Pryszcz w miejscach intymnych - Przyczyny, leczenie i sposoby zapobiegania
Jak uniknąć podrażnień po goleniu miejsc intymnych?
Depilacja skóry metodami tradycyjnymi może powodować liczne podrażnienia na skórze. Istnieje ryzyko pojawienia się nieestetycznych krostek czy blizn. Po usuwaniu owłosienia skóra potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji, która w tym wypadku może zdziałać cuda. Po zakończeniu depilacji okolice miejsc intymnych warto zabezpieczyć specjalną warstwą kremów, maści bądź emulsji. Wybrane przez nas preparaty powinny zawierać substancje łagodzące, antybakteryjne i regeneracyjne.
Jak golić miejsca intymne, żeby nie było podrażnień i co powinny zawierać preparaty przeznaczone do tego celu?
- pantenol – bardzo mocno nawilża skórę, łagodzi podrażnienia, a poza tym zmniejsza zaczerwienienie oraz niweluje uczucie pieczenia,
- alantoinę – posiada właściwości kojące i łagodzące podrażnienia, a także stymuluje wzrost zdrowej tkanki, dlatego wspomaga regenerację skóry,
- witaminy A, E lub F – ich podstawowe działanie opiera się na zmniejszeniu podrażnień oraz pomocy w regeneracji skóry,
- żel z aloesem – nawilża, regeneruje skórę, daje efekt zimnego okładu.
- tlenek cynku – łagodzi, odświeża i nawilża, zapobiega wrastaniu włosków po depilacji.
Golenie miejsc intymnych – jak uniknąć podrażnień? Jak golić miejsce intymne?
Golenie miejsc intymnych jest delikatną czynnością. Skóra w okolicach bikini jest podatna na podrażnienia i skaleczenia, a bielizna jeszcze pogłębia stan zapalny. Zabieg można przeprowadzić w gabinecie kosmetycznym, co oczywiście gwarantuje większą precyzję, ale jednocześnie podnosi jego koszt.
Golenie miejsc intymnych wymaga doboru odpowiednich kosmetyków, które pomogą ograniczyć niepożądane skutki, np. zaczerwienienia, ranki czy późniejsze wrastanie włosków, które również może wywołać infekcję. Niechcianego owłosienia pozbywają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni.
Tak powstaje pryszcz
Bakterie uwalniają enzymy (lipazy) rozkładające obojętne tłuszcze łoju na mniejsze cząstki (wolne kwasy tłuszczowe). Właśnie te kwasy tłuszczowe powodują powstawanie stanów zapalnych. Wzrasta liczba zakażonych komórek i wydzieliny wypełnającej woreczek. Jest tam coraz mniej miejsca, przez co nasila się nacisk na ścianki mieszka włosowego zablokowanego czopem rogowym. W pewnym momencie ścianki nie wytrzymują nacisku, pękają, a zawartość rozlewa się na otaczającą tkankę. Powstaje ostry stan zapalny, tworzą się krosty.
Trądzik pospolity może mieć różne etapy. Pierwsza odmiana trądziku charakteryzuje się zaskórnikami utrzymującymi się przez miesiące, a nawet lata, w okresie dojrzewania. Rozróżnia się zaskórniki otwarte i zamknięte. W zaskórnikach zamkniętych ujście mieszka jest zatkane, spod skóry prześwituje biaława grudka, czop łojowo-rogowy. Często dochodzi do zakażeń i nagromadzenia się ropy, ponieważ zawartość mieszka nie może się wydostać na zewnątrz. W zaskórnikach otwartych ujście się nie domyka, widoczny jest czarny punkt. Nie ma on nic wspólnego z brudem, jak się powszechnie uważa. Czarny kolor spowodowany jest utlenianiem się czopu rogowo-tłuszczowego. Kolejnym etapem trądziku jest jest acne papulopustolosa. W zaskórniku powstały już zmiany zapalne, grudki i krosty. Ten etap może ciągnąć się latami. Prawie każda krosta pozostawia wklęsłą (rzadziej także wypukłą) bliznę. Jeśli trądzik się pogarsza, rozwija się raczej rzaska forma acne conglobata. W wyniku stanu zapalnego wokół mieszka tworzą się guzkowate nacieki i ropne, a po ich ustąpieniu pozostają blizny wklęsłe i wypukłe.
Jak golić miejsce intymne?
Golenie miejsc intymnych
Na samym początku należy wspomnieć, że jest to czynność bardzo delikatna. Dlaczego tak jest? Otóż, golenie krocza często może wywoływać podrażnienia czy liczne skaleczenia przez to, że skóra w tych okolicach jest bardzo cienka i delikatna. Nosząc bieliznę, dodatkowo podrażniamy okolice krocza i, tym samym, wywołujemy niekiedy… stan zapalny. Rzecz jasna, zabieg depilacji można przeprowadzić w profesjonalnym salonie kosmetycznym. Co jednak, jeśli na taką „przyjemność” nas zwyczajnie… nie stać? Wówczas przydać się może zwyczajna, tradycyjna maszynka do golenia miejsc intymnych, jaką zakupić można w każdym sklepie drogeryjnym. Do tego przydadzą się odpowiednio dobrane kosmetyki, jakie ograniczą chociażby:
- ranki,
- zaczerwienienie skóry,
- wrastanie włosków,
- podrażnienia.
Dlaczego włosy łonowe golą zarówno mężczyźni, jak i kobiety? Otóż, podnosi to samopoczucie oraz… seksualną atrakcyjność! Najczęściej goli się intymne miejsca latem, wychodząc na plażę. Niestety, wówczas w tej okolicy skóra zostaje wystawiana na promienie słoneczne i słoną wodę, co uszkadza ją i dodatkowo podrażnia. Warto więc depilować intymne miejsca tak, aby nie uszkadzać skóry. Ważna jest też dokładna higiena intymnych narządów – bo depilacja, jak już wiesz, powoduje podrażnienia, stany zapalne i liczne otarcia. A to będzie spory problem zwłaszcza u osób, które są… bardzo aktywne fizycznie. Jeśli miewasz problemy intymne, sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na infekcje intymne.
Jak bezpiecznie przeprowadzić golenie krocza?
Aby skutecznie golić intymne miejsca, należy właściwie dobrać do tego odpowiednie… narzędzie. Jak już wspominaliśmy, największym powodzeniem (również ze względu na cenę) cieszy się tradycyjna maszynka do golenia miejsc intymnych. Skóra w okolicy łonowej jest podatna na liczne uszkodzenia, więc im więcej ostrzy będzie mieć maszynka, tym mniej ruchów nią wykonasz. Najlepiej więc, podczas zakupów, wybierać maszynki z możliwie jak największą ilością ostrzy.
![](https://perlasalon.pl/bloga/imgs/img12973_7.jpg)