Włos zagnieździł się pod skórą - Przyczyny, objawy i sposoby radzenia sobie

Jak wygląda torbiel włosowa?

Torbiel włosowa ma postać guzka o różnych rozmiarach. Jest on zlokalizowany w szparze międzypośladkowej. W jego wnętrzu znajduje się płyn. Składa się on głównie z płynu tkankowego i ropy. Obecne są tam również włosy, które nie mają kontaktu ze skórą. Niekiedy na skórze widać otwory, przez które wycieka treść ropna. Zdarza się, że guzek nie jest widoczny ze względu na obrzęk szpary pośladkowej spowodowany torbielą pilonidalną.

Nie udało się ustalić dokładnych przyczyn powstania torbieli włosowej. Część badaczy skłania się ku twierdzeniom, że może ona mieć charakter wrodzony. Czasem w życiu płodowym w linii pośrodkowej ciała komórki rozwijają się w nieprawidłowy sposób. W efekcie włosy rosną również pod skórą, co jest przyczyną tworzenia się guzka w szparze pośladkowej.

Większość badaczy uznaje jednak, że torbiel pilonidalna ma charakter nabyty. Jej przyczyną jest wrastanie włosów pod skórę. W efekcie tworzy się kanał. Wraz z włosami przedostają się do niego również drobnoustroje, co z kolei powoduje zakażenie i stan zapalny. Czynnikami ryzyka wystąpienia torbieli włosowej są:

  • obfite owłosienie ciała,
  • siedzący tryb życia,
  • otyłość,
  • nieprawidłowa higiena,
  • głęboka szpara pośladkowa,
  • spadek odporności organizmu.

Prawdopodobnie wyższe ryzyko wystąpienia torbieli włosowej mają osoby chore przewlekle (np. na cukrzycę).

Czy torbiel włosowa jest groźna?

Torbiel włosowa może powodować powikłania. Pojawiają się one, gdy zmiana jest nieleczona lub kiedy terapia jest nieodpowiednia. Zalicza się do nich ropień oraz przetokę odbytu (powstaje kanał, który łączy się z odbytem). Torbiel może przeobrazić się w nowotwór. Zdarza się to bardzo rzadko (w 0,1% wszystkich przypadków).

Jeśli obawiasz się powstania bolesnych torbieli albo chcesz uzyskać pomoc w leczeniu już powstałych zmian (np. torbieli włosowej), sprawdź, co możesz zyskać dzięki Polisie Zdrowie Welbi. To prywatne ubezpieczenie zdrowotne zapewni Ci dostęp do lekarzy pierwszego kontaktu i specjalistów oraz wielu badań, w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych (nawet blisko 300 badań w najbardziej rozbudowanym pakiecie OCHRONA GOLD od 239 z miesięcznie). Wypełnij formularz i otrzymaj ofertę – dowiesz się, co możesz zyskać, wybierając prywatną opiekę medyczną od TU Zdrowie.

  1. P. Dutkiewicz, P. Ciesielski, M. Kołodziejczak, Results of surgical treatment of pilonidal sinus in 50 patients operated using Bascom II procedure – prospective study, „Polski Przegląd Chirurgiczny” 2019, nr 91, s. 21–26.
  2. M. Kołodziejczak, P. Ciesielski, Etiopatogeneza i leczenie torbieli włosowej, „Chirurgia po Dyplomie” 2015, https://podyplomie.pl/chirurgia/17790,etiopatogeneza-i-leczenie-torbieli-wlosowej (dostęp 08.02.2022).

Depilator elektryczny

Kobiety, które marzą o gładkiej skórze przez dłuższy czas, mogą sięgnąć po depilator elektryczny, który wyrywa włoski wraz z cebulkami. Podczas depilacji należy jednak pamiętać o tym, aby urządzenie przesuwać zawsze pod włos, ponieważ jedynie w ten sposób włoski zostaną wyrwane wraz z cebulkami. W innym przypadku zostaną one jedynie ścięte tuż nad powierzchnią skóry, przez co zaczną dużo szybciej odrastać. Zabieg przy użyciu depilatora jest dosyć prosty i szybki, a efekty utrzymują się nawet przez kilka tygodni. Włoski po depilacji odrastają cieńsze i jaśniejsze, jednak może to spowodować, iż zaczną wrastać w skórę. W takiej sytuacji na skórze mogą zacząć pojawiać się nieestetyczne krostki, dlatego też warto co kilka dni wykonać gruboziarnisty peeling (np. cukrowy), dzięki czemu osłabione włoski bez problemu przebiją się przez skórę.

Ostatnią bardzo popularną metodą depilacji jest depilacja woskiem, dzięki czemu zbędne owłosienie zostaje usunięte wraz z cebulkami. W jaki jednak sposób należy przeprowadzić zabieg? Aby pozbyć się włosków, na czystą i odtłuszczoną skórę należy nałożyć ciepły wosk zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. Następnie do skóry należy przykleić fizelinowy plaster, zrywając go energicznym ruchem w kierunku przeciwnym niż wzrost włosa. Największą zaletą zabiegu przy użyciu wosku jest to, iż można go wykonać nie tylko w gabinecie kosmetycznym, ale również w domu, a oprócz tego efekty utrzymują się nawet przez kilka tygodni. Niestety zabieg ten jest dosyć bolesny, a za każdym razem trzeba poczekać, aż włoski odrosną przynajmniej 0,5 cm. Dlaczego? Z tego względu, gdyż wosk nie jest w stanie złapać je na tyle, aby wyrwać je wraz z cebulkami, przez co zabieg okazuje się niestety nieskuteczny.

Zobacz także

Depilacja laserowa podczas okresu/miesiączki

Depilacja laserowa to jedna z najskuteczniejszych metod trwałego usuwania niechcianego owłosienia. Wiele kobiet zastanawia się jednak, czy zabieg ten można bezpiecznie wykonywać podczas menstruacji. W tym artykule odpowiemy na najczęstsze pytania dotyczące depilacji laserowej w trakcie miesiączki i podpowiemy, na co zwrócić uwagę, decydując się na zabieg w tym okresie. Czy podczas miesiączki można wykonywać […]


Gdy pojawia się stan zapalny, ropa, torbiel, świąd i zaczerwienienie, może być to zapalenie mieszków włosowych, a wówczas możemy mieć do czynienia z zakażeniem gronkowcem złocistym lub wirusem czy grzybem.

Czytaj dalej...

Gdy pojawia się stan zapalny, ropa, torbiel, świąd i zaczerwienienie, może być to zapalenie mieszków włosowych, a wówczas możemy mieć do czynienia z zakażeniem gronkowcem złocistym lub wirusem czy grzybem.

Czytaj dalej...

Sam włos lub właściwie jego łodyga wyrasta z mieszka włosowego, gdzie jest powlekany łojem z gruczołów łojowych uchodzących do światła mieszka, przebija się przez skórę właściwą i naskórek aż na powierzchnię skóry, gdzie wydostaje się przez ujście mieszka włosowego, czyli por skóry.

Czytaj dalej...

Warto mieć świadomość tego, że kremy do depilacji mogą wywoływać podrażnienia i pieczenie skóry, dlatego warto sięgać po preparaty przeznaczone do skóry wrażliwej lub w przypadku silnych reakcji alergicznych zdecydować na inną formę usuwania owłosienia.

Czytaj dalej...