powód utraty włosów.
- Co może pomóc w walce z wypadającymi włosami.
- Jaki wpływ ma Twój styl życia i dieta na kondycję pasm.
- W jakie suplementy diety i kosmetyki warto zainwestować przy wypadających włosach.
Zobacz też:
Zapobieganie wypadaniu włosów
Wypadanie włosów to bardzo powszechne zjawisko zarazem u mężczyzn jak i u kobiet. Przyczyny jak i przebieg jest różny w zalezności od wielu czynników.
Co zrobić gdy wypadają włosy?
Na to pytanie odpowiedź jest jedna, należy udać się do specjalisty od włosów jakim jest trycholog. Po wykonaniu badania trychologicznego oraz wywiadu przeprowadzonego przez trychologa należy zastosować się do zaleceń .
Stosowanie preparatów z apteki bez właściwej diagnozy trychologicznej może często powodować większy problem! Powodów może być wiele. W przypadku wypadania spowodowanego zaczopowaniem mieszków, silne wcieranie preparatów przeciw wypadaniu spowoduje jeszcze większe wypadanie włosów. W takim przypadku należy oczyścić zaczopowane mieszki i ułatwić dostęp mikrokrążenia do macierzy zarodkowej mieszków.
W wielu innych przypadkach należy regulować enzymy, które doprowadzają do reakcji miniaturyzacji mieszków. Wtedy wystarczy terapia szokowa regulująca produkcję enzymów.
Każdy przypadek wymaga diagnozy. Właściwa diagnoza gwarantuje 100% zatrzymanie każdego wypadania włosów oraz odrost włosów, które wypadły.
Prawidłowa diagnoza wypadania włosów
Ponieważ tak wiele czynników może być przyczyną problemu, trycholog podczas konsultacji zadaje szereg dokładnych pytań, by udzielić odpowiedź na pytanie jak powstrzymać wypadanie włosów. Specjalista musi dowiedzieć się czy problem pojawił się nagle, czy też postępuje od dawna, czy pacjent długotrwale przyjmuje leki, cierpi na alergie, jaką stosuje dietę itd. Kobiety mogą być proszone o podanie informacji na temat miesiączki, ciąży czy menopauzy.
Trycholog uważnie bada skórę głowy i włosy używając do tego specjalnego trychoskopu – urządzenia powiększającego dany obszar ponad 200 razy. Często konieczne jest wyrwanie kilku z nich w celu zbadania cebulek. Niezbędne jest pytanie na temat owłosienia w innych obszarach ciała.
Włosy wypadają garściami? Zobacz, dlaczego i co wtedy zrobić
Sprawdź, co zrobić, gdy włosy zaczynają wypadać garściami.
Tekst Emilia Moskal
Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym
Recenzja Ilona Krzak
Zweryfikowane przez eksperta
Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym
Redakcja Bartłomiej Turczyński
Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym
Fact-checking Nina Wawryszuk
Nina Wawryszuk specjalizuje się w suplementacji sportowej, treningu siłowym i psychosomatyce. Na co dzień, oprócz pisania artykułów dla Natu.Care, jako trenerka personalna pomaga sportowcom poprawić ich wyniki poprzez trening, dietę i suplementację.
Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym
Dowiedz się więcej o naszym procesie redakcyjnym
Dlaczego możesz nam zaufać
Wypadanie włosów – czy to normalne?
Wypadanie pewnej ilości włosów każdego dnia to zupełnie normalne zjawisko. Ma ono związek z naturalnym cyklem wzrostu włosa. Przeciętnie tracimy około 50–100 włosów dziennie, a na ich miejsce zaczynają wyrastać nowe .
Problem pojawia się, gdy po czesaniu szczotka zaczyna przypominać kłębek loków, a po prysznicu wyciągasz z odpływu garść włosów. Ich nadmierne wypadanie zauważysz również na poduszce i podłodze w domu.
Z czasem możesz też doświadczyć przerzedzenia się włosów, a w niektórych przypadkach także cofania się linii włosów nad czołem, powiększających się zakoli nad skroniami lub występowania obszarów skóry głowy całkowicie pozbawionych włosów. To jakie konsekwencje będzie miało wypadanie włosów, zależy od jego przyczyny .

Co zrobić, gdy włosy wypadają garściami
Jeśli Twoje włosy zaczęły wypadać garściami, najważniejsze jest ustalenie przyczyny takiego stanu rzeczy. Jeśli zażywasz jakiekolwiek leki, skonsultuj się z lekarzem, by sprawdzić, czy to ich działanie może dawać takie skutki uboczne.
Wizyta u lekarza może być też okazją do tego, by zobaczyć, czy w organizmie nie dzieje się nic złego. Specjalista będzie mógł skierować Cię na odpowiednie badania.
Badania kontrolne krwi
Oprócz standardowej morfologii, w przypadku wypadania włosów garściami warto sprawdzić też poziomy hormonów tarczycy: TSH oraz T3 i T4. Warto oznaczyć również ferrytynę, stężenia żelaza, biotyny, witaminy B12 i cynku. Istotne może być również sprawdzenie parametrów wątrobowych i tych związanych z pracą nerek .
Sen, stres i dieta
Przyjrzyj się również temu, jak funkcjonujesz na co dzień. Odpowiedz sobie szczerze na te pytania:
- Czy przesypiam przynajmniej siedem godzin na dobę?
- Czy codziennie jem wystarczającą ilość warzyw i owoców?
- Czy dostarczam sobie odpowiednią ilość białka i tłuszczów?
- Czy stosuję restrykcyjne diety odchudzające?
- Czy wypijam przynajmniej 1,5–2 litry wody w ciągu dnia?
- Czy często towarzyszy mi stres lub poczucie lęku?
Niezależnie od tego czy Twój styl życia jest przyczyną wypadania włosów, wprowadzenie pozytywnych zmian w tym zakresie z pewnością pomoże Ci w walce o odzyskanie bujnej czupryny.
Co możesz zrobić, by poprawić kondycję włosów (i całego organizmu)?
Wprowadzenie tych zmian przyniesie korzyść nie tylko Twoim włosom, ale całemu organizmowi. Pozytywnie odbije się również na Twoim samopoczuciu .
Wizyta u trychologa
Jeśli z medycznego punktu widzenia wszystko u Ciebie w porządku, a Twoje nawyki żywieniowe są zdrowe, przyczynę wypadania włosów garściami pomoże Ci odnaleźć trycholog, czyli ekspert od problemów ze skórą głowy.
