Nadmierne wypadanie włosów - Przyczyny, Leczenie i Porady

Sposoby na zahamowanie utraty włosów

Wypadanie włosów można zmniejszyć, redukując przyczynę problemu. W wielu przypadkach nadmiernego wypadania włosów odpowiednia pielęgnacja i zmiana diety wystarczają, aby kondycja włosów znacząco się poprawiła. Niestety, nie zawsze włosy odrastają bez stosowania specjalistycznego leczenia.

W przypadku różnego typu łysienia niezbędne jest stosowanie leków, które redukują przyczynę dolegliwości, a także środków działających na skórę głowy. Pomocny w przypadku wypadania włosów i łysienia jest m.in. wykonywany systematycznie masaż skóry głowy, który zwiększa ukrwienie i stopień odżywienia cebulek włosowych.

W niektórych przypadkach odrost włosów nie jest możliwy, a jedyną bronią w walce z łysieniem jest przeszczep włosów.

  • M. Olszewska, L. Rudnicka, A. Rakowska, M. Kurzeja: „Postępy w diagnostyce łysienia”. Przegląd Dermatologiczny 2009, 96, s 247-253
  • Siamak Moghadam-Kia, MD, Andrew G. Franks Jr, MD: „Choroby autoimmunologiczne a utrata włosów”. Dermatologia po Dyplomie tom 4 Nr 5 2013
  • L. Brzezińska-Wcisło, A. Lis, G. Kamińska, D. Wcisło-Dziadecka: „Fizjologia i patologia wzrostu i utraty włosów na głowie u człowieka”. PDiA 2003, XX, 5: s 260–266.

Informacje zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane na indywidualnej wizycie lekarskiej z lekarzem specjalistą. Udostępnij Skomentuj

Nadmierne owłosienie (hipertrychoza) - objawy

  • wrodzone uogólnione nadmierne owłosienie 1 (zespół Ambras)
  • wrodzone uogólnione nadmierne owłosienie 2 (ten typ przez niektórych autorów został opisany jako atawizm, czyli nawrót do sierści typu zwierzęcego)
  • włóknistość dziąseł z nadmiernym owłosieniem
  • zespół Cantu.

Uogólniona hipertrychoza nabyta jest najczęstszą nabytą postacią nadmiernego owłosienia. Rozwija się ona na podłożu genetycznie uwarunkowanego przerostu mieszków włosowych na całym ciele, nawet przy prawidłowych poziomach androgenów. Chorobą zazwyczaj dotknięte bywają dzieci obu płci.

Do hipertrychozy ograniczonej zalicza się dwie najczęstsze postaci: włosy wyrastające ze znamienia melanocytowego (obecne już przy urodzeniu) oraz tzw. znamię Beckera, w którym najpierw pojawia się nadmierna pigmentacja skóry (ciemnienie), a nadmierne owłosienie staje się widoczne w okresie pokwitania.

Przyczyną uogólnionej hipertrychozy mogą też być niektóre leki. Leki mogą przekształcać włosy meszkowe we włosy dojrzałe, natomiast nie mogą pobudzać wzrostu nowych włosów. Do leków przyczyniających się do hipertrychozy zalicza się: ACTH, glikokortykosteroidy, androgeny, cyklosporynę, danazol, diazoksyd, gonadotropiny, interferon-α, minoksydyl, doustne środki antykoncepcyjne.

U pacjentów z różnymi typami porfirii występuje skłonność do nadmiernego owłosienia, zwłaszcza na skroniach i policzkach. Zaburzenia endokrynologiczne, w tym akromegalia i niedoczynność tarczycy, również mogą powodować nadmierne owłosienie. Hipertrychoza może występować też u kobiet z jadłowstrętem psychicznym lub zapaleniem skórno-mięśniowym.

Czasem nadmierne owłosienie, zwłaszcza pojawiające się na głowie i szyi, z tendencją do szerzenia się na tułów i kończyny może być objawem nowotworu złośliwego. Mówi się wtedy o zespole paranowotworowym. Zwykle dochodzi do tego, kiedy nowotwór jest zaawansowany i daje już przerzuty. Leczenie nowotworu powoduje ustąpienie nadmiernego owłosienia. Ten typ hipertrychozy może być także wrodzony.

Najczęstsze zalecenia

Nie zahamujemy wypadania włosów natychmiast. Nie da się powstrzymać wypadania w kilka dni. W przypadku rozpoznania przyczyny wypadania włosów i zastosowania odpowiedniego leczenia czy suplementacji warto uzbroić się w cierpliwość. Wcierki czy suplementy mogą zadziałać dopiero po 3-4 miesiącach regularnego stosowania. Warto zatem być sumiennym i nie zniechęcać się przedwcześnie. W budowaniu dobrych nawyków, takich jak wcieranie, masaż skóry głowy czy peeling pomoże Ci nasz Habit tracker (1) lub Habit tracker (2).

