Wyprysk atopowy na dłoniach - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia
Wyprysk atopowy – choroba zapalna skóry po kontakcie z alergenem
Wyprysk atopowy, atopowe zapalenie skóry (AZS), egzema – to różne nazwy tej samej, przewlekłej i nawrotowej choroby zapalnej skóry. Wywołana jest ona stanem zapalnym skóry na skutek kontaktu z alergenem.
Atopia to nadmierna reakcja immunologiczna na alergeny, które dla większości ludzi są nieszkodliwe. Przy czym wyprysk atopowy jest jednym z objawów tej nadwrażliwości. Istnieją również inne choroby o podobnym podłożu, takie jak katar sienny, astma oskrzelowa, alergiczne zapalenie spojówek czy pokrzywka, które mogą współistnieć z atopowym zapaleniem skóry.
Wyprysk atopowy dotyka od 15 do 30% dzieci oraz od 2 do 10% dorosłych. Najczęściej zaczyna się w dzieciństwie, a ryzyko jej wystąpienia jest wyższe u dzieci, których rodzice również zmagają się z tym schorzeniem.
Wyprysk atopowy u dzieci i dorosłych – lokalizacja i wygląd zmian skórnych
Lokalizacja i wygląd zmian skórnych w przebiegu atopowego zapalenia skóry różnią się w zależności od wieku pacjenta:
- u niemowląt i dzieci do 2. roku życia – zmiany skórne często pojawiają się na policzkach, głowie i czole, przyjmując formę grudek, pęcherzyków i strupów,
- u dzieci w wieku od 2 do 12 lat – zmiany są zlokalizowane głównie na skórze kolan, łokci i nadgarstków, gdzie skóra jest nadmiernie sucha i łuszcząca się,
- u dorosłych – zmiany są podobne do tych u starszych dzieci, a ich typowe lokalizacje to zgięcia łokciowe i kolanowe, okolice kostek, szyja oraz twarz.
Zmiany skórne mogą również pojawiać się w innych miejscach – rzadziej dotyczą pośladków czy wewnętrznych stron pach.
Czym jest egzema (wyprysk kontaktowy)?
Wiele osób zastanawia się, co to egzema – nazwę kojarzymy wszyscy, jednak często posiadamy tylko powierzchowne informacje. Trzeba zdać sobie sprawę, że egzema nie oznacza jednej konkretnej choroby . To określenie obejmuje różne typy zmian skórnych, których wspólnym mianownikiem jest wystąpienie stanu zapalnego wierzchnich warstw skóry przy braku czynnika infekcyjnego.
Bardzo często używa się zamiennie określeń „egzema” i „wyprysk kontaktowy” . Warto pamiętać, że oprócz egzemy o charakterze kontaktowym mamy też do czynienia z nieco rzadziej występującą egzemą endogenną. Egzema kontaktowa, nazywana też egzogenną, pojawia się w wyniku kontaktu skóry z substancją z zewnątrz. Natomiast egzema konstytucjonalna (endogenna) związana jest z wrodzoną skłonnością danej osoby do tego typu zmian skórnych. Pamiętajmy, że egzema nie jest zaraźliwa i nie ma potrzeby unikania chorych osób!
Wyjątkowo częstym przypadkiem jest egzema dłoni. Dzieje się tak, ponieważ to właśnie nasze dłonie mają najczęściej kontakt z potencjalnie drażniącymi czy uczulającymi substancjami.
Leczenie wyprysku atopowego – leki i pielęgnacja skóry
Podstawą terapii są przy wyprysku atopowym są emolienty – preparaty wspomagające utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia skóry, łagodzące suchość i poprawiające jeh elastyczność.
W przypadku umiarkowanych objawów leki przeciwzapalne, takie jak glikokortykosteroidy stosowane są, aby zredukować stan zapalny skóry, zmniejszyć zaczerwienienie, łuszczenie się i obrzęk oraz przynieść ulgę od swędzenia wywołanego wypryskiem atopowym.
Zastosowanie znajdują leki do stosowanie miejscowego – maści, kremy, żele i płyny, które powinny być przyjmowane pod nadzorem lekarza z uwagi na możliwe działania niepożądane. Przy znacznym nasileniu zmian podawane są glikokortykosteroidy doustne.
Również leki przeciwhistaminowe mogą być stosowane w celu zmniejszenia intensywności swędzenia w wyniku atopowego zapalenia skóry. W przypadku nasilonych objawów lekarz może zalecić terapię immunosupresyjną, która może skutecznie zmniejszyć stan zapalny i poprawić kondycję skóry.
W przypadku, kiedy wypryskowi atopowemu towarzyszy zakażenie bakteryjne, konieczne jest zastosowanie miejscowego antybiotyku.
Niezbędne jest również unikanie czynników wyzwalających wyprysk kontaktowy, takich jak alergeny pokarmowe, pyłki, kurz czy substancje chemiczne, które mogą nasilać objawy choroby.