Przebarwienia na twarzy po trądziku - Jak sobie z nimi radzić?

Przebarwienia po trądziku - jak się ich pozbyć? Czy znikną same?

Przebarwienie po trądziku to problem nie tylko nastolatków, ale i osób dorosłych. Niedoskonałości skórne mogą pojawić się w każdym wieku i pozostawić po sobie ślad na długi czas. Jak więc pozbyć się przebarwień po trądziku?

  • Przebarwienia skórne po trądziku mają postać plamy o innym kolorze niż skóra. Z czego to wynika?
  • Przyczyną ich powstawania może być m.in. nieodpowiednia pielęgnacja skóry w czasie trądziku, a także wyciskanie pryszczy. Co jeszcze?
  • Tego rodzaju zmian można pozbyć się sięgając po peelingi, kremy, a także laseroterapię, która uchodzi za najskuteczniejszy sposób walki z przebarwieniami.
  • Jak wyglądają przebarwienia po trądziku?
  • Kiedy i jak powstają przebarwienia po trądziku?
  • Miejsca występowania przebarwień po trądziku
  • Co na przebarwienia po trądziku?
    • Krem na przebarwienia po trądziku
    • Maści na przebarwienia po trądziku
    • Serum na przebarwienia po trądziku
    • Kwasy na przebarwienia po trądziku
    • Olejek na przebarwienia po trądziku
    • Maseczka na przebarwienia po trądziku
    • Lek na przebarwienia po trądziku
    • Peeling na przebarwienia po trądziku

    Jak usunąć przebarwienia po trądziku?

    Jakie jeszcze zabiegi zmniejszają widoczność potrądzikowych przebarwień? W ich terapii wykorzystywane jest także osocze bogatopłytkowe, które pozyskiwane jest wcześniej z krwi pacjenta. Podobnie jak w przypadku innych metod, jego wstrzyknięcie przynosi efekt w postaci stymulacji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego.

    Na przebarwienia po trądziku stosuje się także peelingi chemiczne na bazie kwasu migdałowego, cytrynowego lub glikolowego. W efekcie ich działania dochodzi do odnowy naskórka, rozjaśnienia cery i jej przebudowy. Inną wykorzystywaną metodą jest radiofrekwencja mikroigłowa, będąca połączeniem zastosowania RF i mezoterapii mikroigłowej. Oddziaływanie fali elektromagnetycznej o częstotliwości radiowej skutkuje ogrzaniem tkanek, a w rezultacie obkurczeniem włókien kolagenowych. Mikronakłuwanie z kolei pobudza regenerację skóry.

    Jak zapobiegać powstawaniu blizn po trądziku?

    Odpowiednia pielęgnacja domowa ma również duży wpływ na prawidłowy przebieg procesu gojenia się ran. Profilaktyka jest szeroko polecaną metodą zapobiegania blizn.

    Pacjentom zaleca się systematyczne oczyszczanie miejsca, używanie odpowiednich kosmetyków (dostosowanych do typu cery), dbanie o dietę i unikanie wysiłku fizycznego, jeśli rany są na plecach, ramionach lub klatce piersiowej.

    Pod żadnym względem nie można odrywać strupów ani nie wystawiać ich na promieniowanie UV.

    Bibliografia

    • Wołosik K., Knaś M., Wacewicz M., Dmuchowska P., Skuteczność terapii skojarzonej w redukcji blizn potrądzikowych – opis przypadków, Przegląd Dermatologiczny 2013/2, 102–109,
    • Webster Guy F., Rawlings Anthony, Trądzik. Diagnostyka i leczenia, Wydawca Czelej, ISBN 978-83-7563-025-1.
    • Sałagan K., Niemyska K., Blizny potrądzikowe – mechanizm powstawania i diagnostyka, Kosmetologia Estetyczna, 4 / 2018 / vol. 7, 407-412.
    • Perzanowska-Stefańska M. Zastosowanie zabiegów estetycznych w lecznictwie dermatologicznym - podejście praktyczne. [w]: Placek W (red). Dermatologia Estetyczna. Wydawnictwa Medyczne Terrmedia, Poznań 2016: 315-336z.
    • Kolenda M. Metody stosowane w leczeniu blizn. Aesthetica 2014, vol. 2: 5-9.
    • Janda K, Chwiłkowska M. Trądzik pospolity - etiologia, klasyfikacja, leczenie. Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie 2014, vol. 60(2): 13-18.

    Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.

    Jak zapobiegać przebarwieniom po trądziku?

    Leczenie przebarwień bywa niełatwe i nie zawsze przynosi zadowalający efekt. Warto wdrożyć odpowiednie postępowanie, by zapobiec ich powstawaniu.

    Leczenie trądziku

    Podstawową i najważniejszą metodą w zapobieganiu tworzenia się przebarwień po trądziku jest wczesne leczenie samego trądziku. W terapii tej choroby stosowane są zarówno leki miejscowe, jak i doustne.

    Skuteczne są retinoidy miejscowe i doustne (izotretynoina), nadtlenek benzoilu, antybiotyki miejscowe i doustne, a także dwuskładnikowa antykoncepcja hormonalna i spironolakton. Wybór metody zależy od typu zmian oraz nasilenia trądziku. Plan leczenia ustalany przez lekarza dermatologa.

    Należy również unikać działań, które mogą nasilić trądzik i stan zapalny, tak jak "agresywna" pielęgnacja i rozdrapywanie zmian. Mechaniczne uszkadzanie skóry jest potwierdzonym modyfikowalnym czynnikiem ryzyka hiperpigmentacji.

    Fotoprotekcja – ochrona przed słońcem

    Fotoprotekcja to ochrona przed działaniem słońca i promieniowania UV innego pochodzenia. Jest wskazana u każdego z powodu szkodliwego wpływu promieniowania UV – zwiększanie ryzyka raków skóry, czerniaka i przyspieszenie starzenia się skóry.

    W przypadku cery trądzikowej ochrona przed UV ma dodatkowe znaczenie w zapobieganiu powstawaniu i ciemnieniu istniejących przebarwień. Konieczne jest, aby stosować ochronę przed słońcem w trakcie leczenia trądziku, np. preparatami z retinoidami.

    Poza unikaniem słońca i solariów oraz osłanianiem skóry ważne jest codzienne stosowanie kosmetyków z filtrem SPF min. 30. Przydatne może okazać się stosowanie barwionych kremów z filtrem lub podkładów z filtrem pozwalających na maskowanie przebarwień i zapobieganie ich powstawaniu.

    Warto pamiętać, że te kosmetyki, aby osiągnąć odpowiednią skuteczność, wymagają zastosowania odpowiedniej objętości (ok. 1/4-1/2 łyżeczki na całą twarz) oraz zazwyczaj reaplikacji w ciągu dnia (nawet co 2h w słoneczny dzień).

Nie należy także przesuszać skóry, ponieważ spowoduje to jedynie wzmożenie pracy gruczołów łojowych, które będą chciały ją nawilżyć, a przy tym dodatkowo pozatykają pory i przyśpieszą rozwój trądziku.

Czytaj dalej...

Natomiast blizny po zmianach skórnych mogą zostać do końca życia, a jeśli zostanie podjęta określona terapia, potrwa ona dłużej i będzie ona dużo bardziej wymagająca niż w przypadku kuracji przebarwień potrądzikowych.

Czytaj dalej...

Producent ZIAJA Wskazania skóra naczynkowa, skóra z przebarwieniami, skóra normalna Przeznaczenie dzień, szyja, dekolt, twarz Wiek 40-50 lat, 18-30 lat, 60 i wiecej lat, 50-60 lat, 30-40 lat Dla kogo kobieta, mężczyzna Pojemność ml 50 Symbol magazynowy 7570.

Czytaj dalej...

Ekstrakt ze złotego korzenia, w połączeniu z ekstraktem z morwy białej, hamują enzym biorący udział w produkowaniu melaniny, której nierówne rozmieszczenie oraz zbyt duża ilość w komórkach skóry wywołuje przebarwienia.

Czytaj dalej...