Przebarwienia na twarzy po trądziku - Jak sobie z nimi radzić?
Co na przebarwienia po trądziku?
Decydując się na skorzystanie z zabiegów w gabinecie medycyny estetycznej, zacznij od konsultacji ze specjalistą, który oceni stan Twojej skóry oraz jej indywidualne potrzeby. Na tej podstawie wybierze zabieg, który będzie dla Ciebie bezpieczny i przyniesie najlepsze efekty. Jak usunąć przebarwienia po trądziku? Aby ograniczyć ich widoczność i przywrócić skórze jednolity koloryt, warto poddać się laseroterapii. Na czym to polega?
Skierowana na zmiany barwnikowe wiązka światła powoduje uszkodzenie komórek i stymulację procesów regeneracyjnych. Dochodzi do pobudzenia produkcji włókien kolagenowych i elastyny. Tą metodą można zlikwidować płytko położone zmiany i znacząco zredukować widoczność tych głębokich. Laserowe usuwanie przebarwień to popularny i bezpieczny zabieg, który trwa 20-30 min. Ilość sesji uzależniona jest od wielkości zmian oraz ich umiejscowienia. Dla optymalnych efektów wizyty w gabinecie odbywają się co 2-3 tygodnie. Początkowo przebarwienia ciemnieją, następnie złuszczają się, a skóra w tym miejscu ulega rozjaśnieniu.
Jak powstają przebarwienia po trądziku?
Jednym z następstw trądziku są przebarwienia, czyli plamy na skórze o ciemniejszym kolorze (hiperpigmentacja). Mogą zarówno towarzyszyć aktywnej chorobie, jak i być pozostałością po niej.
Czemu pojawiają się przebarwienia po trądziku?
Przebarwienia po trądziku wynikają z nadmiernej produkcji lub gromadzenia melaniny (naturalnego pigmentu występującego w skórze, a także we włosach czy tęczówkach), co wywoływane jest przez stan zapalny.
Mediatory stanu zapalnego pobudzają specjalne komórki (melanocyty) do wzrostu i produkcji melaniny. Z tego powodu te zmiany mogą być określane jako przebarwienia pozapalne – trądzik jest jedną z ich najczęstszych przyczyn, obok atopowego zapalenia skóry (AZS) i liszajca zakaźnego.
Przebarwienia potrądzikowe dotyczą zwłaszcza osób o ciemniejszym kolorze skóry.
Przebarwienia po trądziku – jak się pozbyć?
W przywracaniu cerze jednolitego kolorytu skuteczna jest także mezoterapia mikroigłowa. Zabieg opiera się na nakłuwaniu skóry przy wykorzystaniu cienkich, małych igieł atraumatycznych i wprowadzeniu tą metodą indywidualnie dobranych substancji odżywczych. Celem jest stymulacja produkcji kolagenu i procesów regeneracyjnych w skórze. Mezoterapia mikroigłowa wpływa również na regulację melanogenezy, co sprzyja eliminacji przebarwień i poprawie wyglądu cery.
Niwelowane metodą mezoterapii przebarwienia po trądziku przestają być widoczne po kilku tygodniach. Zabieg wymaga jednak kilkukrotnego powtórzenia. Nie tylko wygładza skórę i ujednolica jej koloryt, ale też ujędrnia, poprawia mikrokrążenie, spłyca zmarszczki, nawilża i odżywia. Zwiększa również napięcie cery i rozświetla ją. Zabiegi wykonywane są w 2-4-tygodniowych odstępach czasu. Ze względu na niską inwazyjność i krótki czas rekonwalescencji, cieszą się dużą popularnością.
Jak leczyć przebarwienia potrądzikowe?
Istnieje wiele metod leczenia przebarwień potrądzikowych. Znaczenie tu mają leki na receptę i bez recepty, kosmetyki oraz zabiegi wykonywane w salonie kosmetycznym.
Niektóre z nich mają podwójne działanie – przeciwtrądzikowe i usuwające przebarwienia. Produkty do stosowania na skórę należy nakładać na całą twarz, a nie tylko na widoczne przebarwienia.
Retinoidy miejscowe
Retinoidy to grupa związków będących pochodnymi witaminy A. Mają udowodnioną skuteczność w leczeniu trądziku, a dodatkowo powodują rozjaśnianie przebarwień potrądzikowych, dzięki zwiększaniu obrotu komórkowego i hamowaniu syntezy melaniny. Mogą także powodować usuwanie dojrzałych melanocytów z naskórka.
Retinoidy mogą być stosowane samodzielnie lub w połączeniu z nadtlenkiem benzoilu. W leczeniu hiperpigmentacji retinoidy stosuje się miejscowo, w postaci kremów i żeli. Zaliczamy do nich m.in. adapalen (np. Differin, Acnelec), retinol, retinal, tretynoinę.
Nadtlenek benzoilu
Nadtlenek benzoilu działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwłojotokowo i keratolitycznie (złuszcza warstwę rogową naskórka). Zawarty jest w preparatach w formie żelu (np. Benzacne) i stosuje się go miejscowo na skórę.
Głównym wskazaniem do jego stosowania jest trądzik pospolity. W połączeniu z retinoidem miejscowym zalecany jest jako leczenie pierwszego rzutu przebarwienia po trądziku. Przykładem preparatu zawierającego nadtlenek benzoilu i adapalen jest Epiduo .
Kwas azelainowy
Kwas azelainowy hamuje syntezę melaniny oraz ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwutleniające i keratolityczne, dzięki czemu skuteczny jest również w leczeniu trądziku (choć nie tak bardzo jak retinoidy). Dostępny jest w formie kremów i żeli w stężeniu od 10% do 20% (np. w preparacie Skinoren).
Trądzik – problem skórny niezależnie od wieku
Trądzik to najczęściej występująca choroba skóry. Ze względu na medyczny termin pod jakim występuje, czyli trądzik młodzieńczy, przez długi czas uważano, że to problem, który dotyczy jedynie nastolatków przechodzących okres dojrzewania. W rzeczywistości może on dosięgnąć każdego – na przestrzeni ostatnich lat obserwuje się wzrost przypadków trądziku u dorosłych po 25. roku życia.
Nie zapominajmy także o naszym stylu życia. Nieodpowiednia dieta, uboga w substancje odżywcze (jak chociażby kwasy Omega 3), niewłaściwa higiena snu czy po prostu – źle dobrana pielęgnacja mogą również nasilać objawy.
Jak objawia się trądzik na skórze? Może on przybierać różne formy, jak zmiany o charakterze niezapalnym, do których zalicza się zaskórniki otwarte i zamknięte. Zmiany w przypadku których na skórze utrzymuje się stan zapalny, potocznie nazywa się pryszczami lub krostami. Trądzik pozostawia po sobie również zmiany o charakterze pozapalnym. Można zaliczyć do nich blizny i przebarwienia po trądziku, których tematem zajmiemy się w dalszej części tekstu.