  • w przypadku anemii – należy uzupełnić żelazo (w tym przypadku należy również pamiętać o odpowiedniej podaży wit. C, w obecności której żelazo najlepiej się wchłania)
  • w przypadku niedoboru wit. B12 – dieta bogata w źródła wit. B plus ewentualna suplementacja
  • w przypadku niedoboru cynku – dieta plus ew. suplementacja (nadmiar też nie jest bezpieczny)
  • w okresie mniejszego nasłonecznienia (w okresie jesienno-zimowym) warto także pomyśleć o odpowiedniej suplementacji witaminy D

Sposobami, które mogą nam pomóc w przypadku niedoborów są także picie drożdży, siemienia lnianego czy naparów z pokrzywy i skrzypu. Jednak w tych przypadkach również należy być ostrożnym i zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi ich stosowania oraz możliwymi działaniami niepożądanymi.

  • W przypadku przyjmowania suplementów zwróć uwagę na ich składy. Jeżeli zdecydujesz się na przyjmowanie kilku suplementów, przeanalizuj ich skład aby składniki się nie dublowały, gdyż także ich nadmiar może powodować wypadanie włosów. Dlatego ponownie powtarzamy, że najlepiej jest robić to pod okiem specjalisty!

Pamiętajmy, że suplementacja powinna stanowić tylko dodatek. Podstawą jest właściwa i zbilansowana dieta oraz prawidłowa pielęgnacja włosów i skóry głowy.

  • Jeśli chodzi o dietę to bardzo istotne będzie spożywanie różnorodnych warzyw i owoców będących źródłem wielu witamin i składników odżywczych. Pamiętaj też o piciu wody! Istotna będzie także właściwa podaż pełnowartościowego białka oraz zdrowych tłuszczy, natomiast jest to temat bardzo obszerny i na pewno poruszymy go w najbliższym czasie.

Dlaczego wypadają włosy?

Przerzedzenie lub dziedziczne łysienie (zwane także łysieniem androgenowym) jest jedną z głównych przyczyn wypadania włosów i dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Łysienie plackowate, będące chorobą autoimmunologiczną, to kolejny przykład. W tym przypadku to organizm atakuje własne komórki włosowe.

Zmniejszanie się objętości fryzury może być wczesnym sygnałem choroby tarczycy lub niedokrwistości. Dzięki prawidłowemu leczeniu łysienie często zostaje zatrzymane i odwrócone. Utrata włosów po długotrwałej chorobie jak przeziębienie, narkoza przedoperacyjna, wysoka gorączka, zakażenie lub grypa są również znaczącymi przyczynami tego problemu.

Radioterapia i chemioterapia często prowadzą do czasowego wyłysienia, podobnie jak trichotilomania – zaburzenie, gdzie osoba nieświadomie wyrywa swoje włosy. Nadmierna utrata kosmyków po porodzie lub w okresie menopauzy jest związana ze spadkiem poziomu estrogenów. Problem ten może być częściowo odwrócony, lecz objętość włosów rzadko wraca do stanu sprzed przekwitania.

Stres i traumatyczne wydarzenia życiowe także nasilają utratę włosów. Podobnie jak radykalna dieta oraz znaczny spadek masy ciała. Problem nadmiernego wypadania włosów często ujawnia się od 3 do 6 miesięcy po zmianie nawyków żywieniowych.

Utrata włosów często jest spowodowana niewłaściwym poziomem witamin i minerałów, takich jak nadmiar witaminy A, niedobór witamin z grupy B, D3 czy niedobór białka i żelaza w diecie, co jest szczególnie ważne dla prawidłowej kondycji włosów.

Przyjmowanie niektórych leków na receptę również może być przyczyną wypadania włosów, podobnie jak nieprawidłowa pielęgnacja pasm, w tym częste farbowanie, stosowanie silnych kosmetyków, suszenie gorącym powietrzem, używanie prostownicy, mocne upięcia czy ciasne warkoczyki, które przyczyniają się do uszkodzenia włókien włosowych oraz podrażnień skóry.

Pozostałe przyczyny nadmiernej utraty włosów

Przyczyny wypadania włosów mogą być bardziej złożone niż się wydaje. Oprócz wcześniej wymienionych czynników, takich jak stres, problemy z tarczycą czy dieta, istnieje kilka innych ważnych aspektów, które mogą nasilać ten problem:

Dzięki odpowiednio dobranym lekom i kosmetykom, zmianie diety oraz nawyków dotyczących pielęgnacji włosów, zabiegom medycyny estetycznej, a w skrajnych przypadkach zastosowaniu przeszczepu włosów można w znacznym stopniu zahamować proces nadmiernego wypadania włosów u kobiet.

Czytaj dalej...

łojotokowe zapalenie skóry głowy warto zwrócić uwagę zarówno na dietę unikanie nadmiaru cukru alkoholu, potraw ostro przyprawionych jak i odpowiednią pielęgnację właściwe złuszczanie skóry głowy, nawilżanie skóry głowy, stosowanie odpowiednich szamponów zarówno szamponu leczniczego zawierającego substancje przeciwgrzybicze, jak i szamponu delikatnego bez agresywnych detergentów.

Czytaj dalej...

Co więcej, nadmierne owłosienie może być symptomem wielu różnych chorób, dlatego przeprowadza się także badania obrazowe, takie jak USG na przykład w celu stwierdzenia zespołu policystycznych jajników.

Czytaj dalej...

Utrata włosów często jest spowodowana niewłaściwym poziomem witamin i minerałów, takich jak nadmiar witaminy A, niedobór witamin z grupy B, D3 czy niedobór białka i żelaza w diecie, co jest szczególnie ważne dla prawidłowej kondycji włosów.

Czytaj dalej...