Wyprysk atopowy na dłoniach - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia
Jak przeciwdziałać zapaleniu skóry?
Egzema na dłoniach czy innych częściach ciała to poważny problem – nie tylko estetyczny. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, zwłaszcza jeśli wiemy, że mamy tendencję do pojawiania się tego typu zmian skórnych. Kluczową sprawą jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Należy zadbać o higienę oraz właściwe nawilżenie i natłuszczenie. Warto sięgnąć po profesjonalne emolienty, umożliwiające delikatne mycie bez naruszania naturalnej bariery ochronnej. W przypadku wyprysku kontaktowego najważniejsze jest unikanie pokarmów lub substancji uczulających czy wywołujących podrażnienie skóry.
Swędzenie, pieczenie i mało estetyczne zmiany na skórze – egzema powodować może poważny dyskomfort fizyczny i psychiczny . Dbając na co dzień o odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry, a także unikając czynników alergizujących i drażniących, możemy skutecznie minimalizować ryzyko wystąpienia stanu zapalnego.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.
Atopowe zapalenie skóry – objawy u dzieci i dorosłych
Do objawów atopowego zapalenia skóry zalicza się:
- nasilony świąd skóry,
- suchą skórę na całej powierzchni ciała,
- zmiany skórne, które najczęściej lokalizują się na powierzchniach zgięciowych kończyn (dół łokciowy, nadgarstki, dół podkolanowy) i mają postać grudek, krostek oraz zmian rumieniowych,
- symptomy wyprysku atopowego często lokalizują się na dłoniach i stopach,
- nawracające zapalenia spojówek,
- cienie pod oczami,
- zapalenie warg,
- rodzinne występowanie objawów,
- pojawienie się pierwszych oznak we wczesnym dzieciństwie,
- przewlekły charakter oraz częste nawroty objawów,
- objawy rogowacenia okołomieszkowego,
- podwyższony poziom przeciwciał IgE we krwi oraz dodatni wynik punktowych testów skórnych,
- występowanie świądu skóry po spożyciu uczulających pokarmów,
- złą tolerancję odzieży z wełny, która zaostrza objawy wyprysku atopowego,
- biały dermografizm – jest to reakcja paradoksalna skóry, która po zadrapaniu nie reaguje zaczerwienieniem jak u większości osób, ale zblednięciem,
- objaw „polakierowanych paznokci”, które są gładkie i błyszczące, na skutek częstego pocierania i drapania w wyniku nasilonego świądu skóry.
Powiązane produkty
emulsja, podrażnienie, zaczerwienienie, suchość, świąd, pieczenie, atopowe zapalenie skóry, bez parabenów, dla alergików
krem, suchość, świąd, atopowe zapalenie skóry, alergia, podrażnienie, dla alergików olejek, alergia, suchość, świąd, atopowe zapalenie skóry, dla alergikówkrem, podrażnienie, zaczerwienienie, suchość, świąd, pieczenie, atopowe zapalenie skóry, dla alergików
balsam, podrażnienie, suchość, świąd, atopowe zapalenie skóry, dla alergików, bez parabenów Specyfika:Dla alergików,Bez barwników,Bez substancji zapachowych,Bez sztucznycPrzebieg AZS
Do pierwszych objawów atopowego zapalenia skóry zalicza się pojawienia się na skórze grudek, zmian rumieniowych, niekiedy pęcherzyków lub sączących się ranek. Z upływem czasu skóra osób cierpiących na AZS staje się pogrubiona, sucha oraz obserwuje się uwydatnienie naturalnych bruzd.
Objawy atopowego zapalenia skóry nieco różnią się u dzieci i u dorosłych. U niemowląt oraz i młodszych dzieci najczęściej obserwuje się grudki, pęcherzyki, a niekiedy strupy oraz sączącą się wydzielinę, zwłaszcza na twarzy i głowie. U starszych dzieci najczęstszymi objawami AZS są suche, łuszczące się grudki zwłaszcza na wewnętrznej stronie nadgarstków, łokci i dołów podkolanowych. Wyprysk atopowy u dorosłych występuje dużo rzadziej niż u dzieci i objawia się zmianami grudkowymi na twarzy, karku, stopach i dłoniach. Warto pamiętać, że objawy AZS mogą występować również w innych lokalizacjach, a w ciężkich przypadkach zajmują całą skórę.
Atopowe zapalenie skóry charakteryzuje się występowaniem okresów zaostrzeń objawów skórnych oraz ich remisji, czyli zanikania. W przypadku zaostrzenia AZS obserwuje się pojawianie się zmian rumieniowych, które są wyraźnie odgraniczone od skóry, a także grudek, pęcherzyków i nadżerek na skórze. Charakterystycznym objawem jest lichenifikacja, czyli wzmożony rysunek linii skórnych oraz bruzd.
Wyprysk atopowy – choroba zapalna skóry po kontakcie z alergenem
Wyprysk atopowy, atopowe zapalenie skóry (AZS), egzema – to różne nazwy tej samej, przewlekłej i nawrotowej choroby zapalnej skóry. Wywołana jest ona stanem zapalnym skóry na skutek kontaktu z alergenem.
Atopia to nadmierna reakcja immunologiczna na alergeny, które dla większości ludzi są nieszkodliwe. Przy czym wyprysk atopowy jest jednym z objawów tej nadwrażliwości. Istnieją również inne choroby o podobnym podłożu, takie jak katar sienny, astma oskrzelowa, alergiczne zapalenie spojówek czy pokrzywka, które mogą współistnieć z atopowym zapaleniem skóry.
Wyprysk atopowy dotyka od 15 do 30% dzieci oraz od 2 do 10% dorosłych. Najczęściej zaczyna się w dzieciństwie, a ryzyko jej wystąpienia jest wyższe u dzieci, których rodzice również zmagają się z tym schorzeniem.