Tajemnicza Czerwona Wysypka na Ciele - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Leczenie

Wysypka na ciele jako objaw choroby wirusowej

Wirusowe choroby przebiegające z wysypką na ciele to:

  • odra,
  • ospa wietrzna,
  • różyczka,
  • mononukleoza,
  • opryszczka,
  • półpasiec,
  • rumień zakaźny,
  • rumień nagły.

Odra to jedna z najbardziej zaraźliwych chorób wieku dziecięcego, dlatego zapobiega się jej szczepieniami ochronnymi. W jej przebiegu wysypka zaczyna pojawiać się najpierw na skórze głowy, stopniowo przechodząc na tułów i kończyny. Zmiany to początkowo wypukłe czerwone plamki, później grudki, które zanikają, tworząc białe pasma. Po wysypce zostają ciemnobrązowe przebarwienia, a skóra w tych miejscach się łuszczy. Charakterystycznym objawem są tzw. plamki Koplika, czyli szarobiałe grudki na błonie śluzowej policzków, które poprzedzają wystąpienie wysypki na ciele.

Ospa wietrzna to kolejna bardzo zaraźliwa choroba, która przebiega z wysoką gorączką. Wysypka na ciele pojawiająca się w drugim dniu podwyższonej temperatury ciała nie obejmuje jedynie skóry dłoni i stóp. Zmiany mają postać grudek i pęcherzyków wypełnionych płynem. Po jakimś czasie z pęcherzyków tworzą się swędzące strupy, a w ich miejscu mogą pojawić się przebarwienia. Wysypka przy ospie wietrznej pojawia się rzutami, a na błonach śluzowych mogą tworzyć się owrzodzenia (pękające pęcherzyki).

Metody leczenia wysypki na ciele

Leczenie wysypki na ciele należy zacząć od wizyty u specjalisty, który określi jej przyczynę. Tylko znając powód wystąpienia zmian można wprowadzić trafne i skuteczne leczenie. W przypadku chorób wirusowych wdrażane są leki przeciwwirusowe i podnoszące odporność (na przykład acyklowir czy inozyna pranobeks), natomiast w przypadku chorób o podłożu bakteryjnym konieczne jest leczenie antybiotykami. Na świerzb stosuje się specjalne maści, zaś fenyloketonurię i jej objaw – wysypkę – leczy się za pomocą specjalnej, rygorystycznej diety, którą stosuje się od pierwszych dni życia.

W przypadku wysypki na tle alergicznym należy w pierwszej kolejności ustalić, co powoduje uczulenie, i w miarę możliwości postarać się o wyeliminowanie go z otoczenia.

Co to za wysypka? Tak rozpoznasz chorobę po wysypce [ZDJĘCIA]

Zmiany na skórze zawsze niepokoją – nie dość, że nie wyglądają zbyt estetycznie, to często także swędzą i bolą. Wysypki mogą mieć różnie przyczyny, a niektóre być objawem bardzo zakaźnych chorób. Czy wiesz, jak odróżnić wysypkę będącą reakcją alergiczną od takiej, która towarzyszy chorobie zakaźnej? Sprawdź.

  • Wysypka na ciele to zawsze informacja o jakimś problemie, który pojawił się w organizmie. Nawet jeśli jest niebolesna, nie swędzi i nie sprawia wielkich kłopotów, nie należy jej lekceważyć. Pojawienie się wysypki na ciele może mieć różne przyczyny. Wysypka może być objawem:

    • reakcji alergicznej
    • przez zatrucia lekami
    • kontaktu z substancją chemiczną (np. jodem)
    • choroby zakaźnej (zarówno wirusowej, jak i bakteryjnej). ,

    Niepokojące zmiany na skórze lub błonach śluzowych mają zwykle postać krost, pęcherzy, plam, bąbli i grudek, często towarzyszą im również objawy dodatkowe, np. świąd czy ból. Mogą zwiastować poważną chorobę zakaźną. Jeśli na ciele wystąpi wysypka, najlepiej zawsze skonsultować ją z lekarzem, który zaleci odpowiednie leczenie.

  • 92 nie wyraża zgody na zwielokrotnianie, wykorzystywanie lub przechowywanie jakichkolwiek treści w postaci tekstów i danych oraz programów komputerowych i baz danych dostępnych w serwisie internetowym, w celu ich eksploracji polegającej na analizie, również przy zastosowaniu zautomatyzowanych technik, dążącej do wygenerowania informacji obejmujących w szczególności wzorce, tendencje i korelacje.

    Czytaj dalej...

    Niektóre ze zmian na ustach w postaci grudek, pęcherzyków czy krostek łatwo rozpoznać i wyeliminować, ale jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, lepiej zasięgnąć porady lekarza dermatologa lub stomatologa.

    Czytaj dalej...

    Włosy pojawiające się na podbródku, linii wargowej czy w innych nietypowych miejscach, są często ważnym sygnałem dotyczącym kobiecego zdrowia - ich obecność może być wynikiem różnych czynników, zarówno fizjologicznych, jak i hormonalnych.

    Czytaj dalej...

    Ze względu na wielkość łusek wyróżniamy złuszczanie otrębiaste łupież skóry owłosionej głowy, przyłuszczyca plackowata drobnoogniskowa, odra i złuszczanie płatowe erytrodermie, płonica, choroba Kawasakiego.

    Czytaj dalej...