Pryszcz w miejscach intymnych - Przyczyny, leczenie i sposoby zapobiegania
Golenie miejsc intymnych
Badania pokazują, że brak owłosienia w okolicach narządów płciowych znacznie poprawia samopoczucie i podnosi atrakcyjność seksualną. Najczęściej miejsca intymne golone są w okresie letnim, kiedy wiele kobiet ma zamiar pokazać się w bikini na plaży. Dodatkowo podczas wakacji skóra w tej okolicy jest często wystawiana na działanie promieni słonecznych i słonej wody, więc jej podatność na uszkodzenia wzrasta. Dlatego ważna jest wiedza o tym, jak golić miejsca intymne, aby nie spowodować dodatkowych uszkodzeń naskórka, zwłaszcza że często zabieg wykonywany jest domowymi sposobami.
Nie bez znaczenia jest fakt, że depilacja przyczynia się także do lepszej higieny okolic narządów intymnych, ponieważ owłosienie, zwłaszcza u osób uprawiających aktywność fizyczną, może powodować podrażnienia, otarcia i stany zapalne.
Zobacz film: Jak zrobić domowy krem do golenia. Źródło: Klinika urody
Jak golić miejsca intymne?
O tym, jak właściwie golić miejsca intymne, należy wiedzieć jeszcze przed wykonaniem pierwszego zabiegu. Przede wszystkim ważny jest dobór odpowiedniej maszynki. Ponieważ skóra w tym miejscu jest bardzo podatna na uszkodzenia, im więcej ostrzy ma maszynka, tym mniej ruchów trzeba będzie wykonać, aby pozbyć się niechcianych włosków. Wobec tego zastanawiając się w sklepie, którą maszynkę kupić, lepiej wybrać tę z trzema ostrzami niż z jednym. Kolejną ważną kwestią są ostrza – maszynki jednorazowej należy używać tylko raz, zwłaszcza w okolicach bikini lub genitaliów, ponieważ z każdym kolejnym zabiegiem trzeba ją mocniej dociskać do skóry, aby uzyskać lepszy efekt. Oznacza to znacznie większe ryzyko podrażnień. Do miejsc intymnych nie powinno się używać tej samej golarki, za pomocą której chwilę wcześniej golone były nogi czy miejsca pod pachami. Można w ten sposób przenieść bakterie, które w inny sposób nie miałyby dojścia do okolic narządów płciowych.
Tak powstaje pryszcz
Bakterie uwalniają enzymy (lipazy) rozkładające obojętne tłuszcze łoju na mniejsze cząstki (wolne kwasy tłuszczowe). Właśnie te kwasy tłuszczowe powodują powstawanie stanów zapalnych. Wzrasta liczba zakażonych komórek i wydzieliny wypełnającej woreczek. Jest tam coraz mniej miejsca, przez co nasila się nacisk na ścianki mieszka włosowego zablokowanego czopem rogowym. W pewnym momencie ścianki nie wytrzymują nacisku, pękają, a zawartość rozlewa się na otaczającą tkankę. Powstaje ostry stan zapalny, tworzą się krosty.
Trądzik pospolity może mieć różne etapy. Pierwsza odmiana trądziku charakteryzuje się zaskórnikami utrzymującymi się przez miesiące, a nawet lata, w okresie dojrzewania. Rozróżnia się zaskórniki otwarte i zamknięte. W zaskórnikach zamkniętych ujście mieszka jest zatkane, spod skóry prześwituje biaława grudka, czop łojowo-rogowy. Często dochodzi do zakażeń i nagromadzenia się ropy, ponieważ zawartość mieszka nie może się wydostać na zewnątrz. W zaskórnikach otwartych ujście się nie domyka, widoczny jest czarny punkt. Nie ma on nic wspólnego z brudem, jak się powszechnie uważa. Czarny kolor spowodowany jest utlenianiem się czopu rogowo-tłuszczowego. Kolejnym etapem trądziku jest jest acne papulopustolosa. W zaskórniku powstały już zmiany zapalne, grudki i krosty. Ten etap może ciągnąć się latami. Prawie każda krosta pozostawia wklęsłą (rzadziej także wypukłą) bliznę. Jeśli trądzik się pogarsza, rozwija się raczej rzaska forma acne conglobata. W wyniku stanu zapalnego wokół mieszka tworzą się guzkowate nacieki i ropne, a po ich ustąpieniu pozostają blizny wklęsłe i wypukłe.
Skąd się biorą podrażnienia po goleniu?
Skóra zlokalizowana w okolicach intymnych jest szczególnie narażona na podrażnienia. Golenie części intymnych często skutkuje zaczerwienieniem, swędzeniem, pojawieniem się wyprysków.
Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy? Przede wszystkim nieodpowiednie przygotowanie skóry do zabiegu oraz nieprawidłowy sposób golenia.
Do najczęstszych przyczyn pojawienia się podrażnień w okolicach intymnych zalicza się:
- golenie na sucho,
- zły kierunek golenia,
- golenie starą, niezdezynfekowaną maszynką,
- niestosowanie preparatów do pielęgnacji skóry po goleniu,
- rozcięcie w miejscu, gdzie wrastają się włoski,
- noszenie mało przewiewnej bielizny ze sztucznych tworzyw.