Pryszcz w miejscach intymnych - Przyczyny, leczenie i sposoby zapobiegania

Jak uniknąć podrażnień po goleniu miejsc intymnych?

Depilacja skóry metodami tradycyjnymi może powodować liczne podrażnienia na skórze. Istnieje ryzyko pojawienia się nieestetycznych krostek czy blizn. Po usuwaniu owłosienia skóra potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji, która w tym wypadku może zdziałać cuda. Po zakończeniu depilacji okolice miejsc intymnych warto zabezpieczyć specjalną warstwą kremów, maści bądź emulsji. Wybrane przez nas preparaty powinny zawierać substancje łagodzące, antybakteryjne i regeneracyjne.

Jak golić miejsca intymne, żeby nie było podrażnień i co powinny zawierać preparaty przeznaczone do tego celu?

  • pantenol – bardzo mocno nawilża skórę, łagodzi podrażnienia, a poza tym zmniejsza zaczerwienienie oraz niweluje uczucie pieczenia,
  • alantoinę – posiada właściwości kojące i łagodzące podrażnienia, a także stymuluje wzrost zdrowej tkanki, dlatego wspomaga regenerację skóry,
  • witaminy A, E lub F – ich podstawowe działanie opiera się na zmniejszeniu podrażnień oraz pomocy w regeneracji skóry,
  • żel z aloesem – nawilża, regeneruje skórę, daje efekt zimnego okładu.
  • tlenek cynku – łagodzi, odświeża i nawilża, zapobiega wrastaniu włosków po depilacji.

Czy rak podstawnokomórkowy skóry jest groźny? Nie myl go z zacięciem po goleniu

Rak podstawnokomórkowy (BCC) to rodzaj raka skóry, który rozpoczyna się w komórkach podstawnych. Normalne komórki podstawne wyściełają naskórek. To te komórki skóry, które zastępują stare komórki nowymi. Rak podstawnokomórkowy powoduje powstawanie guzów, które pojawiają się na powierzchni skóry. Mogą wyglądać jak pryszcze, owrzodzenia, narośla, guzy, blizny lub czerwone plamy.

– Często ludzie przychodzący do mnie nawet nie zdawali sobie sprawy, że może to być coś w rodzaju raka skóry. Zdarzało mi się więc, że mówiłem komuś, co masz na twarzy, a oni widzieli pryszcz, a ja pytałem: „Jak długo to tam jest?”, oni odpowiadali: „Sześć miesięcy", a ja pytałem: „Czy uważasz, że to normalne, że pryszcz utrzymuje się po sześciu miesiącach?” – opowiada dr Mrozinski.

Jak mówi, mężczyźni często mylą to miejsce z zacięciem przy goleniu. Lekarz zachęca, żeby po zauważeniu pryszcza, który nie znika, porozmawiać z lekarzem.

To tylko pieprzyk czy może rak? Oto 5 „czerwonych flag” czerniaka. Zrób test ABCDE

Pryszcze - leczenie

Stosuje się różne metody w zależności od nasilenia i rodzaju trądziku. Terapia jest zwykle długotrwała. Przy łagodnym przebiegu wystarcza stosowanie miejscowych preparatów zawierających retinoidy, nadtlenek benzoilu, antybiotyki (erytromycyna i klindamycyna), kwas azelainowy. W średnio- lub bardzo nasilonym trądziku grudkowo-krostkowym stosuje się doustnie antybiotyki najczęściej z grupy tetracyklin. W cięższych postaciach trądziku, przy przewlekłym przebiegu choroby oraz oporności na inne formy leczenia stosuje się pochodne witaminy A, która działa na łojotok, nadmierne rogowacenie ujść przewodów łojowych oraz odczyn zapalny. Uwaga! W związku z działaniem uszkadzającym płód konieczne jest bezwzględne unikanie ciąży przez cały czas trwania leczenia witaminą A oraz po jego zakończeniu.

Odradza się celowe opalanie cery z wypryskami, w związku z tym, że pod wpływem promieni ultrafioletowych dochodzi do nasilenia istniejących zaburzeń złuszczania naskórka, w efekcie czego następuje pogorszenie stanu skóry skłonnej do trądziku w okresie jesiennym.

Golenie miejsc intymnych u mężczyzn

U mężczyzn golenie miejsc intymnych związane jest głównie z kwestią higieny, chociaż znaczna część z nich przyznaje też, że robią to, aby zadowolić swoją partnerkę podczas sytuacji intymnych. Podobnie jak kobiety mężczyźni muszą do zabiegu odpowiednio przygotować skórę. Jeżeli włosy nie były dawno usuwane i są długie, czasem konieczne jest ich przycięcie nożyczkami. Pozostałe procedury są bez zmian – niezależnie od tego, czy zabiegu pozbywania się włosów dokonuje mężczyzna czy kobieta, zasady są takie same.

Podrażnienia miejsc intymnych po goleniu najczęściej wynikają z niewłaściwie przeprowadzonego zabiegu lub używania starych maszynek. Golenie pod włos może powodować skaleczenia. W wyniku podrażnień mogą pojawić się wysypka, zaczerwienienia, a w konsekwencji częste wrastanie włosków. Stąd tak ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad przy goleniu i stosowanie kosmetyków łagodzących. Jeżeli włoski zaczną wrastać, należy je delikatnie wyjąć pęsetą i zwrócić szczególną uwagę, aby nie pojawiły się ropne krostki.

Przy zastosowaniu kremu do depilacji koniecznie trzeba uważać, aby nie dostał się on w bezpośrednią okolicę narządów płciowych, ponieważ skóra tych miejsc zareaguje od razu na zawarte w kosmetykach silne związki chemiczne. Jeżeli już dojdzie do takiej sytuacji, należy jak najszybciej przemyć miejsce letnią wodą. Jeżeli wystąpi reakcja alergiczna lub dojdzie do ciężko gojących się skaleczeń, np. między pośladkami, konieczna będzie wizyta u lekarza. W przypadku uporczywego wrastania włosków dobry efekt da zastosowanie delikatnych peelingów złuszczających.

Zmiany trądzikowe na plecach zazwyczaj pojawiają się u tych osób, które walczą z trądzikiem pospolitym w ich przypadku za pojawianie się wyprysków i krost odpowiadają hormony i wywołana ich działaniem nadmierna aktywność gruczołów łojowych.

Czytaj dalej...

Jeśli zmiana skórna jest pojedyncza można ją posmarować punktowo maścią cynkową, niewielką ilością olejku herbacianego lub żelem dedykowanym do aplikacji punktowej w przypadku zmian zapalnych.

Czytaj dalej...

Dlatego my w naszym płynie zamiast wody używamy świeżo przygotowanego naparu z ziół, w których jest zawarta cała gama substancji aktywnych, które nie tylko oczyszczają naszą skórę, ale odpowiednio o nią dbają.

Czytaj dalej...

Jak działają kwasy AHA złuszczają, regenerują naskórek, regulują pracę gruczołów łojowych- przyczyniając się do zmniejszenia powstawania pryszczy, regulują proces rogowacenia- przyspieszając go, co pozwala pozbyć się pryszcza.

Czytaj dalej...