Wyprysk atopowy na dłoniach - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia
Leczenie AZS – pielęgnacja
W celu ustalenia sposobu leczenia AZS pacjent powinien zgłosić się do dermatologa lub alergologa. Istotny element terapii stanowi unikanie czynników drażniących, a także właściwa pielęgnacja skóry. Leczenie atopowego zapalenia skóry wymaga od chorego dużej dyscypliny i sumiennego stosowania się do zaleceń lekarza.
Lekarz może polecić pacjentowi:
- regularne stosowanie preparatów aptecznych z zawartością mocznika i ceramidów,
- branie krótkich (ok. 5-minutowych) kąpieli w temperaturze 27–30 stopni,
- stosowanie środków do kąpieli bez zawartości siarczanów, barwników i cząstek zapachowych, o lekko kwaśnym pH,
- dodawanie do kąpieli oliwy z oliwek lub parafiny, co pozwoli wzmocnić barierę ochronną skóry,
- natłuszczanie skóry w ciągu 5 minut od zakończenia kąpieli, aby zapobiec parowaniu i wysychaniu naskórka,
- stosowanie preparatów przywracających prawidłową funkcję bariery naskórkowej na całe ciało dziecka od chwili jego narodzin.
Wypryski atopowe – diagnostyka choroby skóry
Obserwując u siebie objawy mogące świadczyć o wyprysku atopowym, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem – alergologiem lub dermatologiem. Diagnoza atopowego zapalenia skóry zwykle opiera się na charakterystycznym obrazie klinicznym, obejmującym typowe zmiany skórne oraz ich umiejscowienie, które towarzyszy suchości skóry i uczuciu swędzenia. Często okazuje się, że sam pacjent lub członkowie jego rodziny cierpią na alergie.
W procesie różnicowania wyprysku należy brać pod uwagę inne możliwe schorzenia, takie jak łuszczyca, wyprysk kontaktowy, łojotokowy i potnicowy oraz świerzb u dzieci.
Odpowiednio wczesna diagnoza i właściwie dopasowane leczenie mogą pomóc pacjentom kontrolować choroby atopowe i poprawiać codzienny komfort życia.
FAQ
Najczęstsze pytania dotyczące wyprysku atopowego (egzemy, atopowego zapalenia skóry).
Jak dbać o skórę przy atopowych wypryskach?
Na rynku dostępnych jest wiele preparatów przeznaczonych do pielęgnacji skóry atopowej w terapii AZS. Ich podstawowym zadaniem jest ochrona skóry przed utratą wody, która sprzyja powstawaniu wyprysku atopowego i może nasilać jego objawy.
Wyprysk kontaktowy a wyprysk atopowy – jak odróżnić?
Wyprysk kontaktowy (kontaktowe zapalenie skóry) może wywoływać podobne objawy do wyprysku atopowego oraz być mylony z innymi chorobami skóry. Kluczowym narzędziem diagnostycznym w identyfikacji wyprysku kontaktowego są tzw. testy płatkowe (naskórkowe).
Czy wypryskiem atopowym można się zarazić?
Atopowe zapalenie skóry nie jest chorobą zakaźną i nie można się nią zarazić. Wyprysk atopowy jest spowodowany rozwijającym się w skórze stanem zapalnym.
e -Konsultacja z Receptą Online Atopowe zapalenie skóryWypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.