Przebarwienia na twarzy po trądziku - Jak sobie z nimi radzić?

Jak zapobiegać powstawaniu blizn po trądziku?

Odpowiednia pielęgnacja domowa ma również duży wpływ na prawidłowy przebieg procesu gojenia się ran. Profilaktyka jest szeroko polecaną metodą zapobiegania blizn.

Pacjentom zaleca się systematyczne oczyszczanie miejsca, używanie odpowiednich kosmetyków (dostosowanych do typu cery), dbanie o dietę i unikanie wysiłku fizycznego, jeśli rany są na plecach, ramionach lub klatce piersiowej.

Pod żadnym względem nie można odrywać strupów ani nie wystawiać ich na promieniowanie UV.

Bibliografia

  • Wołosik K., Knaś M., Wacewicz M., Dmuchowska P., Skuteczność terapii skojarzonej w redukcji blizn potrądzikowych – opis przypadków, Przegląd Dermatologiczny 2013/2, 102–109,
  • Webster Guy F., Rawlings Anthony, Trądzik. Diagnostyka i leczenia, Wydawca Czelej, ISBN 978-83-7563-025-1.
  • Sałagan K., Niemyska K., Blizny potrądzikowe – mechanizm powstawania i diagnostyka, Kosmetologia Estetyczna, 4 / 2018 / vol. 7, 407-412.
  • Perzanowska-Stefańska M. Zastosowanie zabiegów estetycznych w lecznictwie dermatologicznym - podejście praktyczne. [w]: Placek W (red). Dermatologia Estetyczna. Wydawnictwa Medyczne Terrmedia, Poznań 2016: 315-336z.
  • Kolenda M. Metody stosowane w leczeniu blizn. Aesthetica 2014, vol. 2: 5-9.
  • Janda K, Chwiłkowska M. Trądzik pospolity - etiologia, klasyfikacja, leczenie. Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie 2014, vol. 60(2): 13-18.

Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.

Przebarwienia po trądziku – jak się pozbyć?

W przywracaniu cerze jednolitego kolorytu skuteczna jest także mezoterapia mikroigłowa. Zabieg opiera się na nakłuwaniu skóry przy wykorzystaniu cienkich, małych igieł atraumatycznych i wprowadzeniu tą metodą indywidualnie dobranych substancji odżywczych. Celem jest stymulacja produkcji kolagenu i procesów regeneracyjnych w skórze. Mezoterapia mikroigłowa wpływa również na regulację melanogenezy, co sprzyja eliminacji przebarwień i poprawie wyglądu cery.

Niwelowane metodą mezoterapii przebarwienia po trądziku przestają być widoczne po kilku tygodniach. Zabieg wymaga jednak kilkukrotnego powtórzenia. Nie tylko wygładza skórę i ujednolica jej koloryt, ale też ujędrnia, poprawia mikrokrążenie, spłyca zmarszczki, nawilża i odżywia. Zwiększa również napięcie cery i rozświetla ją. Zabiegi wykonywane są w 2-4-tygodniowych odstępach czasu. Ze względu na niską inwazyjność i krótki czas rekonwalescencji, cieszą się dużą popularnością.

Czego unikać przy przebarwieniach trądzikowych?

Jeżeli nie chcesz, by przebarwienia po trądziku powiększyły się, unikaj opalania. Promienie UV mogą spotęgować problem. Nie należy również chodzić na solarium, gdy borykasz się z przebarwieniami.

Jeżeli masz przebarwienia, pamiętaj, by uważać na kosmetyki, które mogą zatykać pory.

Nieodpowiednia pielęgnacja skóry, np. złe nawyki higieniczne, niezmywanie makijażu, może sprzyjać utrwalaniu się problemu.

Warto również podjąć się profilaktyki antytrądzikowej. W ten sposób pozbędziesz się źródła problemów z przebarwieniami.

To, co może mieć wpływ na występowanie trądziku to:

  • rodzaj spożywanych produktów - warto stosować zatem dietę przeciwtrądzikową,
  • przyjmowanie używek,
  • zbyt mała ilość wypijanej wody.

Co na przebarwienia po trądziku?

Nie wiesz, jak pozbyć się przebarwień po trądziku? Zdecyduj się na kurację przeciwtrądzikową pod okiem dermatologa, który zaproponuje Ci sprawdzone sposoby na ten problem. Już na etapie leczenia trądziku warto stosować takie leki, które nie wywołują zmian.

Jeżeli jednak już do nich dojdzie, warto zastosować preparaty na przebarwienia potrądzikowe, np. w formie toniku czy żelu zawierającego aloes. Walka z tym problem to nie tylko dobór odpowiednich preparatów, ale też korzystanie z metod z zakresu medycyny estetycznej.

Jak z jej zastosowaniem można pozbyć się przebarwień na twarzy po trądziku? Warto skorzystać z kwasów, laseroterapii czy mikrodermabrazji.

Kosmetyki na przebarwienia to substancje, którymi można wybielić czerwone plamy po pryszczach.

Krem na przebarwienia po trądziku

Na rynku dostępnych jest wiele kremów na przebarwienia po trądziku. Są to zwykle preparaty dostępne bez recepty. Pamiętaj jednak, że jeżeli nie dobierzesz ich pod okiem dermatologa, możesz sobie wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Takie substancje jak krem na przebarwienia po trądziku zawierają witaminę C, która zmniejsza ryzyko powstania nowych zmian barwnikowych. Kwas askorbinowy lekko złuszcza, a przy tym ogranicza syntezę melaniny, mającej wpływ na wystąpienie nowych przebarwień.

Taki krem znajdziesz w każdej aptece. Może on stanowić odpowiednie uzupełnienie kuracji retinolem, przyspieszającym proces tworzenia się nowych komórek.

Chcąc pozbyć się problemu, warto również sięgać po kremy zawierające kwas azelainowy. Takie preparaty działają rozjaśniająco na przebarwienia.

Maści na przebarwienia po trądziku

W aptece możesz kupić maść na przebarwienia po trądziku. Nie musisz posiadać przepisu od lekarza, ale warto mieć świadomość, że oprócz tego rodzaju preparatów bez recepty, dostępne są także maści na receptę.

Chcąc rozjaśnić przebarwienia, warto zadbać o to, by wybrany środek zawierał - oprócz wskazanej wcześniej witaminy C czy retinolu, również niacynamid.

Mikrodermabrazja wykonana za pomocą specjalnych urządzeń mechanicznych usuwa martwe komórki naskórka, podczas gdy chemiczne peelingi wykorzystują specjalne kwasy, aby złuszczyć powierzchniowe warstwy skóry.

Czytaj dalej...

peelingi chemiczne stosuje się odpowiedni kwas, w przypadku przebarwień po trądziku jest to najczęściej kwas glikolowy, który nadtrawia zewnętrzne warstwy skóry, wskutek czego zostają one złuszczone i zastąpione nowymi.

Czytaj dalej...

Producent ZIAJA Wskazania skóra naczynkowa, skóra z przebarwieniami, skóra normalna Przeznaczenie dzień, szyja, dekolt, twarz Wiek 40-50 lat, 18-30 lat, 60 i wiecej lat, 50-60 lat, 30-40 lat Dla kogo kobieta, mężczyzna Pojemność ml 50 Symbol magazynowy 7570.

Czytaj dalej...

Ekstrakt ze złotego korzenia, w połączeniu z ekstraktem z morwy białej, hamują enzym biorący udział w produkowaniu melaniny, której nierówne rozmieszczenie oraz zbyt duża ilość w komórkach skóry wywołuje przebarwienia.

Czytaj dalej...